Estonia wzmacnia ochronę granic z powodu ataku hybrydowego Rosji
W związku z ostatnimi incydentami na granicy Estonii z Rosją zwiększyliśmy tam liczbę lotów obserwacyjnych i wprowadziliśmy dodatkowe restrykcje – poinformował w sobotę Zarząd Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA).
Estonia broni granicę przed falą migrantów – PPA
.”W związku z wydarzeniami na granicy, które miały miejsce w ostatnich dniach, zwiększyliśmy liczbę lotów obserwacyjnych w tym rejonie. Wykorzystujemy tam drony, ale także helikopter i samolot. Dodatkowo tymczasowo ograniczyliśmy dostęp do obszaru wzmożonej aktywności powietrznej” – powiedział w piątek Siim Lindmaa, ekspert w biurze gotowości i reagowania PPA.
Atak hybrydowy Rosji
.W piątek na moście granicznym łączącym w Narwie Estonię z Rosją zainstalowano betonowe bloki, mające powstrzymać ewentualną falę migrantów. Dzień wcześniej estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Laanemets oświadczył, że Rosja pozwoliła nielegalnym migrantom z Somalii podejść do estońskiego punktu granicznego. Incydent ten określił „elementem ataku hybrydowego”.
Veiko Kommusaar, zastępca dyrektora Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA), oświadczył w czwartek, że estońskie służby uważnie monitorują sytuację za wschodnią granicą Estonii i są gotowe zamknąć wszystkie przejścia graniczne z Rosją. Dodał, że osoby, które dotychczas gromadziły się przy granicy z Finlandią, mogą trafić na estońskie przejścia graniczne. Finlandia – w związku z napływem na swoje wschodnie granice nielegalnych imigrantów – zamknęła w sobotę cztery najbardziej uczęszczane przejścia na granicy z Rosją.
Wojna hybrydowa
.Na temat specyfiki wojny hybrydowej i jej różnorakich form, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Michał KLEIBER w tekście “Konflikt hybrydowy to dużo więcej niż propaganda internetowa“.
“Terminy takie jak konflikt, agresja, atak czy wręcz wojna, podawane z określeniem hybrydowy, hybrydowa, większości z nas kojarzyły się dotychczas z szerzonymi w internecie dezinformacją, propagandą i kłamstwem. Opinia ta ukształtowała się oczywiście na podstawie wielu przeprowadzonych i niestety często skutecznych działań tego typu. Wyobraźnia władców państw autorytarnych z jednej strony, a rozwój nowych technologii i metod agresji z drugiej zmieniły jednak ten obraz sytuacji. Sformułowanie „konflikt hybrydowy” wyszedł ze swych pierwotnych ram i poprzez stosowanie niespodziewanych działań może być dzisiaj wywoływany praktycznie we wszystkich obszarach życia publicznego”.
“W istocie idea działań hybrydowych nie jest nowa, ale rozwój globalizacji, mobilności i nowych technologii zasadniczo zwiększył jej zakres i konsekwencje. Skuteczne zapobieganie zagrożeniom hybrydowym ze strony państw autorytarnych i ugrupowań terrorystycznych wymaga od świata demokratycznego zdecydowanego podjęcia wielu przemyślanych działań. Są one niezbędne, aby móc określać zagrożenia hybrydowe, a ich sednem jest szerzenie społecznej świadomości zagrożeń, przewidywanie możliwych wydarzeń i ścisła współpraca rządów, instytucji publicznych i prywatnych oraz całych społeczeństw”.
.”Konflikt na granicy polsko-białoruskiej wzmocnił zainteresowanie tym tematem. Jak dzisiaj dokładnie już rozumiemy, intencją białoruskich i rosyjskich prowodyrów konfliktu była m.in., a może wręcz głównie chęć destabilizacji politycznej naszego kraju i jego pozycji w UE za pomocą nieznanej dotychczas i całkowicie nieoczekiwanej metody umożliwiania nielegalnego przekroczenia granicy tysiącom niepożądanych imigrantów. Zebrane w trakcie tego konfliktu doświadczenia niejako wymuszają na nas pogłębioną refleksję na temat podobnie nieprzewidywalnych niebezpieczeństw”- pisze prof. Michał KLEIBER.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ