Festiwal S-PLOT w Teatrze Pinokio w Łodzi [PROGRAM]

Artyści z Polski, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji czy Belgii i ich występy przekraczające granice klasycznie rozumianego teatru znaleźli się w programie pierwszej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży , festiwal S-PLOT organizowanego przez Teatr Pinokio w Łodzi.
Festiwal S-PLOT – wydarzenia, które zbliża nas do teatru
.Na festiwal S-PLOT-u złoży się kilkadziesiąt wydarzeń – performanse, happeningi, instalacje artystyczne, ale też spektakle dramatyczne czy operowe skierowane zarówno do najmłodszych, dopiero wkraczających w świat teatru, jak i do nastoletnich widzów. Ponad połowa pozycji w repertuarze to propozycje zagraniczne, jednak wszystkie dostępne będą po polsku i po angielsku oraz z audiodeskrypcją i w tłumaczeniu na Polski Język Migowy.
Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się od 6 do 12 października, ale organizatorzy z Teatru Pinokio w Łodzi już poinformowali, na jakie atrakcje będzie mogła liczyć publiczność.
„To będzie pierwsza edycja wydarzenia, choć niektórzy mogą kojarzyć nazwę S-PLOT z Międzynarodowym Kongresem Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży, który zorganizowaliśmy w zeszłym roku. Spotkanie w gronie ekspertów ze świata oraz ewaluacja publiczności pozwoliły nam lepiej zrozumieć, czego potrzebuje nasz widz oraz jak tworzyć tego typu międzynarodowe wydarzenie na najwyższym poziomie” – wyjaśnił dyrektor festiwalu Gabriel Gietzky.
„Zapraszamy do Łodzi produkcje zróżnicowane, których forma nierzadko przekracza granice klasycznie rozumianego teatru. Zależy nam, aby zaprezentować przekrój możliwości, dlatego szukamy zjawisk różnorodnych, modnych i zapierających dech, z elementami nowego cyrku i street dance’u, tych dużych, widowiskowych, i tych mniejszych, podróżujących w najbiedniejsze rejony Serbii i Kosowa albo w miejsca dotknięte trzęsieniem ziemi w Turcji” – zapowiedział kurator festiwalu Bartosz Kurowski.
Publiczność festiwalowa obejrzy m.in. belgijską produkcję „KORROL”. Według opisu organizatorów jest to propozycja grupy artystycznej Grensgeval dla najmłodszych odbiorców (4+), która łączy elementy nowego cyrku i performansu, proponując uczestnikom sensoryczne, pełne zabawy doświadczenie w otoczeniu figur z betonu.
Akrobata-architekt zbuduje z nich na scenie miasto, opustoszałą równinę, a nawet człowieka, balansując na chwiejnych wieżach czy skacząc na rękach z kamienia na kamień. „KORROL” zaprasza odbiorców do współtworzenia i eksplorowania kreatywnej, choć z pozoru nieprzyjaznej przestrzeni.
Festiwal S-PLOT – kwestie społeczne i nie tylko
.Program dla młodzieży ma się skupiać na kwestiach psychologicznych, społecznych oraz politycznych, dlatego w tym roku jego tematem przewodnim stanie się szeroko rozumiana tożsamość – narodowa, rasowa czy seksualna.
Dla dorastających odbiorców przeznaczony jest dobrze odebrany podczas Edinburgh International Children’s Festivalu w 2024 r. taneczny „Black” (+12). Stworzony pierwotnie dla hiszpańskiej publiczności przez street dancera Olouy performans podejmuje temat przemocy wobec osób różnych ras oraz prezentuje najnowszą historię ich emancypacji.
W programie festiwalu nie zabraknie premiery Teatru Pinokio w Łodzi. Powstający na podstawie picturebooka Serge’a Blocha „Wielka historia małej kreski” spektakl skierowany będzie do widzów od lat 4. Tytułowa kreska – znaleziona na ulicy albo narysowana przypadkowo na kartce papieru – może się stać najlepszym przyjacielem, pocieszycielem lub obrońcą w trudnych chwilach. Przedstawienie w reżyserii Aleksandry Pejcz ma pobudzić w dziecku chęć tworzenia i stworzyć możliwości komunikowania się poprzez sztukę ponad granicami.
Cały, obejmujący kilkanaście wydarzeń program pierwszej edycji festiwalu zostanie ogłoszony pod koniec czerwca. S-PLOT Międzynarodowy Kongres Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Łodzi.
Kultura jest ważna, a może i najważniejsza?
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ LW