Francuzi niepokoją się sytuacją na Ukrainie

Instytut IFOP przeprowadził badanie francuskiej opinii publicznej na temat ryzyka wojny. Okazuje się, że Francuzi niepokoją się sytuacją na Ukrainie i że nadal popierają prezydenta Zełenskiego.
Francuzi niepokoją się sytuacją na Ukrainie – badanie IFOP
.Z badania przeprowadzonego przez IFOP wynika zdecydowanie, że sytuacją na Ukrainie martwi się 83 proc. respondentów, czyli tyle samo co na przełomie lat 2022 i 2023. Można jednak zauważyć, że osoby bliższe prawicy są mniej zmartwione niż osoby bliższe lewicy.
Najbardziej przejęci są sympatycy Zielonych (100 proc.!), a najmniej zwolennicy prawicowego Rassemblement National (73 proc.). Najbardziej obawia się niepomyślnego rozwoju sytuacji 86 proc. kobiet, 87 proc. osób starszych, 90 proc. osób z wyższych grup społecznych, 87 proc. najlepiej wykształconych, 86 proc. mieszkańców Paryża. Najmniej martwią się mężczyźni (78 proc.), osoby między 25. i 34. rokiem życia (74 proc.), nieaktywni zawodowo (75 proc.), przedsiębiorcy (67 proc.), najsłabiej wykształceni (81 proc.) i mieszkańcy prowincji (82 proc.).
Można to wytłumaczyć faktem, że prawica wskazuje na inne zagrożenia, z którymi borykają się Francuzi, takie jak imigracja, terroryzm, „zdziczenie” społeczeństwa, kryzys gospodarczy. Lewica wydaje się bardziej przejęta sprawami międzynarodowymi.
Poparcie dla prezydenta Zełenskiego
.Francuzi niepokoją się sytuacją na Ukrainie i nadal popierają prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. 64 proc. Francuzów ma dobrą opinię na jego temat. To o 4 punkty procentowe więcej niż między październikiem 2022 i lutym 2023 roku. Z tego samego badania można się dowiedzieć, że tylko 17 proc. Francuzów ma dobrą opinię o prezydencie Stanów Zjednoczonych Donaldzie Trumpie, 13 proc. o Elonie Musku, 12 proc. o wiceprezydencie Jamesie Vansie i 10 proc. o prezydencie Rosji Władimirze Putinie.
Nie ma niespodzianki, jeśli chodzi o sympatyków partii centrowych, którzy najbardziej wspierają prezydenta Zełenskiego: 89 proc. Zielonych, 86 proc. bloku centrowego prezydenta Macron i 83 proc. Socjalistów. „Tylko” 59 proc. wyborców lewicowej LFI i 56 proc. wyborców prawicowego Rassemblement National ma o Zełenskim dobrą opinię. Z kolei o amerykańskich przywódcach dobrą opinię wyrażają sympatycy prawicy: 35 proc. sympatyków RN o Donaldzie Trumpie (ale już tylko 1 proc. sympatyków Partii Socjalistycznej).
Największa niespodzianka dotyczy opinii o Władimirze Putinie. Ma o nim dobrą opinię aż 18 proc. sympatyków LFI, 14 proc. sympatyków RN, 13 proc. sympatyków centrum, 12 proc. centroprawicowej LR, 2 proc. Zielonych i 1 proc. Socjalistów.
Prezydent Zełenski ma najwięcej pozytywnych odpowiedzi wśród mężczyzn (66 proc.), najstarszych i emerytów (75 proc.) oraz najlepiej zarabiających (76 proc.). Najmniej – wśród nieaktywnych (50 proc.) i bezrobotnych (52 proc.). Prezydent Trump uzyskuje 34 proc. poparcia wśród przedsiębiorców, 23 proc. wśród paryżan, ale już tylko 12 proc. wśród emerytów – ten schemat się powtarza w przypadku opinii na temat innych osobistości Ameryki.
Prezydent Putin jest najbardziej popierany przez najmłodszych (15 proc.), przedsiębiorców (16 proc.), najmniej zarabiających (20 proc.!) i mieszkańców Paryża (22 proc.!). Dobrą opinię o prezydencie Rosji ma 18 proc. wyborców Marine Le Pen w ostatnich wyborach prezydenckich, ale już tylko 9 proc. wyborców Jean-Luca Mélenchona. 90 proc. wyborców przewodniczącego prawicowej partii Reconquête Érica Zemmoura ma o rosyjskim dyktatorze złą opinię; takie zdanie podziela tyle samo wyborców Emmanuela Macrona.
Francuzi za powstaniem europejskiego wojska
.Mimo że Francuzi niepokoją się sytuacją na Ukrainie, sprzeciwiają się w 64 proc. wysłaniu tam francuskich żołnierzy. To głównie wyborcy prawicowego RN odpowiadają za taki wynik. Jednak pomysł ten wsparłoby 54 proc. sympatyków LR, 52 proc. LFI, 51 proc. Socjalistów i 49 proc. bloku centrowego. 54 proc. Francuzów zgadza się na zwiększenie pomocy Ukrainie, aby skompensować wstrzymanie amerykańskiego wsparcia (w tym 79 proc. wyborców centrum i 70 proc. Zielonych, ale tylko 38 proc. prawicy).
Z kolei 67 proc. Francuzów opowiada się za powstaniem europejskiego wojska. Zgadza się z tym nawet 57 proc. sympatyków RN i aż 89 proc. Socjalistów. To głównie mężczyźni (70 proc.), najstarsi (77 proc.) i emeryci (75 proc.) popierają powołanie europejskiej armii.
Nathaniel Garstecka