Fryderyki 2025. Laureaci

W Katowicach rozdano Fryderyki 2025 – najważniejsze nagrody polskiej fonografii – w dwunastu kategoriach muzyki klasycznej. Uroczysta gala odbyła się w sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Laureatem Złotego Fryderyka Muzyki Poważnej za całokształt twórczości został organista Joachim Grubich
.Gala Fryderyki 2025 rozpoczęła się o godzinie 20.00 od „Uwertury na orkiestrę symfoniczną” Grażyny Bacewicz w wykonaniu NOSPR, po czym zabrzmiała trzecia część „Symfonii koncertującej Es-dur” Mozarta.
W kategorii album roku – muzyka chóralna doceniony został album „Witold Szalonek: Pieśni o Śląsku” w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak.
Za album roku muzyka – dawna doceniony został album „Christoph Willibald Gluck: Orfeo & Euridce”, na którym wystąpili: Jakub Józef Orliński (kontratenor), Fatma Said (sopran), Elsa Dreisig (sopran) oraz Il Giardino d’Amore pod dyrekcją Stefana Plewniaka.
Za album „Karol Szymanowski” Fryderyka w kategorii album roku – muzyka oratoryjna i operowa nagrodę otrzymali Iwona Sobotka (sopran), Chór NFM, NFM Filharmonia Wrocławska oraz Giancarlo Guerrero (drygent) pod kierownictwem artystycznym Lionela Sow.
W kategorii album roku muzyka kameralna-wokalna wyróżniono album „Ludomir Różycki: Pieśni zebrane”, na którym wystąpili Urszula Kryger (mezzosopran) i Paweł Cłapiński (fortepian).
W kategorii album roku – muzyka koncertująca jury wybrało album ” Witold Szalonek: Connections”. Wystąpili w nim: Joanna Freszel (głos), Ania Karpowicz (flet), Tomasz Konieczny (bas-baryton), Urszula Kryger (alt), Maksymilian Lipień (obój), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”, AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.
Za album „Szymanowski Reimagined” nagrodę w kategorii album roku – muzyka orkiestrowa otrzymali Bartłomiej Nizioł (skrzypce), Orkierstra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyko.
Album „J.S. Bach: Goldberg Variations” został doceniony w kategorii album roku – recital solowy. Statuetkę otrzymał fortepianista Tymoteusz Bies.
W kategorii album roku – muzyka współczesna statuetkę otrzymali Ewa Biegas (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia za album „Jerzy Kornowicz/Michał Rusinek: Album rodzinny”.
Za album roku w kategorii najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej uznano „Grażyna Bacewicz: Complete Symphonic Works Vol. 3”, na którym wystąpiła WDR Sinfonieorchester pod dyrekcją Łukasza Borowicza.
W kategorii album roku – muzyka kameralna-duety – doceniony został album „Wieniawski, Paderewski, Lutosławski”, na którym wystąpili: skrzypek Krzysztof Jakowicz oraz fortepianista Robert Morawski.
W kategorii muzyka kameralna – większe składy – jury wybrało album „Penderecki, Szymanowski, Bacewicz, Górecki, Łukaszewski” który stworzył DAFO STRING QUARTET.
Za album roku w kategorii album roku klasyka – crossover uznano album „Tęskni dzioucha do syneczka – Songs of Silesian Uprisings”. Wystąpili w nim: Sabina Meck (kompozycje, aranżacje, wokal), Franciszek Raczkowski (fortepian), Patryk Petersson (klarnet, klarnet basowy), Patryk Zakrzewski (instrumenty perkusyjne), Michał Goławski (fortepian) i Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak.
Laureatem Złotego Fryderyka Muzyki Poważnej za całokształt twórczości został organista Joachim Grubich.
Kto wystąpił na uroczystej gali Fryderyki 2025?
.W programie gali Fryderyki 2025 znalazły się także operowe arie Moniuszki i Gounoda, „Melodie cygańskie” Sarasate’a, utwory Irene Poldowski, a także autorskie kompozycje Michała Pepola i Dariusza Przybylskiego.
Finałem wieczoru było wykonanie trzeciej części koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple” Mateusza Smoczyńskiego – „Temptation” – przez kompozytora i orkiestrę NOSPR.
Nagrody, których nazwa nawiązuje do wybitnego kompozytora Fryderyka Chopina, są przyznawane w Polsce od 1995 r. z inicjatywy Związku Producentów Audio-Video. Wówczas statuetki odebrali m.in. Stanisław Sojka, Edyta Bartosiewicz i Hey. Laureatów w tajnym głosowaniu wybiera Akademia Fonograficzna – jury złożone z ponad 1000 artystów, dziennikarzy i innych pracowników branży muzycznej. Wyjątek stanowią Złote Fryderyki, o których wręczeniu za całokształt twórczości decyduje Rada Akademii Fonograficznej.
NOSPR od 2014 r. działa w Strefie Kultury na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Sala koncertowa liczy 1800 miejsc i jest znana z unikatowej akustyki na najwyższym światowym poziomie.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”ultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/MB