Rząd Estonii zdecydował, że kraj nie weźmie udziału w Expo Osaka 2025

Estonia Expo Osaka 2025

Rząd Estonii podjął decyzję o wycofaniu się ze światowej wystawy EXPO ze względu na duże koszty udziału. Oświadczenie ministra gospodarki i informatyzacji Tiita Riisalo z liberalnej partii Estonia 200 wywołało wiele emocji wśród estońskich polityków.

.Riisalo napisał w tej sprawie oficjalny list do ambasadora Japonii w Estonii, Yukihiko Matsumury. Wskazał w nim, że „Przede wszystkim musieliśmy wziąć pod uwagę decyzję nowego estońskiego rządu o zdecydowanym ograniczeniu wydatków z budżetu państwa”. Estońska Partia Reform, której przewodniczy obecna premier kraju – Kaja Kallas, wygrała wybory parlamentarne w marcu 2023 roku.

„Koszty te są nieproporcjonalnie wysokie. Nie będziemy w stanie złożyć żadnych dodatkowych wniosków w przyszłorocznym budżecie. Oznacza to, że pieniądze trzeba będzie znaleźć w ramach innych działań” – powiedział minister Riisalo.

Jednocześnie zaproponował stworzenie wspólnego pawilonu z Łotwą i Litwą. Obydwa kraje potwierdziły już swoją obecność.

Pod koniec maja 2023 roku Komisja Spraw Zagranicznych Riigikogu przedyskutowała udział Estonii w EXPO w Osace w czasie specjalnego zebrania. Przewodniczący Komisji Marko Mihkelson z Estońskiej Partii Reform podkreślił, że udział w EXPO mógłby przynieść dodatkowe inwestycje.

„Estonia nie jest aż tak dużym krajem, żeby miała luksus odpuszczania udziału w wydarzeniach rangi wystaw światowych. Przecież bierzemy udział także w Igrzyskach Olimpijskich, niezależnie od tego, czy mamy szanse na medale” – skomentował Mihkelson.

EXPO to jedne z największych i najstarszych wydarzeń kulturalnych i gospodarczych na świecie. Swój udział w Expo Osaka 2025 potwierdziły już 153 kraje, w tym wszystkie państwa Unii Europejskiej poza Estonią. Poprzedni minister gospodarki i informatyzacji, Andres Sutt z Estońskiej Partii Reform, potwierdził obecność kraju na EXPO w Osace już w 2021 roku.

.Estonia wzięła udział w światowej wystawie EXPO w Dubaju w 2021 roku. Minister Riisalo podkreślił jednak globalny zasięg tego wydarzenia. Prawie 80% odwiedzających Expo w Dubaju przyjechało tam  spoza Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Expo Osaka 2025 jest organizowane przede wszystkim z myślą o odwiedzających z Japonii. Zgodnie z prognozami, z 28,2 milionów gości zaledwie 3,5 miliona z nich przyjedzie z zagranicy.

Agnieszka Pawnik

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 czerwca 2023