Europa bez wizji i zdecydowania - Giorgia Meloni w Corriere della Sera

Corriere della Sera

Premier Włoch Giorgia Meloni wyraziła opinię, że Unii Europejskiej grozi ryzyko utraty wizji i zdecydowania. W opublikowanym 20 lipca wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” skrytykowała metodę wskazania kandydatów na najważniejsze stanowiska i oceniła, że Unia wybrała błędną strategię.

Potrzeba nowej metody wyboru przewodniczącego KE – Georgia Meloni

.Eurodeputowani partii Meloni, Bracia Włosi, głosowali w Parlamencie Europejskim przeciwko ponownemu wyborowi Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. W rozmowie z włoskim dziennikiem „Corriere della Sera” szefowa rządu oświadczyła: „Unii często brakowało polityki, którą jest wizja i decyzja. Przyczyną istnienia ryzyka, że nie będzie to funkcjonować dobrze w najbliższych latach jest metoda, jaka została wybrana, by wskazać kandydatów na kluczowe stanowiska, bo może ona utrudniać obie te rzeczy”.

„Jeśli chcesz połączyć wszystko razem i to, co jest sprzeczne ze wszystkim jednocząc siły polityczne, które nie myślą w ten sam sposób na żaden temat, ryzykujesz tym, że nie będziesz miał jasnej wizji” – uważa Giorgia Meloni. Następnie przypomniała, że Włochy są krajem założycielskim Unii, jednym z największych i najbardziej wpływowych w Europie.

„Naszym zadaniem jest wniesienie wkładu w wyznaczenie kursu, a nie obserwowanie w milczeniu tego, co się dzieje. Taki był wybór innych, a ja go nie podzielam” – oznajmiła. W jej ocenie istnieje ryzyko dalszych podziałów w większości w Europarlamencie i „większych problemów w podejmowaniu decyzji”. Broniąc swej decyzji, Meloni wyjaśniła: „Postąpiłam tak, jak powinien zachować się europejski przywódca, bo zadałam sobie pytanie, czy kurs jest słuszny”.

„Priorytetem UE jest superregulacja wszystkiego”

.”Ponieważ nie mogę powiedzieć, że uważam go za dobry, zwłaszcza w pewnych kwestiach, w których obywatele prosili o zmiany, zrobiłam to, co uznałam za słuszne” – podkreśliła premier Włoch. „Jeśli – zauważyła – postanawiasz powiedzieć «tak» tylko po to, by zrobić to, co robią inni, nie robisz tego, co przystaje europejskiemu przywódcy” – oznajmiła Meloni. Odnotowała, że podczas Rady Europejskiej po wyborach do Europarlamentu wstrzymała się od głosu w kwestii desygnowania von der Leyen i sugerowała, by wziąć pod uwagę wynik tego głosowania.

„Chodzi nie o von der Leyen, ale o to, jakie są priorytety, jakimi powinna zająć się UE” – zauważyła w rozmowie z „Corriere della Sera”. Meloni zadeklarowała zarazem, że będzie dalej współpracować z Ursulą von der Leyen. Premier zapytana o to, czy Włochy są izolowane na forum unijnym, odparła: „Kiedy von der Leyen przemawiała, otrzymałam wiadomości od przedsiębiorców, przemysłowców, osób, które wiedzą, że to nie jest Europa, która patrzy na kontekst, w jakim się porusza i uważa, że jej misją jest po prostu superregulacja wszystkiego”.

Odnosząc się do wyborów prezydenckich w USA, stwierdziła, że wszyscy wiedzą, jakie są jej sympatie polityczne w amerykańskim systemie. „Ale to nie przeszkodziło mi w bardzo dobrej współpracy z Bidenem” – zapewniła włoska premier. Zadeklarowała: „Będę dalej tak pracować, jeśli zostanie ponownie wybrany i tak samo będę dobrze pracować z nową administracją Trumpa”.

Wartości Włoch

.Na temat demokratycznych wartości jakie przyświecają Republice Włoskiej na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Giorgia MELONI w tekście „Brońmy wartości demokratycznych na Ukrainie. Jakakolwiek nostalgia za faszyzmem jest niezgodna z naszą mentalnością„.

„Rozumiem jednak, jaki cel przyświeca tym, którzy w ramach przygotowań do uczczenia tego dnia sporządzają listę osób, które mogą, a które nie mogą uczestniczyć w obchodach, co nie ma nic wspólnego z historią. Chodzi o wykorzystanie kategorii faszyzmu jako narzędzia delegitymizowania każdego przeciwnika politycznego – jest to rodzaj broni masowego wykluczenia, jak nauczał Augusto Del Noce, która przez dziesięciolecia pozwalała na usuwanie ludzi, stowarzyszeń i partii z każdej sfery konfrontacji czy dyskusji. Ta postawa przez lata doprowadzała nawet do niedopuszczalnych epizodów nietolerancji. Mamy nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy musieli być ich świadkami”.

„Demokracja, miłość do niej i wolności jest nadal jedynym prawdziwym antidotum na wszelkie totalitaryzmy, zarówno we Włoszech, jak i w Europie. Parlament Europejski jednoznacznie i definitywnie potępił wszystkie reżimy XX wieku rezolucją z września 2019 roku – bez wahania głosowała za nią grupa Fratelli d’Italia wraz z innymi konserwatystami i całą centroprawicą. Rezolucja ta nabiera jeszcze większej wartości w świetle heroicznego oporu narodu ukraińskiego w obronie swojej wolności i niepodległości przed rosyjską inwazją”.

.”Na całym świecie autokracje starają się zdobyć przewagę nad demokracjami i stają się coraz bardziej agresywne i groźne. Ryzyko ich połączenia, prowadzącego do obalenia porządku międzynarodowego, który liberalne demokracje ukierunkowały i zbudowały po zakończeniu II wojny światowej i rozpadzie Związku Radzieckiego, jest niestety realne. W tym nowym bipolaryzmie Włochy dokonały wyboru i jest on jasny. Jesteśmy po stronie wolności i demokracji, bez żadnych „ale” – i to jest najlepszy sposób na zaktualizowanie przesłania z 25 kwietnia, kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę sprawia, że nasza wolność znów jest zagrożona” – pisze Giorgia MELONI.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 lipca 2024