Estonia wyemituje 2 mln monet z napisem Slava Ukraini

Bank centralny Estonii rozpoczął we wtorek emisję dwóch milionów monet o wartości dwóch euro z napisem „Slava Ukraini”.

.Monety z napisem „Slava Ukraini” zostaną wprowadzone do obiegu przez banki oraz punkty sprzedaży detalicznej. Ich zakup będzie również możliwy jako część charytatywnej cegiełki. Środki zebrane w ten sposób trafią bezpośrednio na Ukrainę.

„Moneta o nominale dwóch euro ma wspierać Ukrainę i trafi dziś do obywateli Estonii i poprzez sprzedaż, do innych krajów Europy. Moneta ma przypominać ludziom, że wolność jest wartością najwyższą” – powiedział dyrektor Banku Estonii Madis Muller.

W lipcu bank wyemitował 40 tys. podobnych monet, a środki zebrane z ich sprzedaży przekazano bankowi centralnemu Ukrainy. Moneta przedstawia postać kobiety chroniącej w przyciśniętych do twarzy dłoniach ptaka. Nad przyodzianą w wianek głową i kłosem zboża widnieje napis „Slava Ukraini”. Dwa miliony monet wybito w Mennicy Finlandii.

Państwa nadbałtyckie angażują się szczególnie w pomoc Ukrainie. Skalę zaangażowania państwa polskiego i Polaków komentuje Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Piotr ARAK. Zwraca uwagę, że „spontaniczny zryw polskiego społeczeństwa przerósł wszelkie oczekiwania. W trzy miesiące na pomoc Ukraińcom wyłożyliśmy nawet 10 mld złotych z prywatnych kieszeni, ale łącznie mogło to być nawet ponad 25 mld, czyli równowartość 1 proc. PKB Polski”

„59 proc. Polaków zaangażowało się w zakup potrzebnych artykułów pierwszej potrzeby, a 53 proc. wpłacało pieniądze na rzecz uchodźców. Według badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego łącznie nawet 10 mld zł przeznaczyli Polacy na wsparcie Ukraińców uciekających przed wojną w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Jeżeli do tego doliczymy państwowe wydatki na ten cel zaplanowane do końca roku, okaże się, że łącznie około 1 proc. PKB Polski zostanie przeznaczone w ten czy inny sposób na pomoc Ukraińcom.”

„Państwo się włączyło, tworząc ramy i działając systemowo. Ukraińcy otrzymali możliwość przejazdów środkami komunikacji publicznej za darmo, a w prawie do pracy czy nauki zostali zrównani z Polakami – coś, co jest bez precedensu w historii i co spotkało się z tym samym po stronie ukraińskiej. Polacy podobnie jak Ukraińcy mogą dowolnie podejmować zatrudnienie na Ukrainie. Będzie to oczywiście bardzo przydatne, gdy rozpocznie się proces odbudowy nawet bez porozumienia pokojowego.” – pisze Piotr ARAK w tekście „Prawie każdy Polak zaangażował się w pomoc Ukrainie” [LINK]

PAP/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 29 listopada 2022