Fabryka koreańskich pocisków rakietowych powstanie w Polsce

Fabryka koreańskich pocisków rakietowych

Polska firma zbrojeniowa Grupa WB podpisała z południowokoreańskim koncernem Hanwha umowę wykonawczą, na mocy której powstanie spółka, której zadaniem będzie wspólna produkcja pocisków rakietowych. W ramach kontraktu ma w Polsce powstać fabryka tych pocisków.

Fabryka koreańskich pocisków rakietowych powstanie w Polsce

.Umowa została podpisana na trwających właśnie w Korei Południowej targach zbrojeniowych KADEX, przy udziale wiceszefa MON odpowiedzialnego za zbrojenia Pawła Bejdy oraz Hyuna Ki Cho z koreańskiej agencji zbrojeniowej DAPA. „Grupa WB i Hanwha Aerospace podpisały dzisiaj na targach KADEX w Korei Południowej umowę wykonawczą dotyczącą zasad powołania spółki joint venture, której zadaniem będzie wspólna produkcja pocisków rakietowych na terenie Polski” – podano w komunikacie WB opublikowanym 2 października na portalu X.

Z kolei MON poinformowało, że chodzi o rozpoczęcie w Polsce produkcji pocisków rakietowych CGR-080 kalibru 239 mm, o zasięgu ok. 80 km. Pociski te to jeden z podstawowych typów amunicji wykorzystywanych w polskim wojsku wyrzutniach rakiet HOMAR-K, które oparte są o koreański system K239 Chunmoo, produkowanych przez Hanwhę. Docelowo do polskiej armii ma trafić niemal trzysta takich wyrzutni, dlatego kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego zapasu amunicji do nich. „W toku realizacji kontraktu przewidywana jest budowa fabryki, której docelowe moce wytwórcze amunicji osiągną pułap kilku tysięcy pocisków rakietowych typu CGR-080 w skali roku” – wskazano w komunikacie MON.

Zaznaczono, że umowa obu firm przewiduje transfer technologii produkcji kierowanych pocisków rakietowych, wyposażenie linii technologicznej, a także przekazanie licencji do produkcji pocisków. „Wypracowane podejście polsko-koreańskiego przemysłu jest kolejnym krokiem do uzyskania autonomii w zakresie produkcji pocisków rakietowych i możliwości w obszarze odstraszenia potencjalnych agresorów” – oceniło MON. Do polskich jednostek artyleryjskich w 16. i 18. dywizji zmechanizowanej już trafiło ok 40. pierwszych wyrzutnie HOMAR-K, czyli systemy wyrzutni K239 Chunmoo osadzone na ciężarówkach Jelcza i m.in. wyposażone w polski system zarządzania TOPAZ.

Polska z największą armią UE

.Na temat tego, iż jeśli Polska spełni ambitne plany modernizacji i zwiększenia siły własnej armii, to będzie dysponowała największą armią lądową w całej Unii Europejskiej, na łamach “Wszystko co Najważniejsze” pisze Alexandre MASSAUX w tekście “Największa siła militarna Unii Europejskiej“.

“Warszawa uchwaliła nowe prawo obronne w 2022 roku. Jak podaje polski rząd, polska armia liczy obecnie ok. 111,5 tys. żołnierzy zawodowych i 32 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Na mocy nowych przepisów polska armia zostanie docelowo zwiększona do ok. 300 tys. żołnierzy – 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Jeśli te liczby zostaną osiągnięte, polska armia przewyższy 200-tysięczną armię francuską, która jest obecnie największą armią w UE”.

”Dzięki stale rosnącemu budżetowi obronnemu, zwiększonemu zaangażowaniu w misje UE i NATO, korzystnym czynnikom geopolitycznym oraz dużemu potencjałowi rekrutacyjnemu Polska ma dobrą pozycję, aby nadal wzmacniać swoje siły zbrojne. Świadczą o tym zresztą ostatnie zakupy. W ostatnich latach Polska dokonała szeregu poważnych zakupów broni w celu modernizacji i wzmocnienia swoich sił zbrojnych. W 2016 roku zamówiła w niemieckiej firmie Krauss-Maffei Wegmann 100 czołgów najnowszej generacji Leopard 2A5. Z kolei od polskiej firmy WZM zakupiła transportery opancerzone Rosomak, które służą do transportu oddziałów i wsparcia logistycznego na polu walki. W 2018 roku Polska zawarła umowę z amerykańską firmą Raytheon na zakup systemu Patriot, najnowocześniejszego systemu obrony przeciwlotniczej”.

.”Zakup ten był jednym z największych zakupów obronnych w historii Polski i został wyceniony na 4,75 mld dolarów. Polska kupiła także samoloty myśliwskie F-35 od amerykańskiej firmy Lockheed Martin – zamówiła 32 myśliwce z tej serii, które zastąpią wysłużone myśliwce MiG-29 i Su-22. Zamówiono również wojskowe drony, w tym drony MQ-9 Reaper produkowane przez amerykańską firmę General Atomics. Od 2022 roku zakupy te znacznie przyspieszają. W Korei Południowej Polska kupiła 288 systemów wielokrotnych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo i 1000 czołgów K2 od Hyundai Rotem. W USA Warszawa zamówiła 116 nowych czołgów Abrams. Dla porównania – Francja, Niemcy i Wielka Brytania mają obecnie podobno po 200 czołgów” – pisze Alexandre MASSAUX.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 października 2024