Fala Covid w Polsce, zdecydowany wzrost infekcji 

Widzimy zdecydowany wzrost infekcji COVID-19. Dane z 6 grudnia to 3414 nowych przypadków – powiedział w środę w Radia Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że we 5 grudnia zmarło 10 osób z COVID-19, z czego 7 osób bez chorób współistniejących.

Coraz więcej infekcji nowej mutacji wirusa

.Kraska dodał, że obecnie najwięcej zachorowań jest w województwach wschodnich: podlaskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim.

Wiceminister przypomniał, że okres jesienno-zimowy zawsze sprzyja infekcjom układu oddechowego. „W tej chwili widzimy zdecydowany wzrost infekcji COVID-19. Dzisiejsze dane – to jest 3414 nowych przypadków” – powiedział. Dodał, że nie są to zapewne wszyscy chorzy na COVID i że w rzeczywistości jest tych osób zdecydowanie więcej.

„Ta nowa mutacja, która w tej chwili dominuje, już nie ma takich dramatycznych objawów jak to było w poprzednich” – zaznaczył. Dodał, że w tej chwili objawami są najczęściej ból gardła oraz gorączka.

„Wczoraj zmarło 10 osób, z tego 7 osób, które nie miały schorzeń współistniejących” – powiedział Kraska.

Zaznaczył, że od 6 grudnia ministerstwo zdrowia wprowadziło możliwość zaszczepienia się szczepionką skierowaną na występującą obecnie odmianę koronawirusa. Podkreślił, że jest to szczepionka dostępna oraz bezpłatna.

„Zamówiliśmy na początek 210 tys. i kolejne 200 tys. przyjedzie w następnym tygodniu” – powiedział. „Czekamy jaka będzie odpowiedź naszego społeczeństwa na to, żeby się tą szczepionką zaszczepić” – dodał. Zaznaczył, ze jest to szczepionka inna od tych, których używaliśmy poprzednio. „To jest szczepionka białkowa, czyli nie jest tą nowoczesną szczepionką w tym sensie, ze nie jest to szczepionka mRNA, czy wektorowa”. Zaznaczył, że skuteczność tej szczepionki jest taka sama, a jej cykl produkcyjny jest trochę dłuższy. Wspomniał, że ta szczepionka jest oparta na technologii znanej ze szczepionki na grypę czy WZW.

Wspomniał, że jest pewna grupa osób, która nie chciała w ogóle się szczepić nowymi szczepionkami. „Myślę, że te osoby, które się nie szczepiły – szczególnie mówimy o tych grupach ryzyka (…) – powinny tę szczepionkę przyjąć” – mówił. Przypomniał, że w okresie świątecznym będziemy się przemieszczać, spotykać z rodzinami, kontaktów z innymi będzie zdecydowanie więcej. „Grupy ryzyka powinny skorzystać z tej możliwości zaszczepienia się” – podkreślił.

Dodał, że obecnie najwięcej zachorowań jest w województwach wschodnich: podlaskim, lubelskim oraz warmińsko-mazurskim.

Ministerstwo Zdrowia zaleca dawkę przypominającą przeciwko Covid

.Szczepionkę Nuvaxovid (firmy Novavax) można przyjąć w ramach podstawowego szczepienia albo jako dawkę przypominającą. Osoby, które jeszcze nie szczepiły się przeciw COVID-19 powinny przyjąć 2 dawki szczepionki w odstępie 3 tygodni.

Ministerstwo Zdrowia zaleca przyjęcie szczepionki Nuvaxovid jako kolejnej dawki przypominającej osobom z tzw. grup ryzyka: w wieku powyżej 60 lat, w wieku powyżej 12 lat z niedoborami odporności lub chorobami współistniejącymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, pracownikom ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Na szczepienie można zapisać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, w placówce POZ lub w aptece (wykaz dostępny na: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.), przez e-Rejestrację na stronie pacjent.gov.pl oraz przez infolinię 989 (w godz. 7:00 – 20:00).

Na ile pandemia zmieniła nasze zwyczaje, na ile zmieniła nasze myślenie

.Po tym, jak już raz udało się w dużej mierze powstrzymywać pandemię wirusa Covid, każda informacja o jego nawrocie i nowych zarażeniach może wywoływać obawy przez następnym lockdownem i powrotem obostrzeń. Warto jednak pamiętać czego nauczyła nas tamta epidemia. Może doświadczenia które wynieśliśmy z tamtego trudnego okresu pozwolą nam już nie dopuścić do drugiego rozpowszechnienia się wirusa covid? Prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze„, profesor zwyczajny w Polskiej Akademii Nauk i prezes PAN 2007-2015 w artykule, opublikowanym na łamach Wszystko co Najważniejsze, rozważa to, jakie zmiany przyniosły nam wszystkim ponad trzyletnie zmagania z wirusem Covid. Teraz, gdy docierają do nas doniesienia o wzroście zarażeń, tekst ten jest tym bardziej aktualny.

Profesor KLEIBER pisze, że ten dramatyczny, ale także głęboko pouczający okres naszej najnowszej historii boleśnie ukazał nam wszystkim potrzebę zarówno upowszechniania instytucjonalnej i personalnej świadomości zagrożeń dla zdrowia publicznego, jak i zrozumienia zakresu trwałych zmian w naszym życiu wywoływanych przez nieszczęścia tego typu. Głęboka niepewność dotycząca tych problemów w kontekście bliższej i dalszej przyszłości wydawała się wtedy dominować w myśleniu największych nawet życiowych optymistów. Redaktor przypomina, że tamta sytuacja stała się prawdziwym testem dla współczesnej cywilizacji, którego stawką było uniknięcie w przyszłości negatywnych społecznych i gospodarczych konsekwencji najróżniejszych kryzysów.

Profesor KLEIBER zarówno wtedy, jak i dzisiaj przypomina, że w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, pełnym otwartych granic oraz bardzo zróżnicowanych standardów dbałości o społeczną higienę, troska o zdrowie publiczne jawi się jako ważne wyzwanie. „Według licznych ekspertów pandemia COVID-19 przekształciła się już z fazy pandemicznej w endemiczną, będącą łatwiejszym do kontroli zagrożeniem, zlokalizowanym jedynie na konkretnym terytorium. Sytuacja ta pozwala nieco spokojniej pomyśleć o działaniach niezbędnych w przyszłości w celu skutecznego zapobiegania zagrożeniom zdrowotnym. To powinno nam pomóc w wyciągnięciu wniosków na podstawie nabytych w trakcie pandemii doświadczeń”- pisał wtedy autor, opisując wyjątkowość wirusa Covid, który w nowoczesnym, powszechnie skomunikowanym świecie rozpowszechniał się z niebezpieczną szybkością. Czy teraz uda się pamiętać lekcje tamtych dni i zostaną przyjęte wszystkie środki prewencji, które powstrzymają wirusa przed dotarciem do kolejnych krajów?

„Wśród lekcji udzielonych nam przez pandemię jest niewątpliwie przewartościowanie pojęć takich jak społeczna solidarność i współpraca” – pisał prof. Michał KLEIBER.

Ważnym aspektem odpowiedzialnej polityki zdrowotnej jest zdaniem autora dobry przekaz informacji w obliczu wielu nierzetelnych i niepopartych naukowo medialnych informacji, a zarazem sukcesów międzynarodowej współpracy przy tworzeniu skutecznych szczepionek – większe znaczenie przywiązywać trzeba do rzetelnej wiedzy tworzonej w badaniach naukowych, nie tylko tych dotyczących zdrowia. Częściej docierać wtedy będą do nas opinie uznanych ekspertów popularyzujących sprawdzoną wiedzę, choć w otaczającym nas medialno-politycznym chaosie nie będzie to łatwe.

„Olbrzymie konsekwencje dla tempa rozwoju gospodarczego poszczególnych państw i regionów będą z pewnością miały nabyte w trakcie pandemii doświadczenia w korzystaniu z nowych technologii oferowanych przez teleinformatykę, robotykę czy nauki biomedyczne. Pozornie przeczy temu trendowi fakt, że w przestrzeni publicznej pojawia się krytyka roli internetu w szerzeniu dezinformacji mającej wielostronne i często bardzo negatywne konsekwencje. Przykłady takich działań miały miejsce także w okresie pandemii, żeby wymienić choćby szeroko upowszechnianą w internecie krytykę zalecanych przez epidemiologów działań chroniących społeczeństwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa” – dodaje profesor KLEIBER.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 6 grudnia 2023