Francuska prasa o pierwszym dniu wizyty papieża Franciszka w Marsylii

pielgrzymka papieża

Trwa pielgrzymka papieża Franciszka do Marsylii. W piątek papież uczestniczył w modlitwie w bazylice Notre Dame de la Garde i w spotkaniu z przywódcami religijnymi przed pomnikiem, poświęconym marynarzom i migrantom, którzy zginęli na morzu. 

.„Przy pomniku marynarzy i migrantów, którzy zginęli na morzu, przed Notre-Dame-de-la-Garde, papież, w słowach prostych ale mocnych, politycznych, wyraził pragnienie uczynienia z miasta, wielokulturowego i solidarnego, przykładu pokoju dla świata” – podkreśla lokalny dziennik „La Provence”. Jak ocenia dziennik, podczas przejazdu papieża do bazyliki na ulice wyszło bardzo mało osób, aby go powitać. Wierni oczekiwani są natomiast na sobotniej mszy na Stade Vélodrome. Jednocześnie wizyta określana jest przez dziennik jako polityczna, co podkreślało przyjęcie papieża przez premier Francji i jego sobotnie spotkanie z prezydentem. Dziennik określa słowa papieża Franciszka : „nie przyzwyczajajmy się do uznania zatopień statków jako wiadomości, a śmierci na morzu jako liczb”, jako „najważniejszą, ostatnią bitwę Franciszka”. 

Dziennik „Midi Libre” twierdzi, że pielgrzymka papieża jest „historyczna”, a Franciszka nazywa „papieżem migrantów”. „Uniwersalny przekaz, oddalony od fałszywych i wykalkulowanych postaw niektórych naszych przywódców. Papież Franciszek niestrudzenie przywołuje naszą odpowiedzialność i nasze człowieczeństwo wobec dramatów migrantów na Morzu Śródziemnym” – ocenia Olivier Biscaye, 

Dziennik „Ouest France” zwraca uwagę na wezwanie przez papieża Franciszka do ratowania migrantów. Podczas spotkania w Marsylii papież potępił „obojętność, która zakrwawia Morze Śródziemne”, które „stało się cmentarzem”, w którym toną migranci. Wizyta określana jest jako nie tylko religijna, ale również polityczna, zwłaszcza w kontekście spotkania papieża z prezydentem Francji. Posłanka La France Insoumise, Clémentine Autain wyraziła nadzieję, że po spotkaniu „prezydent otworzy uszy przed słowami papieża, który alarmuje o sytuacji migrantów ; o otwartej ranie w naszym człowieczeństwie”. Senator partii Reconquête, Stéphane Ravier, przestrzega natomiast przed wizytą, „która grozi wywoływaniem poczucia winy u katolików, z obsesją na punkcie migrantów”. 

.Dziennik „Libération” cytuje „mocne słowa” papieża Franciszka: „Zebraliśmy się, aby upamiętnić tych, którzy nie przeżyli, którzy nie mogli być uratowani. Nie przyzwyczajajmy się do uznania zatopień statków jako wiadomości, a śmierci na morzu jako liczb ; nie, to są imiona i nazwiska, to twarze i historie, to złamane życia i zniweczone marzenia”. 

oprac.Julia Mistewicz, Marsylia

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 września 2023