Festiwal Muzyki Polsko-Izraelskiej

Festiwal Muzyki Polsko-Izraelskiej

IV „Bridges Festival – Festiwal muzyki Polsko-Izraelskiej” odbędzie się w dniach od 19 do 21 grudnia w Jerozolimie, Tel Avivie i Rehovot w Izraelu. Założeniem projektu jest promocja polskiej muzyki w Izraelu, z uwzględnieniem dzieł twórców pochodzenia żydowskiego, poszukiwanie wspólnych korzeni i możliwości współpracy w zacieśnianiu relacji artystycznych pomiędzy dwoma krajami.

Festiwal Muzyki Polsko-Izraelskiej

.„W 2023 roku, z uwagi na ekstraordynaryjną sytuację w Izraelu, pierwotny program Festiwalu uległ zmianie. Podczas Bridges Festival 2023 odbędą się trzy koncerty w renomowanych salach z udziałem publiczności; organizatorzy przewidują transmisją internetową oraz radiową” – poinformował Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, które wraz z Israel Camerata Jerusalem jest organizatorem festiwalu.

Planowane wydarzenia upamiętnią m.in. tegoroczną 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego oraz 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Koncert inauguracyjny będzie transmitowany online 19 grudnia o godz. 19.00 (czas polski).

Retransmisja: Program II Polskiego Radia. Ten sam program zostanie wykonany w 20 grudnia 2023 godz. 20.00 w Museum of Art w Tel Awiwie oraz 21 grudnia w Sali Instytutu Weizmanna w Rehovot.

Współorganizatorami festiwalu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Kultury Izraela, Miasto Jerozolima. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal Muzyki Polsko-Izraelskiej – program

.W ramach tegorocznej edycji usłyszeć będzie można światowe prawykonanie powstałego na zamówienie festiwalu utworu „Hester Panim” autorstwa izraelskiego kompozytora Josepha Bardanashvili, napisanego do noweli „Josela Rakovera rozmowa z Bogiem” Zvi Koliza, opartej na tekście spisanym przez powstańca w warszawskim getcie.

19 grudnia wieczorem w sali Jerusalem Theatre wykonana zostanie 44 Symfonia e-moll „Żałobna” Josepha Haydna; „Hester Panim” – na kantora, narratora i orkiestrę kameralną Josepha Bardanashvili oraz „Trzy utwory w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. W programie wieczoru jest też V koncert fortepianowy Es-dur, op. 73 „Cesarski” Ludwiga van Beethovena.

Wystąpią Israel Camerata Jerusalem pod dyrekcją Avnera Birona; pianista Alon Goldstein, Zohar Sadan – jako narrator oraz Chaim Stern – kantor.

Kultura Najważniejsza

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Anna Bernat/WszystkocoNajważniejsze/AB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 grudnia 2023