Francja zawiesza finansowanie agencji ONZ UNRWA

UNRWA

Francja nie zaplanowała przekazania środków dla UNRWA w pierwszym półroczu – ogłosiło w niedzielę MSZ w Paryżu. Wcześniej szereg innych krajów wstrzymało finansowanie oenzetowskiej agencji pomocy w Strefie Gazy w związku z zarzutami, że jej członkowie brali udział w ataku Hamasu na Izrael.

Zarzuty pod adresem UNRWA

Francja zdecydowała o wstrzymaniu finansowania w związku z – jak to określono – „niezwykle poważnymi” zarzutami wobec UNRWA. „Francja nie zaplanowała kolejnej wpłaty na pierwszą połowę 2024 roku i gdy nadejdzie czas zdecyduje, jakie działania podjąć wspólnie z ONZ i największymi darczyńcami” – przekazało w komunikacie francuskie MSZ.

Francja jest jednym z państw, które w największym stopniu wspierały UNRWA. W 2023 roku Paryż przekazał tej agencji 60 mln euro – podaje agencja AFP.

W związku z zarzutami Izraela czasowe wstrzymanie finansowania UNRWA ogłosiło już wielu spośród największych darczyńców, w tym USA, Kanada, Australia, Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Holandia, Szwajcaria i Finlandia. Szef agencji Philippe Lazzarini określił te decyzje jako szokujące i nazwał je zbiorową karą dla Palestyńczyków w Strefie Gazy.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) poinformowała w piątek, że zwolniła „kilku” pracowników w związku z oskarżeniami Izraela, że 12 pracowników było zaangażowanych w przeprowadzony 7 października 2023 roku atak na ten kraj.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres obiecał pociągnąć do odpowiedzialności „każdego pracownika ONZ zaangażowanego w akty terroru”. Poprosił jednak rządy, aby w dalszym ciągu wspierały UNRWA, która niesie pomoc „zdesperowanym i zrozpaczonym” mieszkańcom Strefy Gazy.

Czym i kiedy skończy się konflikt Izrael-Palestyna?

.Wielu światowych ekspertów i przywódców zastanawia się, czy możliwe i na jakich warunkach jest zawieszenie broni w Strefie Gazy. Takich rozważań podjął się na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Jacej HOŁÓWKA. Jego zdaniem obecne starcie na Bliskim Wschodzie jest konfliktem innym niż większość. „To nie wojna na przechytrzenie, usidlenie i zniechęcenie przeciwnika do walki. Ta wojna ma wyzerować przeciwnika, odciąć go od sojuszników i zadeptać jak pustynną żmiję” – zauważa prof. Hołówka. Według niego możliwe są obecnie teoretycznie trzy rozwiązania tego konfliktu. „Albo Izrael wie, czego chce, i zastosuje koncepcję wojny von Clausewitza, czyli po osiągnięciu celów militarnych zaprowadzi trwały pokój, zdobywając sobie uznanie sąsiadów, Stanów Zjednoczonych i całego świata. Tak byłoby najlepiej. Albo Izrael pójdzie na całość i za van Creveldem ustali swą trwałą zwierzchność nad Palestyńczykami. Nie wiadomo, na jak długo. Albo – i to jest chyba najgorsze wyjście – Izrael przemieni wszystkich mieszkańców wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego w narody wiecznie wojujące”.

 

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 stycznia 2024