Eurokorpus pełni specjalną rolę w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa - Andrzej Duda

Dzisiaj, kiedy Stany Zjednoczone domagają się, by Europa była bardziej aktywna w zapewnianiu sobie bezpieczeństwa, rola Eurokorpusu, być może, stanie się jeszcze ważniejsza – powiedział 16 kwietnia w Strasburgu prezydent Andrzej Duda, który w Dowództwie Eurokorpusu spotkał się z polskimi żołnierzami. Eurokorpus to wielonarodowa wojskowa organizacja międzynarodowa, która jest wielkości korpusu wojsk lądowych. Składa się on z 60 tys. żołnierzy pochodzących z 11 państw ramowych, takich jak m.in.: Francja, Niemcy, Polska, Hiszpania, Belgia Luksemburg.
Eurokorpus – czym jest i jakie są jego zadania?
.Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą składają 16 kwietnia wizytę w Strasburgu. Szef państwa spotkał się w tym francuskim mieście z polskimi żołnierzami w Dowództwie Eurokorpusu. Zasłużonym żołnierzom, w tym m.in. dowódcy tej formacji, gen. Piotrowi Błazeuszowi, prezydent wręczył państwowe odznaczenia za zasługi dla kraju.
Andrzej Duda podkreślił podczas uroczystego apelu, że Eurokorpus pełni specjalną rolę, niezwykle ważną także z punktu widzenia polskiej polityki bezpieczeństwa, zwłaszcza w obecnych czasach. Jak mówił, jesteśmy świadkami odrodzenia się rosyjskiego imperializmu oraz „niezwykłego spadku nie tylko poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza w Europie Środkowej, ale realnego spadku bezpieczeństwa w naszej części Europy, w szczególności wzdłuż wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego i wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej”.
Organizacja stanowiąca pomost pomiędzy NATO a UE
.Prezydent przypomniał, że gdy Polska dołączała do Eurokorpusu w 2002 r., nie brakowało osób, które podważały decyzję o nawiązaniu tej współpracy. Podkreślił jednak, że dziś ta formacja wojskowa stanowi pomost pomiędzy NATO a UE, a w 2022 r. Polska dołączyła do grona jej państw ramowych. Zwracał uwagę, że Eurokorpus nigdy nie miał być alternatywą lub konkurencją wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego czy Unii, „ale właśnie (miał) tworzyć efekt synergii, by nas umacniać”.
„Dzisiaj ta rola Eurokorpusu, być może, stanie się jeszcze ważniejsza, kiedy Stany Zjednoczone domagają się tego, by Europa była bardziej aktywna w zapewnianiu sobie własnego bezpieczeństwa; by Europa zbierała swoje siły, by starała się w jak największym stopniu móc samodzielnie odpowiedzieć także i na wyzwania, które pojawiają się (…) na teatrze europejskim” – mówił prezydent. W ramach wizyty para prezydencka weźmie również udział w wielkanocnym spotkaniu z żołnierzami.
Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania, powołane w 1992 r. przez Francję i Niemcy. W późniejszych latach dołączyły do nich Hiszpania, Belgia i Luksemburg, tworząc wielonarodowe dowództwo tzw. państw ramowych, którego siedzibą jest Strasburg. W styczniu 2022 r. do tych krajów dołączyła Polska. Najważniejsze zadania tych sił to planowanie i prowadzenie operacji kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymanie pokoju we współpracy z organizacjami międzynarodowymi, głównie NATO i Unią Europejską.
Polska dokonuje największych zakupów uzbrojenia w całym Sojuszu
.”Dzisiaj Polska dokonuje w Stanach Zjednoczonych zakupów uzbrojenia na skalę największą w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Wyrzutnie rakietowe Himars, system obrony przeciwrakietowej Patriot, myśliwce F–35, najnowsza generacja czołgów Abrams czy wreszcie druga – po Stanach Zjednoczonych – liczba śmigłowców szturmowych Apache, na których dostawę umowę podpisaliśmy niedawno” – pisze Andrzej DUDA w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Polska dokonuje największych zakupów uzbrojenia w całym Sojuszu„.
„Dziękuję bardzo za zaproszenie na tę bardzo ważną, dla mnie symboliczną i poniekąd wzruszającą uroczystość. Nigdy nie zapomnę tego, że po raz pierwszy w życiu usłyszałem o idei budowy w Polsce amerykańskiej bazy rakietowej w ramach tarczy antyrakietowej w 2008 roku. Byłem wtedy najmłodszym ministrem w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, Pana Profesora Lecha Kaczyńskiego. I to właśnie Profesor Lech Kaczyński mówił mi o tej niezwykle ważnej dla bezpieczeństwa Polski idei. Rozmawiał zresztą ze mną wtedy – przynajmniej częściowo – w obecności Pana Ministra Witolda Waszczykowskiego, który wtedy z ramienia wcześniej polskiego rządu był odpowiedzialny za kwestię tej niezwykle ważnej strategicznej inwestycji. Bardzo dziękuję, że Pan Minister został dzisiaj na tę uroczystość zaproszony”.
„Wtedy Pan Prezydent Lech Kaczyński powiedział do mnie tak: „Andrzej, te rakiety nie będą broniły Polski, bo to będą rakiety do obrony przed pociskami balistycznymi. W istocie tak naprawdę będą chroniły tereny daleko, daleko od Polski przed rakietami, które potencjalnie mogą być wystrzelone np. z Iranu. Ale to będzie amerykańska baza rakietowa, w której będą amerykańskie tajemnice wojskowe, w której będą jedne z największych sekretów Stanów Zjednoczonych i której Stany Zjednoczone będą strzegły. I to jest bardzo ważne, bo ta baza amerykańska będzie zbudowana na naszej ziemi, w Polsce, w jej centrum. I od tego momentu, kiedy ta baza tutaj stanie, cały świat będzie widział jasno i wyraźnie, że to nie jest już rosyjska strefa wpływów. I z naszego punktu widzenia – z polskiego punktu widzenia – to strategicznie jest najważniejsze”.
.”Ja miałem wtedy 36 lat. Dzisiaj mam 52. Minęło wiele czasu. W 2016 roku tutaj, w Redzikowie, wkopywaliśmy kamień węgielny pod budowę tej bazy. Byłem już wtedy Prezydentem Rzeczypospolitej i był to czas, kiedy podjęte już były decyzje o tym, że w Polsce będą jednostki Sojuszu Północnoatlantyckiego i że państwem ramowym obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce będą Stany Zjednoczone. I że będą także na mocy umów dwustronnych obecne wojska amerykańskie”.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/andrzej-duda-polska-dokonuje-najwiekszych-zakupow-uzbrojenia-w-calym-sojuszu/
PAP/MJ