Europa się zbroi

Europa odnotowała największy na wzrost importu broni w ciągu ostatnich pięciu lat – wynika z badań Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI). Jak wskazują naukowcy Europa się zbroi, a tendencja zakupu militariów ma przyspieszyć w związku z agresją ze strony Rosji.

Europa odnotowała największy na wzrost importu broni w ciągu ostatnich pięciu lat – wynika z badań Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI). Jak wskazują naukowcy Europa się zbroi, a tendencja zakupu militariów ma przyspieszyć w związku z agresją ze strony Rosji.

.W okresie lat 2017-2021 transfery broni na świecie spadły o 4,6% w porównaniu z latami 2012-2016. Jednak w niektórych regionach świata handel bronią w tym samym okresie wzrósł. Na fakt, że Europa się zbroi wskazuje 19-procentowy wzrost importu uzbrojenia, co w danym okresie stanowiło 13% światowych transferów broni (wzrost o 3 pkt. proc.).

Największymi importerami broni w Europie w latach 2017-2021 były Wielka Brytania, Norwegia i Holandia. Badacze z SIPRI wskazują, że inne państwa europejskie również znacznie zwiększą import uzbrojenia w nadchodzącej dekadzie.

Na chęć zwiększenia importu mają wskazywać złożone niedawno duże zamówienia. Jak przekazują naukowcy głównie zamawiane są uzbrojenia takie jak np. samoloty bojowe z USA. Jak wynika z badania, mimo konfliktu zbrojnego na wschodniej Ukrainie w latach 2017–2021, kraje Europy dopiero teraz zaczynają przyspieszać z importem broni.

– Poważne pogorszenie stosunków między większością państw europejskich a Rosją było ważnym motorem wzrostu importu broni do Europy, zwłaszcza dla państw, które nie są w stanie spełnić całości swoich zapotrzebowań poprzez swój krajowy przemysł zbrojeniowy – wskazał Pieter D. Wezeman, starszy pracownik naukowy w SIPRI.

Agencja AFP wskazuje na oczekiwania ekspertów mówiących, że kraje europejskie wystraszone inwazją Rosji na Ukrainę wzmocnią swoje siły zbrojne myśliwcami, takimi jak amerykański F-35, pociskami, artylerią i inną ciężką bronią.

Największym eksporterem broni na świecie są Stany Zjednoczone

.W porównaniu z okresem 2012-2017, eksport broni z USA w latach 2017-2021 był o 14% większy. Dzięki wzrostowi kraj zwiększył swój udział w globalnym eksporcie z 32% do 39%. Stany Zjednoczone zdominowały rynek eksportu broni, wyprzedzając drugiego największego eksportera – Rosję – ponad dwukrotnie (o 108%). Największym kierunkiem transferu broni z USA jest Bliski Wschód, gdzie przypada 43% jego eksportu.

Drugi największy eksporter broni – Rosja – w latach 2017-2021 odpowiadała za 19% całego eksportu broni. W porównaniu z okresem 2012–2016 kraj odnotował spadek eksportu o 26%, co głównie powodowane było spadkiem dostaw do Indii i Wietnamu.

Trzeci eksporter – Francja – w tym samym okresie odpowiadała za 11% światowego eksportu broni. W porównaniu z latami 2012-2016 kraj zwiększył eksport o 59%. Eksport broni i rozwój francuskiego przemysłu obronnego stał się jednym z tematów kampanii prezydenckiej we Francji. Na czwartym miejscu kraju z największym eksportem są Chiny (zmniejszenie eksportu o 31%), a na piątym Niemcy (zmniejszenie eksportu o 19%).

Kraje Azji i Oceanii pozostają głównymi importerami broni

.Według badaczy SIPRI Azja i Oceania wciąż pozostają głównym regionem importu uzbrojenia. W latach 2017-2021 do regionu trafiło 43% światowych transferów broni. Dane przedstawione przez SIPRI wskazują, że z regionu pochodzi 6 największych światowych importerów broni: Indie, Australia, Chiny, Korea Południowa, Pakistan i Japonia.

– Napięcia między Chinami a wieloma państwami w Azji i Oceanii są głównym napędem importu broni w regionie – wskazali w oświadczeniu autorzy raportu [LINK]

WARTO PRZECZYTAĆ: George FRIEDMAN: Najważniejsze konsekwencje? Militaryzacja Niemiec i wzmocnienie NATO

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 marca 2022