Festiwal kina polskiego w Paryżu
W Paryżu trwa festiwal kina polskiego „Kinopolska”. Od 21 do 24 września publiczność może obejrzeć 15 polskich produkcji, w tym 3 filmy krótkometrażowe i 2 dokumentalne.
.Tegoroczna, 16. edycja festiwalu Kinopolska, odbywa się w kinie L’Arlequin w Dzielnicy Łacińskiej. W ubiegłym roku w wydarzeniu uczestniczyło 1400 widzów. Festiwal organizowany jest przez Instytut Polski w Paryżu.
Wśród prezentowanych na festiwalu filmów znajdują się produkcje, nagrodzone na międzynarodowych festiwalach m.in. w Cannes, Wenecji, Clermont-Ferrand i w Gdyni. Oprócz filmów takich reżyserów, jak Michał Kwieciński, Jacek Bławut czy Lech Majewski, pokazywane są również filmy debiutanckie. Po każdej projekcji publiczność zaproszona jest na spotkanie z reżyserem filmu.
Festiwal kina polskiego rozpoczął się w czwartek, projekcją filmu „Filip”, w reżyserii Michała Kwiecińskiego, z międzynarodową obsadą. Nagrodzony na festiwalu w Gdyni, film przedstawia historię młodego chłopaka, Polaka żydowskiego pochodzenia, który w czasie drugiej wojny światowej przebywał we Frankfurcie, podając się za Francuza.
Część z pokazywanych na festiwalu filmów jeszcze przed końcem roku wejdzie na ekrany francuskich kin. 13 września premierę we Francji miały trzy odrestaurowane odcinki „Misia Colargola” – po projekcji w ramach festiwalu Kinopolska w sobotę, dla dzieci przygotowane są warsztaty. Od 18 października francuska publiczność będzie mogła zobaczyć film „Kobieta na dachu” Anny Jadowskiej. 8 listopada wejdzie do francuskich kin, również prezentowany na festiwalu Kinopolska, film „Skąd dokąd” (reż. Maciek Hamela), poświęcony cywilom uciekającym z Ukrainy przed wojną.
.W programie festiwalu Kinopolska znalazły się również takie filmy, jak „Śubuk” (reż.Jacek Lusiński), opowiadający prawdziwą historię matki chłopca z autyzmem, walczącej z wrogą biurokracją, „Brigitte Bardot cudowna” (reż.Lech Majewski) pokazującą Brigitte Bardot z punktu widzenia mieszkańca Polski lat 60.XX wieku, „Orzeł. Ostatni patrol” (reż.Jacek Bławut), poświęcony polskiemu okrętowi wojennemu, film „Tata” (reż.Anna Maliszewska) poświęcony relacjom polsko-ukraińskim sprzed wojny, „Chleb i sól” (reż.Damian Kocur), „Iluzja” (reż.Marta Minorowicz) i „Apokawixa” (reż.Xawery Żuławski).
oprac.JM