Europa heroiczna. Warszawa, Paryż, Praga w walce o wolność

Zapraszamy na konferencję „Europa Heroiczna. Warszawa, Paryż, Praga w walce o wolność”

.Celem konferencji jest porównanie trzech antyniemieckich powstań, do których doszło w trzech różnych europejskich stolicach w trakcie II wojny światowej. Głównym zadaniem postawionym przed zaproszonymi prelegentami z Polski (prof. Wojciech Roszkowski), Francji (dr Christophe Réveillard) i Czech (dr Pavel Žáček) będzie próba zdefiniowania przyczyn powodzenia lub porażki każdego ze zbrojnych wystąpień ludności przeciwko nazistowskiemu okupantowi.

By odpowiedzieć na to pytanie, skupią się oni w swoich mniej więcej 30-minutowych wystąpieniach w szczególności na porównaniu przyczyn wybuchu każdego z powstań oraz oczekiwań i nadziei z nimi związanych, a także naświetlą szerszy kontekst sytuacji ruchu oporu w każdym z okupowanych państw, by zrozumieć, jakie były szanse powodzenia każdego z tych zrywów.

Wprowadzenie historyczne oraz współczesne znaczenie tych wydarzeń spróbuje zdefiniować prof. Z. Krasnodębski. Po wystąpieniach prelegentów odbędzie się dyskusja, którą poprowadzi red. Piotr Gursztyn.

Konferencja odbędzie się w środę 19 września o godzinie 17:00 w Domu Dziennikarza, przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie. Wystąpienia oraz dyskusja będą tłumaczone symultanicznie na język polski.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 stycznia 2018