Forteca sprzed 5 tys. lat. Zaskakujące odkrycie w rumuńskich lasach

Forteca

W trakcie badań archeologicznych realizowanych w okręgu Neamț w północno-wschodniej Rumunii naukowcy odkryli ukrytą głęboko w lesie fortecę sprzed 5 tys. lat. To niezwykłe znalezisko zostało dokonane za sprawą zaawansowanej technologii LiDAR (Light Detection and Ranging). Jak stwierdzili archeolodzy, zidentyfikowana wiekowa forteca rzuca nowe światło na kluczowy okres przejściowy pomiędzy neolitem i epoką brązu.

Prehistoryczna forteca sprzed 5 tys. lat

.Potężna forteca sprzed 5 tys. lat była ukryta w wielkiej gęstwinie roślin i drzew. Gdyby nie wykorzystanie technologii LiDAR jej odkrycie prawdopodobnie byłoby niemożliwe. Archeolodzy dokładnie zmapowali badany teren, wykorzystując do tego drony wyposażone w technologie LiDAR, emitującą impulsy laserowe umożliwiające stworzenie modeli terenu o wysokiej rozdzielczości.

„Tylko dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii będziemy w stanie lepiej zrozumieć złożoność stanowisk archeologicznych” – powiedział archeolog Vasile Diaconu, który był jednym z badaczy odpowiedzialnych za to badanie, w trakcie rozmowy z mediami. Wykonane skany LiDAR ujawniły nie tylko istnienie potężnej prehistorycznej fortecy w okręgu Neamț, ale także odsłoniły całą masę jej szczegółów, takie jak chociażby duże rowy i wały ziemne zaprojektowane w celu wzmocnienia zdolności obronnych twierdzy, informuje portal „Arkeonews„.

Położona w strategicznym miejscu na wysokim terenie twierdza zapewniała doskonałą widoczność całego otaczającego ją krajobrazu, co umożliwiało jej mieszkańcom wykrywanie na czas potencjalnych zagrożeń. Rozległe otaczające ją rowy, z czego niektóre miały długość nawet kilkuset metrów, są świadectwem ogromnego wysiłku oraz środków jakie musiały zostać zaangażowane do wybudowania takiej twierdzy. Vasile Diaconu podkreślił, że najnowsze odkrycie jest dowodem na to, iż już kilka tys. lat temu do budowy fortyfikacji była potrzebna zaawansowana wiedza.

Kluczowe znaczenie technologii LiDAR

.Najnowszy projekt badawczy w Neamț był nie tylko kolejnym przykładem technologicznego triumfu LIDAR, ale również wynikiem osobistej współpracy pomiędzy Vasilem Diaconu, a jego byłym uczniem Vladim Dulgheriu, właścicielem Geocad Services, który umożliwił swojemu dawnemu nauczycielowi wykorzystanie technologii LiDAR. „Szczerze mówiąc, cieszę się, że mój były uczeń pięknie zbudował swoją własną drogę” – stwierdził Diaconu, wyrażając dumę z osiągnięć byłego ucznia.

Light Detection and Ranging (LiDAR) to metoda teledetekcji wykorzystująca światło w postaci impulsowego lasera do pomiaru zasięgu (zmiennych odległości) do Ziemi. Różnice w czasie powrotu lasera i pomiar długości fali mogą być wykorzystane do stworzenia trójwymiarowej cyfrowej mapy krajobrazu, usuwając elementy przesłaniające, takie jak korony drzew, które mogłyby ukryć elementy archeologiczne. Technika LiDAR jest coraz powszechniej wykorzystywana w archeologii.

.Niedawne odkrycie w Neamț podkreśla kluczową rolę technologii LiDAR we współczesnej archeologii. Technika ta umożliwia badaczom eksplorację i dokumentowanie starożytnych miejsc, które w przeciwnym razie pozostałyby ukryte. Wraz z dalszym rozwojem i upowszechnianiem się technologii LiDAR można oczekiwać odsłonięcia kolejnych tajemnic z naszej przeszłości, dzięki czemu możliwe będzie lepsze zrozumienie starożytnych cywilizacji.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 marca 2025
Fot. GEOCAD.