Francja wprowadzi obowiązkowe „pozwolenie wstępu” na teren parku narodowego przy Morzu Śródziemnym

Francja wprowadzi obowiązkowe „pozwolenie wstępu” na teren parku narodowego przy Morzu Śródziemnym

W najbliższym sezonie wakacyjnym, żeby wejść na teren głównej części parku narodowego Calanques w Marsylii, trzeba będzie posiadać „pozwolenie wstępu”. Będzie można je uzyskać po wcześniejszej bezpłatnej rezerwacji na specjalnej platformie. Ma funkcjonować co najmniej od 15 lipca do 15 sierpnia 2022 r.

.Park narodowy Calanques znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, częściowo na terenie Marsylii. Obszar ten charakteryzuje się dużą ilością skał wapiennych otaczających kamieniste plaże przy lazurowej wodzie. Jest to pierwszy znajdujący się na obrzeżach miasta park narodowy w Europie i trzeci na świecie.

Pozwolenie wstępu na teren parku narodowego ma być rozwiązaniem problemu zbyt dużej ilości osób odwiedzających Calanques. Część parku, którą obejmie ochrona koniecznością rezerwacji wstępu, to dwie małe otoczone skałami plaże Sugiton, które w sezonie letnim odwiedza nawet 1500 osób dziennie. Od kilku lat miejsce to jest zagrożone erozją. Jak tłumaczy rzecznik prasowy parku narodowego, ryzyko erozji jest prawdziwym problemem, w którego wyniku mogłaby być zagrożona różnorodność przyrody, m.in. charakterystyczne dla miejsca sosny pinie. Miejsce zagrożone jest również pożarami.

Zagrożeniem bioróżnorodności Calanques jest również zachowanie niektórych turystów, którzy schodzą z wyznaczonych szlaków, co ma katastrofalne skutki dla lokalnej roślinności.

Ochrona przyrody jest najważniejszym, ale niejedynym powodem wprowadzenia obowiązku posiadania „pozwolenia wstępu” na teren Sugiton. Reglamentacja ma też na celu przywrócenie miejscu charakteru spokoju i wyciszenia, które w ostatnich latach park utracił.

Celem kierownictwa parku narodowego jest zmniejszenie liczby osób dziennie odwiedzających Sugiton do ok.200 lub 300. Przed wprowadzeniem obowiązkowej rezerwacji wstępu 15 lipca 2022r. system ma być testowany w weekendy w maju lub czerwcu. O dokładnym funkcjonowaniu nowych zasad wstępu park narodowy ma poinformować pod koniec marca.

Park narodowy Calanques w ciągu ostatnich dwóch lat wprowadził szereg środków, mających zmniejszyć liczbę turystów : zakaz wstępu na wody parku narodowego łodzi niemających pozwolenia, zniesienie możliwości dostępu samochodem a także kampania antyreklamowa, pokazująca przepełnione plaże Calanques.

Oprac. Julia Mistewicz
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 lutego 2022