Eryk MISTEWICZ przypomina w „L'Opinion” o rosyjskich zbrodniach

W rocznicę popełnienia zbrodni katyńskiej na łamach „L’Opinion” ukazał się tekst Eryka MISTEWICZA, prezesa Instytutu Nowych Mediów, pt. „Polacy, Litwini, Czesi, Łotysze i wszystkie narody Europy Środkowej ostrzegali – to się źle skończy”. Artykuł stanowi część projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, którego realizatorem jest Instytut Nowych Mediów, wydawca miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze”, przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
Tekst Eryka MISTEWICZA w „L’Opinion”
.W ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu” we francuskim „L’Opinion” ukazał się tekst Eryka MISTEWICZA pt. „Polacy, Litwini, Czesi, Łotysze i wszystkie narody Europy Środkowej ostrzegali – to się źle skończy”. Artykuł dostępny jest również na portalu „Wszystko Co Najważniejsze” w językach polskim i francuskim [LINK].
Wspólnie z tekstem Eryka MISTEWICZA na łamach „L’Opinion” ukazały się również artykuły prezydenta Andrzeja DUDY [LINK] oraz prezesa IPN Karola NAWROCKIEGO [LINK].
„L’Opinion” to czołowy francuski dziennik z główną siedzibą w Paryżu. Ukazuje się od 2013 r. w wersji papierowej oraz cyfrowej. Jego nakład wynosi ponad 40 tys. egzemplarzy dziennie.
Polacy, Litwini, Czesi, Łotysze i wszystkie narody Europy Środkowej ostrzegali – to się źle skończy
.„Ostrzegaliśmy: postawienie na »zieloną energetykę« w połączeniu z surowcowym uzależnieniem od Rosji będzie oznaczało wyłączanie elektrowni atomowych, a następnie węglowych na Zachodzie i jeszcze większe uzależnienie od Rosji, z czasem także polityczne. To pokusa, ale skutki są opłakane dla społeczeństw zachodnich”. Ponadto „zapomnienie o prawach człowieka przez rosyjskich i białoruskich despotów może na krótką chwilę da zyski firmom zachodnim, ale wcześniej czy później zyski te będą naznaczone krwią ofiar; na końcu okaże się, że firmy zachodnie będą zmuszone do sprzedaży swoich zasobów w Rosji za ułamek ich wartości”. Wreszcie „wchodzenie Rosjan do polityki w krajach Zachodu, finansowanie partii politycznych rosyjskimi pożyczkami, oddziaływanie na polityków, media, opinię publiczną sprawi, że zachodnia opinia będzie coraz słabsza, demokracja zostanie zagrożona. Demokracja z trudem broni się przed infiltracją, warto sięgnąć choćby po książki Vladimira Volkoffa” – pisze Eryk MISTEWICZ.
Jak podkreśla, „nie byliśmy słuchani – podobnie jak kilkadziesiąt lat temu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło »raporty Jana Karskiego« czy »raporty Witolda Pileckiego«, aby zrozumieć, o czym piszę”.
„Każda wojna musi być rozliczona. Sprawcy muszą być osądzeni. Inaczej sprawiamy, że historia się powtarza. A my niczego się z niej nie uczymy. Bucza i inne masowe morderstwa i gwałty w najnowszej, wciąż trwającej wojnie Rosji z Ukrainą nie są niczym nowym. Polacy mieli swoją Buczę. Nazywa się Katyń i leży kilkaset kilometrów od Buczy. Strzałami w tył głowy zostało zamordowanych przez Rosjan ponad 20 tysięcy Polaków. Celem była polska inteligencja. Zginęli lekarze, naukowcy, urzędnicy, nauczyciele, artyści, żołnierze, księża” – przypomina Eryk MISTEWICZ.
„Ani Katyń, ani Bucza nie zostały rozliczone. Sprawcy nie zostali osądzeni. Jak mówić o elementarnym zaufaniu, o robieniu „dobrego biznesu”, jak mówić o wspólnej Europie od Lizbony do Władywostoku, jak rozmawiać o wspólnej bezpiecznej przyszłości, gdy nie są rozliczone zbrodnie?” – pyta prezes Instytutu Nowych Mediów.
Projekt „Opowiadamy Polskę Światu”
.„Opowiadamy Polskę Światu” to realizowany od 2017 r. największy pod względem zasięgu projekt promocji polskiej historii, kultury i nauki. Miliard sześćset pięćdziesiąt milionów (1 650 000 000) to zasięg tekstów opublikowanych we wrześniu 2022 r. w ponad 70 krajach, bez płatnych powierzchni reklamowych. Projekt realizowany jest przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”. Najnowsza odsłona poświęcona pamięci o zbrodni katyńskiej powstała przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Wszystkie teksty projektu w wielu wersjach językowych publikujemy na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl
WszystkoCoNajważniejsze