
W poniedziałek paryskie Muzeum Orsay wystawiło pozyskane przez placówkę arcydzieło Gustave’a Caillebotte’a, „Partie de bateau”, przedstawiające mężczyznę w cylindrze, wiosłującego w łodzi na rzece Yerres. Obraz jest dwunastym obrazem Gustave’a Caillebotte’a w kolekcji muzeum Orsay.
.Dzieło impresjonisty, warte 43 mln euro, muzeum Orsay zakupiło dzięki mecenatowi grupy LVMH, która zrzesza najbardziej luksusowe francuskie marki (m.in.Louis Vuitton, Dior, Givenchy…).
Obecnie arcydzieło Gustave’a Caillebotte’a wystawione jest w Muzeum Orsay, w centralnym miejscu sali impresjonistów, zastępując tam tymczasowo arcydzieło Augusta Renoira „Bal w Moulin de la Galette”. Następnie obraz będzie prezentowany w dwudziestu muzeach w całej Francji. Po muzeum Orsay dzieło Gustave’a Caillebotte’a trafi do muzeum sztuk pięknych w Lyonie. W 2024 roku obraz będzie natomiast prezentowany w ramach wielkiej ekspozycji, poświęconej Caillebottowi, organizowanej w 150.rocznicę pierwszej wystawy impresjonistów.
Obraz „Partie de bateau” był jednym z ostatnich najważniejszych obrazów impresjonistycznych, wciąż znajdujących się w kolekcji prywatnej. W poniedziałek dzieło trafiło na stałe do zbiorów narodowych. „Jest to najważniejszy skarb dziedzictwa narodowego pozyskany przez państwo dzięki mecenatowi od stworzenia takiego statusu prawnego w 1993 roku”, skomentował doradca prezesa LVMH Bernarda Arnaulta, Jean-Paul Claverie. Zakup obrazu przez grupę był możliwy również dzięki prawu, według którego każde przedsiębiorstwo, mające wkład w tego typu działaniom chroniącym narodowe dziedzictwo, ma prawo do zmniejszenia podatku o 90% przekazanych na ten cel pieniędzy (jednak nie większe niż 50% całkowitego podatku).
„Ten obraz chciały zakupić największe muzea na świecie. Kiedy wiemy jak wysoko sięga rynek sztuki, jej obecne pozyskanie przez Francję jest nie lada wyczynem”, podkreślił Jean-Paul Claverie.
W 2020 roku francuska instancja państwowa odmówiła właścicielom obrazu wydania im certyfikatu, pozwalającego na wysłanie dzieła za granicę. Od tego momentu miała 30 miesięcy na to, aby zebrać kwotę, szacowaną na rynku sztuki, czyli 43 mln euro.
.Od wprowadzenia w 1993 roku prawa, określającego status „skarbu dziedzictwa narodowego”, państwo francuskie nie dopuściło do wywiezienia z kraju 266 przedmiotów. 171 z nich Francja pozyskała do zbiorów państwowych.
oprac.JM