Euro 2024 – poradnik kibica od MSZ

Euro 2024

Porady przedwyjazdowe, numery alarmowe, strefy kibica i terminarz spotkań – m.in. takie informacje znajdą zainteresowani w przygotowanym przez MSZ poradniku kibica na Euro 2024. Resort dyplomacji przypomina, że na czas Mistrzostw przywrócone zostaną kontrole graniczne, zaleca też zabranie najważniejszych dokumentów.

Euro 2024 – poradnik kibica MSZ

.Po raz piąty z reprezentacją Polski, po raz drugi w Niemczech i po raz trzeci z udziałem 24 drużyn – w piątek rozpoczną się 17. w historii piłkarskie mistrzostwa Europy. Do wyłonienia najlepszego zespołu potrzebnych będzie 51 meczów. Turniej potrwa do 14 lipca.

Przygotowany przez MSZ poradnik zawiera porady przedwyjazdowe, numery alarmowe, strefy kibica i terminarz spotkań – wszystko w jednym miejscu [LINK]

MSZ radzi w nim m.in., by przed wyjazdem przygotować i zabrać ze sobą: dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dowód rejestracyjny i potwierdzenie ubezpieczenia samochodu.

Zaznacza, że warto także: wykupić dodatkowe ubezpieczenie medyczne oraz od odpowiedzialności cywilnej, aktywować mObywatela, który wprawdzie nie zastąpi zagubionego dokumentu, ale pomoże w potwierdzeniu tożsamości.

„Pamiętaj: na czas Mistrzostw przywrócone zostaną kontrole graniczne – pamiętaj o tym planując czas podróży, korzystaj z komunikacji publicznej – dojazd samochodem w okolice stadionów oraz stref kibica będzie bardzo utrudniony, jeśli zauważysz zagrożenie, powiadom niezwłocznie służby porządkowe” – zaznacza resort dyplomacji.

Dalsze wskazówki

.Radzi też, by dla bezpieczeństwa zgłosić wyjazd na EURO 2024 w systemie Odyseusz. Dzięki temu – podkreśla – w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą – „konsul będzie mógł się z tobą skontaktować, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy”.

Przypomina, że konsul może pomóc w przypadku zgubienia własnego paszportu – i otrzymania paszportu tymczasowego na powrót do kraju, a także gdy potrzebna jest pomoc w związku z aresztowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem, albo gdy kibic szuka adwokata lub tłumacza – jako, że konsul może przekazać listę lokalnych adwokatów lub tłumaczy.

„Konsul nie ma możliwości udzielenia pomocy przy: organizowaniu biletów wstępu na zawody sportowe, pokryciu kosztów leczenia czy pomocy prawnej, reklamacji usług hotelowych, poszukiwaniu skradzionych rzeczy osobistych, organizowaniu transportu lokalnego, rezerwacji biletów lotniczych oraz hoteli i organizowaniu podróży do i z Niemiec, transferze środków pieniężnych, wyjaśnianiu kwestii związanych z mandatami karnymi i decyzjami niemieckich urzędów celnych” – przypomina w poradniku resort dyplomacji.

Mistrzostwa Europy to trzecia największa sportowa impreza w świecie, po igrzyskach olimpijskich i futbolowym mundialu. Jej historia sięga 1958 roku, kiedy na 3. Kongresie UEFA w Sztokholmie podjęto uchwałę o zorganizowaniu Pucharu Europy Narodów – Coupe d’Europe des Nations, który w 1965 r. przekształcono w oficjalne mistrzostwa kontynentu.

Biało-czerwoni udział w ME rozpoczną w niedzielę 16 czerwca od meczu z Holandią w Hamburgu, pięć dni później zagrają z Austrią w Berlinie, a 25 czerwca – z Francją w Dortmundzie.

Działania MSZ

.Minister Spraw Zagranicznych, Radosław SIKORSKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” stwierdził: „Stosunki dwustronne z krajami Europy będą stanowiły jeden z najważniejszych elementów w pracy naszej dyplomacji, to oczywiste. Jak już wspomniałem, naprawiamy stosunki z Niemcami. Porzuciliśmy konfrontacyjną retorykę i wróciliśmy do rzeczowego dialogu. Reaktywujemy szereg formatów dwustronnych i poszukujemy nowych obszarów współpracy – także w sferze bezpieczeństwa. Dlatego pozostaję w regularnym kontakcie z moją niemiecką odpowiedniczką, między innymi w formacie Trójkąta Weimarskiego”.

„Partnerstwo oznacza wzajemne poszanowanie interesów, ale także wrażliwość i empatię wobec zagadnień humanitarnych i historycznych – także zadośćuczynienia dla polskich obywateli, ofiar niemieckiej agresji i okupacji w czasie II wojny światowej oraz dla państwa polskiego z tytułu strat poniesionych w wyniku tej agresji. Rozwiązanie bolesnych dla Polaków kwestii leży w naszym obopólnym interesie. Oczekujemy od Berlina prezentacji propozycji zadośćuczynienia, na które pomysłów nie brak: przez poparcie dla żyjących ofiar, odbudowę polskich zabytków, inwestycje w polskie bezpieczeństwo, naukę języka polskiego w Niemczech czy popularyzację polskiej historii. Zaangażowaniu Polski w dialog z Niemcami oraz większej obecności polskich spraw w niemieckiej debacie publicznej przysłuży się nowa siedziba ambasady, która zostanie otwarta w tym roku. Zlokalizowana w samym centrum Berlina będzie ważnym ośrodkiem nie tylko dyplomatycznym, ale też kulturalnym. Szczególnie istotne powinny być jednak niemieckie inwestycje w bezpieczeństwo całego regionu – to będzie wyraz zrozumienia błędów przeszłości i stawienia czoła wyzwaniom przyszłości”.

„Początek 2024 roku przyniósł nowe otwarcie w relacjach polsko-francuskich. Cieszy mnie, że Francja deklaruje wolę intensyfikacji partnerstwa strategicznego z Polską. Liczymy na przywrócenie praktyki konsultacji międzyrządowych, których celem winno być współdziałanie szczególnie w obszarze militarnym i budowy europejskich zdolności obronnych”.

„Niemcy i Francja są naszymi najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej, a intensyfikacja współpracy w Trójkącie Weimarskim będzie jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej. Jesteśmy z ministrami Baerbock i Séjourné przekonani, że potencjał tkwiący w tym formacie musi zostać wykorzystany w znacznie większym stopniu niż dotychczas”.

„Polska będzie rozwijała relacje z krajami, z którymi wspólnie wstępowaliśmy do NATO i Unii Europejskiej zarówno w formacie dwustronnym, jak i wielostronnym o Trójmorzu i Grupie już wspomniałem. Jednym z wartościowych formatów współpracy jest Grupa Wyszehradzka, która jednak – ze względu na różne oceny powagi zagrożenia ze Wschodu – zmienia swój charakter. Używanie jakiegoś instrumentu niezgodnie z przeznaczeniem mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia. Dlatego Grupa V4 powinna być narzędziem współpracy wyłącznie w tych obszarach, gdzie interesy państw członkowskich pozostają zbieżne – jak zagęszczanie infrastruktury energetycznej i transportowej, czy większe zaangażowanie instytucji europejskich w ochronę granic zewnętrznych strefy Schengen” – podkreśla Radosław SIKORSKI w tekście „Bezpieczeństwo naszej wspólnoty powinno nas łączyć„.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 czerwca 2024