Europejski satelita Sentinel-2C zrobił pierwsze zdjęcia
Niecałe dwa tygodnie po wystrzeleniu w kosmos, satelita Sentinel-2C przesłał pierwsze zdjęcia – poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Instrument jest częścią programu Copernicus – dołączył do wiodącej konstelacji satelitów obserwujących Ziemię.
Zaawansowana kamera europejskiego satelity
.Wyniesiony 5 września br. satelita Sentinel-2C jako trzeci dołączył do konstelacji Sentinel-2 działającej w programie Copernicus. Podobnie, jak pozostałe dwa urządzenia (Sentinel-2A i Sentinel-2B), wyposażony jest w zaawansowaną kamerę, która obserwuje planetę w różnych zakresach fal, z wysokości niecałych 800 km.
Uzyskiwane przez satelitę obrazy mogą obejmować nawet obszar o szerokości 290 km, a rozdzielczość sięga 10 m.
Na jednym z pierwszych zdjęć widać Sewillę, przepływającą przez nią najdłuższą rzekę Hiszpanii – Gwadalkiwir oraz otoczenie miasta. Sewilla to także siedziba Hiszpańskiej Agencji Kosmicznej.
Na innym zdjęciu widać obszar rozciągający się aż od francuskich Camargue i Montpellier, aż do Barcelony.
Z kolei na fotografii Los Angeles i okolic można m.in. wyraźnie zobaczyć jeden z miejscowych pożarów lasów. Obraz w naturalnych kolorach ukazuje dym unoszący się z pożaru na lotnisku, podczas gdy przetworzony obraz w fałszywych barwach, uzyskany w podczerwieni, pokazuje duży obszar, który został już spalony oraz aktywne pożary.
Kolejna fotografia pokazuje natomiast fragment rafy położonej u wybrzeża Belize razem ze słynną jaskinią morską znaną jako Great Blue Hole.
Sukces misji Sentinel-2C
.Jakość zdjęć przekroczyła oczekiwania specjalistów – podkreśla ESA.
„Te wstępne obrazy stanowią potężne świadectwo sukcesu tej wyjątkowej misji. Podczas gdy satelity Sentinel-2 będą nadal służyć Copernicusowi przez wiele lat, już patrzymy w przyszłość, rozwijając kolejne instrumenty – Sentinel-2 Next Generation” – powiedziała Simonetta Cheli, dyrektor Earth Observation Programmes w ESA.
Tymczasem najnowszy satelita w czasie kolejnych trzech miesięcy przejdzie jeszcze przez proces kalibracji.
„Jesteśmy zafascynowani tym, że Copernicus Sentinel-2C już tak szybko po wystrzeleniu robi tak zapierające dech w piersiach zdjęcia Ziemi. To dopiero początek niesamowitych obserwacji i misji dostarczającej szczegółowych danych, pomagającej nam lepiej zrozumieć naszą planetę” – dodał Constantin Mavrocordatos menedżer projektu Sentinel-2.
Jak wyjaśniają specjaliści Agencji, dane uzyskiwane z Setinel-2 są wykorzystywane w różnorodnych dziedzinach – m.in. w rolnictwie, badaniach wód, zarządzaniu kryzysowym – na wypadek pożarów lasów, wybuchów wulkanów czy powodzi.
Sentinel 2 to jedna z kilku konstelacji programu Copernicus.
Od zarania dziejów kosmos inspirował do rozwoju
..W historii załogowych lotów kosmicznych na około 560 osób, które odbyły lot w kosmos, 18 osób zginęło z przyczyn technicznych. W tym samym czasie odnotowano kilka przypadków poważniejszych infekcji, jednak żadnej z osób nie trzeba było reanimować; nie trzeba też było przerywać misji w celu ratowania życia. Tak mały procent osób chorujących w kosmosie zawdzięczamy medycynie kosmicznej, która obecnie nabiera szczególnego znaczenia.
Medycyna kosmiczna wywodzi się z medycyny lotniczej i zajmuje się opieką zdrowotną astronautów. Do podstawowych zadań medycyny kosmicznej zalicza się selekcję astronautów, ich szkolenie do misji kosmicznych, monitoring ich zdrowia w czasie misji, adaptację i rehabilitację po powrocie z kosmosu.
Astronauci na ISS codziennie zdają raporty lekarzom pracującym w naziemnych centrach astronautów. Codziennie nawiązywany jest kontakt z psychologiem i rodziną. Regularna komunikacja to podstawowe narzędzie w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia astronauty. Dodatkowymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo w kosmosie są eliminacja lęków poprzez wielokrotne trenowanie ekstremalnych scenariuszy w czasie szkoleń w warunkach symulowanych na Ziemi, świadomość i rozumienie zagrożeń, przede wszystkim zaś procedury. Zaliczamy tu między innymi regularne zbieranie parametrów fizjologicznych i środowiskowych, takich jak pomiary masy ciała, ciśnienia, temperatury, odczyty dozymetrów czy wykonywanie testów wydolnościowych w czasie codziennych 2-godzinnych ćwiczeń fizycznych.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB