Francuscy śledczy badają zbrodnie z II wojny światowej

zbrodnie z II wojny światowej

We Francji śledczy prowadzą śledztwa i badają zbrodnie z II wojny światowej. Obecnie zajmują się m.in. Obławą w Starym Porcie w Marsylii z 1943 r.

.Francuska państwowa brygada antyterrorystyczna oraz jej sekcja zajmująca się zbrodniami wojennymi i zbrodniami przeciwko ludzkości badają zbrodnie z II wojny światowej. Obecnie trwa śledztwo wokół Obławy w Starym Porcie w Marsylii, do którego doszło 24 stycznia 1943 roku.

Niemieccy okupanci, wraz z kolaborującymi z nimi Francuzami, wydalili wówczas 20 000 mieszkańców Starego Portu. 800 Żydów zostało deportowanych do obozu Sachsenhausen. Materiały, zebrane w trakcie francuskiego śledztwa, posłużyły za dowód w sprawie. Zostały one wykorzystane podczas odbywającej się w Niemczech rozprawy sądowej byłego niemieckiego strażnika obozu Sachsenhausen. Jak dotąd jest to jedyny proces w sprawie Obławy w Starym Porcie w Marsylii. Przesłuchani zostali już wszyscy odnalezieni świadkowie tamtych wydarzeń. Wciąż trwa poszukiwanie byłych niemieckich żołnierzy i francuskich żandarmów, odpowiedzialnych za zbrodnie w Marsylii.

Podobnie jak w przypadku innych zbrodni z czasów II wojny światowej, także w tym przypadku trudnością w osądzeniu osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne polega na tym, że większość z nich już nie żyje. W pozostałych przypadkach wiek i stan zdrowia utrudnia skazanie.

Poza poszukiwaniem osób podejrzanych o udział w Obławie w Starym Porcie w Marsylii w 1943 roku, trwają również prace nad dokumentacją tamtych wydarzeń i zebraniem archiwów. W pracach tych, wraz ze śledczymi, udział biorą historycy.

Śledztwa dotyczące zbrodni popełnionych w czasie II wojny światowej są również oparte na współpracy pomiędzy krajami europejskimi.

.W ciągu ostatniej dekady sąd francuski i niemiecki współpracowały w sprawie zbrodni i masakr ludności popełnionych we Francji przez niemieckich żołnierzy w okresie od kwietnia do sierpnia 1944 roku. Sąd niemiecki i włoski współpracowały natomiast przy badaniu masakry ludności cywilnej popełnionej przez niemieckich żołnierzy we francuskim Oradour-sur-Glane. 

Oprac. JM

Prof. Kevin HELLER: Prawo wobec zbrodni. Jak działa międzynarodowy system i dlaczego nie może działać lepiej?

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 czerwca 2022