Festiwal Sheakspeare & Poland ma zbliżyć Polskę i Wielką Brytanię

W Stratford-upon-Avon, rodzinnej miejscowości Williama Shakespeare’a, zaczęła się w sobotę wieczorem kolejna edycja festiwalu Shakespeare & Poland, którego celem jest promowanie kulturowych więzi między Wielką Brytanią a Polską.

Shakespeare & Poland – fuzja kultur

.Festiwal rozpoczął się w sobotę 22 czerwca wieczorem przedstawieniem „Kamienny” („Made of Stone”), krakowskiego teatru ulicznego Scena Kalejdoskop, które wystawione zostanie w teatrze Stratford Playhouse. To osadzona w klimacie bieszczadzkich legend opowieść o młodzieńcu rozpaczliwie poszukującym swojej ukochanej, która podczas burzy porwana została przez ducha lasów i bagien, Biesa.

W niedzielę w Royal Shakespeare Theatre odbędą się dwie sesje warsztatów tworzenia karnawałowych masek weneckich, inspirowane szekspirowskim utworem „Kupiec wenecki”. Warsztaty, które prowadzone będą przez członków teatru Scena Kalejdoskop, pozwolą uczestnikom poznać tajniki tradycyjnych technik robienia masek i samodzielnie stworzyć własną maskę do zabrania do domu. Uczestnicy poznają również metody wykorzystywania masek do wyrażania charakteru i emocji.

Pomiędzy sesjami warsztatów przed Royal Shakespeare Theatre zaplanowane jest wydarzenie plenerowe pod tytułem „Folkowe refleksje”, podczas którego widzowie będą mieli okazję zobaczyć trzy duże postaci na szczudłach występujące w efektownych, kolorowych kostiumach, łączących motywy ludowe z różnych regionów Polski.

Oprócz warsztatów i spektakli również koncerty oraz panele dyskusyjne

.W niedzielę po południu w ratuszu miejskim w Stratford odbędzie się panel dyskusyjny „Transformations – Shakespeare’s theatre in Poland and the woman’s voice” (Transformacje – teatr Szekspira w Polsce i głos kobiecy). Wezmą w nim udział Janet Suzman, słynna aktorka teatralna i filmowa, która zaczynała karierę w Royal Shakespeare Company, reżyserka teatralna i operowa Helena Kaut-Howson oraz trzy badaczki twórczości Shakespeare’a – Tiffany Stern z Shakespeare Institute, prof. Elizabeth Schafer i Aneta Mancewicz z Royal Holloway University of London.

Festiwal zakończy koncert muzyki klasycznej „From Poland with Music”, który w niedzielę wieczorem odbędzie się w ratuszu miejskim w Stratford. Podczas koncertu pianistka Anna Szałucka i skrzypaczka Jaga Klimaszewska wykonają utwory m.in. Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara.

Organizatorem Shakespeare & Poland Festival jest Instytut Kultury Polskiej w Londynie we współpracy z mającą siedzibę w Stratford polonijną organizacją Copernicana CIC.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW]

PAP/Bartłomiej Niedziński/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 czerwca 2024