Francuska bagietka na liści dziedzictwa kulturowego UNESCO

Francuska bagietka została w środę wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Francuscy piekarze i media przyjęły z euforią wiadomość o uznaniu rzemiosła i kultury francuskiej bagietki.

.Komitet ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO z siedzibą w Paryżu, będącego częścią ONZ, wpisał bagietkę na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, uznając „rzemiosło i kulturę bagietki” za element światowego dziedzictwa niematerialnego.

Piekarze od lat prosili władze francuskie o rejestrację bagietki jako niematerialnego dziedzictwa ludzkości. W 2018 r. prezes Narodowej Konfederacji Francuskich Piekarni i Cukierników Dominique Anract spotkał się w tej sprawie z prezydentem Emmanuelem Macronem, aby wyrazić swoje zaniepokojenie spadkiem jakości francuskiego chleba i łamaniem tradycyjnych receptur przez masowych producentów.

Według byłej minister kultury Roselyne Bachelot, lobbującej za wpisanie wypieku na listę UNESCO, bagietka jest „żywym elementem naszego dziedzictwa” zdolnym do zjednoczenia Francuzów.

Na liście UNESCO znajdują się już m.in.: gobeliny z Aubusson (wpisane w 2009 r.) czy fest-noz – zbiorowa praktyka tradycyjnych tańców z Bretanii (od 2012 r.).

Kandydatura bagietki została ogłoszona w marcu 2021 roku, konkurowała m.in. z cynkowymi dachami Paryża.

Piekarze wyjaśniają, że około 250 gramów pszenicy, woda, sól i zakwas to podstawowe składniki bagietki, jednak każda piekarnia ma swoją recepturę na tę najsłynniejszą francuską bułkę.

Piekarze liczą, że UNESCO pomoże przywrócić atrakcyjność ich zawodu i ograniczy spadek liczby piekarni w kraju. W latach 50. we Francji funkcjonowało około 50 tys. piekarni, obecnie jest ich około 30 tys.

Francja na liście UNESCO

.W kontekście francuskich akcentów na liście światowego dziedzictwa UNESCO warto zwrócić uwagę na malowniczo położoną w dolinie rzekę Dorgone. Jak pisze na łamach „Wszystko co NajważniejszeJulia MISTEWICZ [LINK] „w sezonie turystycznym Dordogne jest drugą najbardziej popularną we Francji rzeką, na której organizowane są spływy kajakowe, wciąż można tam zobaczyć dziką przyrodę i krajobrazy nienaruszone przez człowieka. Charakterystyczne dla doliny Dordogne są klify, lasy oraz studnie krasowe.”

„Dolinę Dordogne warto zobaczyć z jednego z punktów widokowych w miejscowościach położonych na skałach lub z wież zamkowych. Jedną z najbardziej reprezentacyjnych panoram doliny Dordogne można podziwiać z zamku Castelnaud. Średniowieczny zamek, w dużej części odbudowany zgodnie z wersją oryginalną, odegrał ważną rolę w wojnie stuletniej, będąc miejscem zaciętej bitwy między Francuzami a Anglikami. Obecnie znajduje się tu muzeum średniowiecza, w którym prezentowana jest kolekcja broni. Z wieży zamku Castelnaud rozpościera się panorama doliny Dordogne z krętą rzeką pośród skalnych wzgórz, na których położone są inne zamki. Unikatowość Périgordu najlepiej dostrzec właśnie tam, oglądając krajobraz z wieży jednego z zamków.” – pisze Julia MISTEWICZ w artykule „Périgord, esencja prawdziwej Francji” [LINK]

PAP/Katarzyna Stańko/Wszystko Co Najważniejsze/MAC

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 listopada 2022