Europejskie Dni Archeologii. Lekcje muzealne na Westerplatte

W ramach Europejskich Dni Archeologii na Westerplatte zorganizowane zostaną lekcje muzealne dla młodzieży

W piątek i sobotę na terenie półwyspu Westerplatte zostaną przeprowadzone muzealne lekcje archeologiczne. Wydarzenie organizowane jest w ramach V edycji projektu Europejskie Dni Archeologii. Zajęcia przeprowadzą eksperci z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Lekcje dla uczniów są bezpłatne.

Europejskie Dni Archeologii: lekcje muzealne na Westerplatte

.„Celem zajęć prowadzonych przez pracowników Działu Archeologicznego i Działu Edukacyjnego muzeum jest przybliżenie dziedzictwa archeologicznego i historii Westerplatte oraz uświadomienie potrzeby dbania o wspólne dziedzictwo kulturowe” – podała w komunikacie rzeczniczka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.

Wydarzenie o nazwie „Archeologia Westerplatte” odbędzie się w piątek i sobotę na terenie historycznego pola bitwy na półwyspie. Będzie ono częścią V edycji Europejskich Dni Archeologii – międzynarodowego projektu realizowanego w Polsce od 2019 roku. Zajęcia będą prowadzone w miejscach na co dzień niedostępnych – na terenie prac wykopaliskowych prowadzonych przez muzeum w ramach X etapu badań archeologicznych na Westerplatte.

Program wydarzeń

.„Podczas zajęć, których elementem będzie prezentacja wykopów archeologicznych, wyjaśniona zostanie specyfika pracy archeologów oraz innych specjalistów z zespołu badawczego” – zapowiedziała rzeczniczka muzeum.

Zapewniła, że zostaną zaprezentowane także zabytki znajdowane w trakcie badań wykopaliskowych. „Prowadzący lekcje będą również informować o inwestycji realizowanej na terenie półwyspu – budowie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, której nieodzownym elementem są badania i nadzory archeologiczne” – podkreśliła.

Dla osób indywidualnie odwiedzających Westerplatte w piątek i sobotę przewidziano udostępnienie terenu badań wykopaliskowych prowadzonych na obszarze „Mikołajewa” oraz placówki „Fort”. Dodatkowo – jak podano w komunikacie – w godz. od 10 do 15 w okolicy reliktów wartowni nr 5 i willi oficerskiej będzie można spotkać muzealnych archeologów, którzy opowiedzą o odnalezieniu szczątków poległych obrońców półwyspu oraz przybliżą specyfikę prac archeologicznych prowadzanych przez MIIWŚ na Westerplatte.

W sobotę odbędą się również trzy lekcje archeologiczne. Uczestnicy zostaną przewiezieni sprzed budynku muzeum na teren półwyspu Westerplatte. Aby wziąć udział w tych lekcjach należy wcześniej wypełnić formularz zapisu, który jest dostępny na stronie internetowej muzeum. O rejestracji decyduje kolejność zgłoszeń.

Koordynatorem polskiej edycji EDA jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronat honorowy nad wydarzeniami objął dr Jarosław Sellin – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.

Dlaczego warto prowadzić badania archeologiczne?

.„Każda prosta linia kamieni z epoki brązu czy żelaza świadczy o jakimś przebłysku myśli i celu” – pisze Michał KŁOSOWSKI, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze”, szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów.

Jak twierdzi, „wielkie cywilizacje lubią słońce i nic na to nie poradzimy. Takie jest odwieczne prawo historii albo natury. I może w tym właśnie rzecz. Ta energia, która pozwala przeżyć trudy każdego dnia, jest odpowiedzią na pytanie: po co? Energia, która towarzyszyła wielkim wydarzeniom i postaciom, które zmieniały bieg dziejów, odciskały swoją stopę na ziemiach Żyznego Półksiężyca czy Lewantu”.

„Bo ostatecznie to tego właśnie się zawsze szuka – oznak sensu, okruchów celu, artefaktów myśli, przebłysków dążenia do czegoś więcej, nawet jeśli miałoby być to po prostu antyczne bogactwo w postaci monet czy kolejna piramida. (…) Biorąc to pod uwagę, nie powinno dziwić, że archeologia swoje triumfy święci w Polsce, kraju skazanym na wieczną tymczasowość, zawieszonym w historii ostatnich dwustu lat ciągle pomiędzy, ciągle z potrzebą odbudowy i koniecznością poszukiwania sensu” – pisze Michał KŁOSOWSKI.

PAP/Piotr Mirowicz/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 czerwca 2023