Estonia dostarczy broń snajperską dla wojsk specjalnych Ukrainy

Estonia dostarczy broń snajperską dla wojsk specjalnych Ukrainy

Rząd Estonii zatwierdził w czwartek kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którego skład wejdzie m.in. broń snajperska i sprzęt dla oddziałów specjalnych ukraińskich sił zbrojnych. Wartość najnowszej transzy wsparcia wynosi niemal 500 tys. euro.

.Najnowszy pakiet pomocy obejmie karabiny półautomatyczne, karabiny snajperskie, lunety, lornetki, amunicję, sprzęt indywidualny i specjalny, łodzie patrolowe oraz kamery termowizyjne.

Broń snajperska dla ukraińskiej armii

.”Omówiliśmy w środę z sojusznikami pomoc niesioną Ukrainie i jasne jest, że nie możemy z nią dłużej zwlekać. Nasza główna propozycja skierowana do Unii Europejskiej to wspólne pozyskanie miliona pocisków artyleryjskich, ale musimy też kontynuować dostarczanie mniejszych, precyzyjnie ukierunkowanych pakietów pomocowych. Stąd nasza dzisiejsza decyzja” – powiedział w czwartek minister obrony Estonii Hanno Pevkur.

Estonia przekazała Ukrainie dotąd pomoc militarną przekraczającą wartością jeden procent estońskiego PKB. Kijowowi dostarczono m.in. pociski Javelin, haubice, miny przeciwpancerne czy granatniki. W czwartek podczas spotkania w Tallinie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem premier Estonii Kaja Kallas powtórzyła konieczność szybkiego dozbrajania Ukrainy i przyspieszenia produkcji amunicji przez europejski przemysł zbrojeniowy.

Estonia wzywa Niemcy do zwiększenie pomocy dla Ukrainy

.Wojna na Ukrainie musi się skończyć wygraną Kijowa, a żeby to osiągnąć musimy kontynuować nasze wsparcie, w szczególności militarne – powiedziała podczas spotkania w Tallinie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem premier Estonii Kaja Kallas.

“Złożyłam propozycję państwom członkowskim UE, aby wspólnie i szybko pozyskać dla Ukrainy milion pocisków kalibru 155 mm. Musimy dać impuls europejskiemu przemysłowi obronnemu. Przemysł potrzebuje zamówień, a to rządy mogą je złożyć. Propozycja jest również ważna dla szerszej poprawy zdolności obronnych Europy – żyjemy w epoce, w której państwa europejskie muszą więcej inwestować w swoją obronę i zapewnić niezbędną broń, amunicję i zdolności” – przypomniała Kallas.

Estońska premier zaznaczyła, że niezbędne jest zakończenie cyklu rosyjskich inwazji. “Ściganie zbrodni Rosji ma kluczowe znaczenie. Zbrodnia agresji jest zbrodnią rosyjskich przywódców i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby Putin i inni przestępcy zostali postawieni przed wymiarem sprawiedliwości. W tym celu ważne jest utworzenie specjalnego trybunału za zbrodnię agresji” – zaznaczyła.

Problem pułapu cenowego nałożonego na rosyjską ropę

.Kallas podniosła również problem pułapu cenowego nałożonego na rosyjską ropę. “Uzgodniliśmy w UE, że będziemy regularnie sprawdzać pułapy cenowe. Nadszedł ten czas i Estonia proponuje dalsze obniżenie pułapu cenowego na rosyjską ropę” – powiedziała. Wcześniej tego dnia estoński minister spraw zagranicznych wezwał UE do obniżenia o połowę wynoszącego obecnie 60 dol. za baryłkę pułapu cenowego.

Premier Estonii podziękowała niemieckiemu prezydentowi za obecność w kraju niemieckich lotników monitorujących w ramach operacji NATO estońską przestrzeń powietrzną. Witając w środę prezydenta Steinmeiera – który do Estonii przybył na dwudniową wizytę – estoński prezydent Alar Karis podziękował mu za zaangażowanie Berlina we wspólną obronę regionu. Niemiecki prezydent z kolei – komentując zakończone na początku marca wybory parlamentarne w Estonii – zaznaczył, że ich wynik “jest jasnym sygnałem dla Rosji, że większość obywateli Estonii poparła partie stojące po stronie Ukrainy”

Potrzeba dalszego wspierania Ukrainy

.Na temat konieczności udzielania wszelkiej możliwej pomocy broniącej się przed rosyjskim agresorem Ukrainie, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Piotr GLIŃSKI w tekście “Pomoc dla Ukrainy jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem”. Autor zwraca w nim uwagę, iż pomoc ta nie tylko powinna obejmować wsparcie militarne, humanitarne, czy gospodarcze, ale również działania mające na celu ochronę ukraińskich zabytków i dziedzictwa kulturowego.

“Wojna wywołana rosyjską agresją spowodowała śmierć i cierpienie setek tysięcy ludzi, ale także ogromne straty materialne, w tym te, które dotykają warstwy symbolicznej. Codziennie widzimy, jak Rosjanie niszczą kulturę i bogate dziedzictwo Ukrainy – bezpośrednio, pociskami, które trafiają w zabytki i instytucje kultury, oraz pośrednio, poprzez wywoływanie kryzysów w dostawach energii. Konwencja haska z 1954 r. mówi jasno, że niszczenie dóbr dziedzictwa czy dóbr kultury podczas konfliktów jest zbrodnią wojenną. Dlatego od pierwszego dnia wojny jesteśmy zaangażowani we wspieranie instytucji kultury i ochronę dziedzictwa na Ukrainie. Pozostajemy w bezpośrednim kontakcie zarówno z ministrem Ołeksandrem Tkaczenką i Ministerstwem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, jak i z ukraińskimi instytucjami – muzeami, instytucjami artystycznymi, bibliotekami, archiwami”.

“Już na początku wojny powołaliśmy Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, które organizuje i koordynuje transporty z materiałami do zabezpieczenia archiwaliów, zabytków i muzealiów. Centrum wykorzystywane jest jako hub przez instytucje kultury na całym świecie – przez Polskę na Ukrainę dociera pomoc zarówno z placówek muzealnych, instytucji kultury, jak i organizacji międzynarodowych. Transporty zawierają m.in. agregaty prądotwórcze, skrzynie, koce gaśnicze, wełnę mineralną, płyty OSB, rury poliestrowe, gaśnice czy worki na piasek. Wspieramy też Ukraińców w fizycznym zabezpieczaniu zabytków na miejscu. Ponadto polski rząd zaangażował się w powołanie postulowanego przez władze w Kijowie Funduszu Trójkąta Lubelskiego na Rzecz Digitalizacji Dziedzictwa Kulturowego na Ukrainie. Polskie instytucje uczestniczą w skanowaniu obiektów dziedzictwa kulturowego Ukrainy oraz tworzeniu cyfrowej platformy do ich archiwizacji, ochrony, rozwoju i rozpowszechniania”.

.“Wspierając Ukrainę w ochronie jej kultury i dziedzictwa, musimy pamiętać, że poruszamy się w sferze niezwykle delikatnej, o wielkim symbolicznym znaczeniu dla narodu ukraińskiego. Dlatego, deklarując naszą gotowość do przyjmowania ludzi i dóbr kultury, musimy to czynić z wielkim wyczuciem i szacunkiem. W wymiarze symbolicznym ewakuacja dóbr kultury jest pewną ostatecznością – oferując naszą gotowość do ochrony zbiorów czy części zbiorów ukraińskich instytucji kultury, nigdy nie naciskaliśmy i nie będziemy naciskać w tej sprawie” – pisze prof. Piotr GLIŃSKI.

PAP/Jakub Bawołek/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 marca 2023
Fot. Flickr/Defence Imagery