
Frida Kahlo - wystawa dzieł malarki w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Wystawę dzieł meksykańskiej malarki „Kolor życia. Frida Kahlo”, będzie można oglądać od 7 lipca w Muzeum Łazienki Królewskie – w Podchorążówce. Jak podkreślają organizatorzy „wystawa jest opowieścią o historii kobiety wrażliwej, poszukującej swojej tożsamości, mającej ogromną moc twórczą i będącej w stanie przezwyciężać ból”.
”Kolor życia. Frida Kahlo”
.W świat meksykańskiej artystki, uznanej za jedną z najbardziej oryginalnych, malarek XX wieku wprowadzają wspaniałe nasycone kolory, obrazy, archiwalne zdjęcia oraz plenerowa instalacja nawiązująca do słynnego domu artystki, La Casa Azul, a także przestrzeń twórcza „Frida i Fridita”.
W Podchorążówce eksponowane będą trzy obrazy autorstwa Fridy Kahlo: „Tam wisi moja sukienka” z 1933 r., który artystka zaczęła tworzyć, gdy wspólnie z mężem słynnym meksykańskim malarzem Diego Riverą mieszkała w Nowym Jorku, a także „Kokosy” z 1951 r. oraz „Martwa natura z arbuzami” z 1953.
„Dwa ostatnie dzieła artystka namalowała na krótko przed śmiercią, gdy mimo ciężkiego stanu zdrowia starała się pozostać wierna swojemu stylowi życia, a siłę czerpała również z bliskości z naturą” – zaznacza Zofia Urban, kuratorka wystawy.
„Instalacja plenerowa u wejścia na wystawę wprowadza nie tylko w klimat twórczości artystki, ale także w jej życie prywatne – mówi kuratorka. „Staraliśmy się stworzyć pewną sugestię klimatu, jaki panował w słynnym domu i ogrodzie artystki w La Casha Azyl w Conocna na przedmieściach Mexico City. Frida i Diego, z którym była związana od 1922 r., wspólnie urządzili swój ogród, czerpiąc z motywów ludowych. Ściany domu pomalowali na niebiesko, a ogród wypełnili meksykańskim rękodziełem”.
Śladami artystki
.Według Urban „odwiedzający wystawę wchodząc prosto z parku w Łazienkach do tej przestrzeni, wypełnionej żywymi kwiatami, poczują się jak w patio, w którym Frida najbardziej uwielbiała spędzać czas, dopóki pozwalał jej na to stan zdrowia”.
„Prace nad koncepcją wystawy poświęconej twórczości Fridy Kahlo rozpoczął śp. prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w latach 2017-2022. Ich kontynuowanie było jedną z ostatnich próśb profesora. Dzięki zaangażowaniu i współpracy zespołu oraz kontaktom z Ambasadą Meksyku w Polsce, w ostatnim półroczu projekt zyskał szerszy wymiar, a także nowy kontekst” – wyjaśnia Marianna Otmianowska, dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie.
Ekspozycję wzbogacą archiwalne zdjęcia z życia artystki, pochodzące między innymi z Archives of American Art, Smithsonian Institution, a także film z 1941 r. Twórcą dokumentu jest słynny amerykański fotograf Nickolas Muray, bliski przyjaciel Fridy Kahlo, a zarazem autor wielu jej zdjęć. Archiwalny materiał przedstawia artystkę i jej męża Diego Riverę w ogrodzie ich Niebieskiego Domu – La Casa Azul.
Frida Kahlo – życiorys
.Kiedy Frida Kahlo wraz z Diego Riverą wyjechali do USA, on był sławnym, o poważnym dorobku cenionym artystą, nie tylko w Meksyku, a ona osobą prawie nieznaną. Była piękną kobietą o silnej osobowości i wkrótce potrafiła wykreować swój atrakcyjny wizerunek jako Meksykanki, z dumą noszącej oryginalne, barwne meksykańskie stroje.
„Szybko zaczęła przyciągać uwagę świata sztuki, stając się inspiracją dla artystów i modelką dla fotografów” – powiedziała kuratorka.
Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón urodziła się w 1907 r., zmarła w 1954 r. Życie tej niezwykłej artystki rozpoczęło się i zakończyło w Coyoacan w domu zwanym Niebieskim Domem.
Opowieść o historii kobiety wrażliwej
.Okoliczności, w których Frida Kahlo zajęła się malarstwem, były niezwykłe. Wszystko zaczęło się od wypadku autobusowego, do którego doszło, kiedy dziewczyna wracała ze szkoły. Wypadek był straszny w skutkach; dziewczynka miała połamane żebra, uszkodzony kręgosłup w trzech miejscach, lewą nogę w jedenastu, a prawą zmiażdżoną. Lekarze nie dawali jej dużych szans, ale dziewczyna cudem przeżyła.
Młoda kobieta, unieruchomiona na wiele miesięcy, sięgnęła po pędzel i farby. W swych dziełach dawała wyraz fizycznemu cierpieniu i dopiero odkrywanej kobiecości. Jej ojciec, fotograf i malarz, użyczył jej swoich farb. Matka zaś skonstruowała specjalne sztalugi, umożliwiające malowanie w pozycji leżącej. Tak powstały pierwsze autoportrety, które stanowią znaczą część jej malarstwa.
Wystawa w Muzeum Łazienki Królewskie w zamierzeniu jej organizatorów jest opowieścią o historii kobiety wrażliwej, poszukującej swojej tożsamości, mającej ogromną moc twórczą i będącej w stanie przezwyciężać ból. „Jej cierpienie jest jednak zapisane w obrazach bardzo emocjonalnych, osobistych” – zauważa Urban.
Wyjątkowa wystawa
.Ekspozycja wpisuje się w przypadającą w tym roku 95. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Meksykiem. W tym roku przypada również 65-lecie powstania Museo Frida Kahlo, gdzie znajduje się La Casa Azul, a sam wernisaż wystawy odbędzie się w 116. rocznicę urodzin Fridy Kahlo.
Ekspozycja powstała dzięki współpracy Muzeum Łazienki Królewskie, Ambasady Meksyku w Polsce oraz Colección Acervo INBAL – Museo de Arte Moderno, meksykańskiej instytucji kultury, zajmującej się popularyzacją kultury meksykańskiej za granicą.
Wystawa „Kolor życia. Frida Kahlo w Muzeum Łazienki Królewskie w Podchorążówce potrwa do 3 września 2023 r.
Dla sztuki warto poświecić swój wolny czas
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, „Kultura Najważniejsza” przypomina o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu? Poświęcenie czasu na wystawę, kino, teatr, dobrą książkę czy muzykę to najlepszy sposób na zainwestowanie… w siebie. Przypomnieć o kulturalnych wydarzeniach, które niekiedy łatwo przeoczyć.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ Anna Bernat/ Wszystko co Najważniejsze/ LW