Festiwal Wszystkie Mazurki Świata - program

Cztery dni koncertów, warsztatów i potańcówek z udziałem polskich i zagranicznych kapel, benefis warszawskiego Domu Tańca, Targowisko Instrumentów oraz Noc Tańca – to główne atrkacje16. Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Wydarzenie pod hasłem „Szlakiem domów tańca” odbędzie się Warszawie w dniach 23-26 kwietnia.

Wydarzenie, które zostało rozpoczęte z inicjatywy młodych ludzi zafascynowanych tradycyjną muzyką wiejską

.Festiwal Wszystkie Mazurki Świata jest jedną z inicjatyw powstałych na gruncie idei domów tańca. Od 15 lat współtworzy coraz liczniejsze środowisko oraz jest podłożem dla kolejnego pokolenia grających, tańczących i śpiewających miłośników muzyki tradycyjnej.

Jak zaznaczono w przesłanej informacji, w tym roku koncerty festiwalowe będą opowiadać o idei domów tańca. Jest to ruch, który zrodził się na Węgrzech w latach 70. ubiegłego wieku, a w latach 90. dotarł do Polski i Słowacji. „Powstał z inicjatywy młodych ludzi zafascynowanych tradycyjną muzyką wiejską – taką, do której tańczono kiedyś na weselach i potańcówkach, zanim została wyrwana z kontekstu, upiększona na scenie lub zmieniona w instytucjonalny folklor” – wyjaśniono. W ramach tego ruchu w wielu krajach powstały setki inicjatyw i miejsc, gdzie do tańca zaczęły grać autentyczne, tradycyjne kapele, wracano także do korzeni i istoty wspólnej zabawy.

Wskazano także, że innym przykładem odrodzenia tradycyjnego tańca jest Bretania, na zachodzie Francji. „Dziś jest to prawdziwe zagłębie lokalnej muzyki i tańca, z ponad tysiącem zabaw tanecznych (fest-noz) rocznie. Tutaj ruch odnowy rozpoczął się już w latach 50. W lokalnych barach zaczęły grywać zespoły z tradycyjnym instrumentarium, w miasteczkach budowano specjalne hale z drewnianą podłogą, żeby pomieścić ludzi tańczących tradycyjne tańce – w kręgu, w korowodzie, w rzędach, w parach” – czytamy.

W pierwszym dniu festiwalu – 23 kwietnia – już tradycyjnie odbędzie się koncert laureatów konkursu „Stara Tradycja”. Czwartkowy koncert „30 lat Domu Tańca w Polsce. Benefis” będzie natomiast wspólnym świętowaniem jubileuszu stowarzyszenia Dom Tańca. Jak wyjaśniono, jest to inicjatywa, która w Polsce zainspirowała setki młodych ludzi do nauki tańca i gry u wiejskich muzykantów, do organizowania w całej Polsce potańcówek, letnich taborów oraz różnych działań wokół muzyki i kultury tradycyjnej. Koncert będzie także okazją do spotkania związanych z Domem Tańca muzyków, tancerzy i aktywistów z całej Polski. W jego trakcie zagrają m.in. Tęgie Chłopy, Kożuch, DiaBubu, Biskupianie, Chłopcy z Nowoszyszek, kapela Malika, kapela Wiesi Gromadzkiej, Zwykli Ludzie, Zawiejoki, kapela Raszewskiego.

W tytułowym koncercie „Szlakiem domów tańca” – który jest zaplanowany na 25 kwietnia – uczestnicy poznają perspektywę powrotu do muzycznych korzeni czterech krajów: Węgier, Francji (Bretanii), Słowacji i Polski. W jego trakcie wystąpią: Muzička ze Słowacji, Erdőfű z Węgier, a także śpiewające siostry Guélou oraz Julien Tymen /Tangi Pensec, grający na bombardzie i bretońskich dudach biniou, a także Janusz Prusinowski Kompania w towarzystwie śpiewającej Marii Siwiec. Podczas wydarzenia zatańczą także towarzyszący każdej z kapel tancerze oraz wszyscy chętni.

Targowisko Instrumentów na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata

.W ostatnim dniu festiwalu zaplanowano natomiast Targowisko Instrumentów, z pokazami pracy przy budowie instrumentów, warsztatami, mini koncertami oraz Małymi Mazurkami dla dzieci. Natomiast zakończeniem i kulminacją festiwalu jest 10-godzinna Noc Tańca. W warszawskiej Fortecy na ul. Zakroczymskiej, zagrają do tańca kapele wiejskie i miejskie, z różnych regionów Polski i z zagranicy, m. in. Warszawska Orkiestra Sentymentalna, HrayBery (Ukraina), Kapela Zastawnych, Gracze z Łęgu, goście z Węgier, Bretanii, Słowacji, Tęgie Chłopy, Janusz Prusinowski Kompania.

Od środy do piątku, po każdym koncercie można będzie także tańczyć do godziny 1 w nocy w klubie festiwalowym (Centrum Promocji Kultury Praga Południe), a od rana do godz. 17 wziąć udział w warsztatach. Na uczestników festiwalu czeka także ponad 60 godzin praktycznej nauki śpiewu, tańca i gry na ludowych instrumentach.

Festiwal odbywać się będzie w Centrum Promocji Kultury Praga Południe (ul. Podskarbińska 2), Terminalu Kultury Gocław (ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24) oraz w Fortecy Kręgliccy (ul. Zakroczymska 12).

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wszystkie Mazurki Świata, a współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury.

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata to element krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 kwietnia 2025