Francja. Wybory z najniższą frekwencją od 2002 r.

Francja. Wybory z najniższą frekwencją od 2002 r.

W pierwszej turze francuskich wyborów prezydenckich zapowiada się sensacyjnie niska frekwencja wyborcza.

Ministerstwo spraw wewnętrznych odpowiedzialne za przeprowadzenie francuskiej kampanii prezydenckiej podało dane na godzinę 12.00. Głosowało 25,45 % Francuzów, co jest najniższym poziomem zaangażowania wyborczego od 2002 roku. To sensacja jak na taki kraj, jak Francja. Wybory z najniższą frekwencją od 2002 r. oznaczają odwrócenie się wyborców od polityków i polityki?

W Paryżu wskaźnik był szczególnie niski i wynosił 15,34 %. W Seine-Saint Denis wyniósł jedynie 14,71%. Zwykle Paryż miał wysokie wskaźniki wyborczego zaangażowania. Najwyższe wskaźniki wyborczej mobilizacji to Saöne-et-Loire (39,02%), Gers (37,71%) i Ardeche (35,5%).

Dla porównania, w pierwszej turze wyborów prezydenckich w 2017 roku o godzinie 12.00 głosowało 28,54%, zaś w wyborach prezydenckich w 2012 r., także w pierwszej turze i także o godzinie 12.00, oddało głos 28,30% uprawnionych do oddania głosu.

– Niższa frekwencja sprawia, że rosną szanse kandydatów nieoczywistych, lepiej zmobilizowanych elektoratów. Jednak równocześnie obniża się poziom “demokratycznej legitymacji” kandydatów, którzy przejdą do drugiej tury. W dużym uproszczeniu niższa frekwencja oznacza większą możliwość wystąpienia niespodzianki w tych wyborach, względem oczekiwań – ocenia Eryk Mistewicz.

W wyborach prezydenckich we Francji, które odbędą się 10 i 24 kwietnia 2022 roku, uprawnionych do głosowania jest 48,7 mln obywateli Francji. Rada Konstytucyjna dopuściła do głosowania dwunastu kandydatów.

Faworytami tych wyborów prezydenckich – według ośrodków sondażowych – są Emmanuel Macron, urzędujący prezydent zmierzający do reelekcji, z którym rywalizują Marine Le Pen (skrajna prawica), Jean-Luc Mélenchon (skrajna lewica) i Éric Zemmour (konserwatywny pisarz, założyciel ugrupowania Reconquete).

Prezydent zostanie wybrany na pięcioletnią kadencję.

Oprac. AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 kwietnia 2022