Francja wprowadziła zakaz wynajmu mieszkań o najgorszej klasie energetycznej

klasie energetycznej

Od 1 stycznia w całej Francji obowiązuje zakaz oddawania pod wynajem mieszkań o klasie energetycznej G+ według świadectwa charakterystyki energetycznej budynku (Diagnostic de performance énérgetique, DPE). Są to mieszkania o najgorszej izolacji i zużywające najwięcej energii. Klasa G+ odpowiada obiektom, które rocznie zużywają więcej niż 450 kWh na metr kwadratowy.

.Obecnie, wskutek wprowadzonego przepisu, zakazem wynajmu zostało objętych niemal 200 000 mieszkań. Szacuje się jednak, że w związku z coraz bardziej restrykcyjnymi normami, w 2034 roku zakazem może zostać objętych 11 milionów mieszkań. W 2025 zakazem objęte zostaną bowiem również mieszkania o klasie energetycznej G, w 2028 dołączą do nich mieszkania o klasie F, a od 2034 zakaz będzie obowiązywał również w przypadku obiektów o charakterystyce energetycznej E. 

We Francji 30 milionów domów i mieszkań służy jako główne miejsce zamieszkania. Charakterystyka energetyczna 5,2 milionów spośród nich, zatem 17%, została zakwalifikowana jako kategoria F bądź G. Wśród domów letniskowych, proporcja obiektów o tej kategorii energetycznej wynosi natomiast 32%.

Właściciele mieszkań, objętych zakazem, aby poprawić klasę energetyczną i tym samym odzyskać możliwość wynajmu, muszą podjąć środki, takie jak izolacja dachu budynku, wymiana okien czy pieca. 

W centrach największych francuskich miast zabudowa jest dawna, zatem słabo izolowana i najbardziej narażona na duże zużycie energii. Jak zapewnia jednak minister ds.mieszkania, Olivier Klein, „w przypadku paryskiej haussmannowskiej kamienicy, jest możliwe znalezienie budowniczych, potrafiących zapewnić jednocześnie izolację wnętrza i zachować charakter budynku”. 

Właściciele mieszkań zaniepokojeni są również zmianami, jakie zostały wprowadzone w zeszłym roku w metodzie przyznawania kategorii energetycznej DPE. Jak podaje „Le Figaro”, niektórzy właściciele mieszkania o klasie energetycznej F płacili duże rachunki za prace, mające im pozwolić na przejście do klasy energetycznej E, jednak zostali zdeklasowani do kategorii G, ponieważ obecnie nie jest brana pod uwagę jedynie izolacja mieszkania, ale również ogrzewanie. 

W 2022 roku charakterystykę energetyczną budynku zbadano u 1,9 milionów mieszkań. 

.Jak przyznaje reprezentant organu odpowiedzialnego za badanie charakterystyki energetycznej budynku, nowe prawo we Francji najbardziej penalizuje małe mieszkania, ponieważ w przygotowywaniu świadectwa charakterystyki energetycznej brane jest pod uwagę zużycie ciepłej wody na metr kwadratowy. Mieszkania o małej powierzchni stanowią z kolei większość nieruchomości w miastach. 

oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 stycznia 2023