Fundacja Kościuszkowska przyznała Pioneer Award 2022

Fundacja Kościuszkowska

Nowojorska Fundacja Kościuszkowska przyznała na uroczystości przebiegającej pod hasłem celebrowania indywidualnej odwagi, sprawiedliwości i równości wyróżnienia amerykańskim twórcom spektaklu i filmu o Janie Karskim. Uhonorowała też aktora i reżysera Omara Sangare.

.Jak wyjaśnił w poniedziałek prezes fundacji Marek Skulimowski uroczystość poświęcona była heroizmowi legendarnego kuriera z Warszawy Jana Karskiego, przekazującego aliantom wiadomości o prowadzonym przez Niemców na ziemiach polskich Holokauście.

Jan Karski – historia niesamowita

.”Spisane przez Jana Karskiego relacje zostały przekazane rządom Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Nigdzie nie spotkały się z większym zainteresowaniem. Tylko „New York Times” z 25 listopada 1942 roku opublikował na 10 stronie krótki tekst o niemieckim planie zamordowania 250 tysięcy polskich Żydów. Tylko tyle i aż tyle” – pisze Marcin Czepelak [LINK].

„Z inicjatywy władz polskich na emigracji Karski wyjechał do Stanów Zjednoczonych, aby tam przedstawić raport dotyczący zbrodni, których był świadkiem. 28 lipca 1943 roku został przyjęty przez prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Jego relacja spotkała się jednak z niedowierzaniem i obojętnością. Odbył też wiele innych rozmów, między innymi z sędzią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych Felixem Frankfurterem, amerykańskim sekretarzem stanu Cordellem Hullem, szefem agencji wywiadu zagranicznego USA Williamem Josephem Donovanem, arcybiskupem Chicago Samulem Stritchem czy wpływowym rabinem Stephenem Wise’em. Reakcje były podobne: brak wiary w świadectwa Karskiego i brak reakcji. Wolny świat milczał wobec zbrodni Holokaustu” – przypomina Marcin Czepelak. Kiedy rząd polski na emigracji apelował o podjęcie działań, aby zatrzymać zagładę, jego głos spotkał się z brakiem reakcji.

Fundacja Kościuszkowska – najpoważniejsze nagrody amerykańskiej Polonii

.„Honorujemy ludzi odnoszących sukcesy w Stanach Zjednoczonych w biznesie, kulturze, czy w nauce. Obdarzyliśmy tym razem wyróżnieniem „Pioneer Award”, trzy osoby, które przyczyniły się do produkcji sztuki „Remember This: The Lesson of Jan Karski”. Nagrodę dostał też Omar Sangare za całokształt kariery artystycznej. Kiedy mówimy o teatrze, myślimy o Omarze Sangare” – podkreślił Skulimowski.

Sangare, to mieszkający w USA polski aktor i reżyser, założyciel oraz dyrektor artystyczny największego na świecie festiwalu monodramów – nowojorskiego United Solo, autor książek i filantrop. Jest profesorem i dziekanem na wydziale teatru prestiżowego Williams College.

„Nagroda Fundacji, to niezwykła okazja nie tylko dla wyróżnionych, ale także dla naszej polskiej sztuki, która zaznacza swoje ważne miejsce na mapie wydarzeń kultury. Cieszę się, że mogę być częścią tego to łączy ludzi” – powiedział Sangare.

Nagrody „Pioneer Award” za sztukę i film „Remember This: The Lesson of Jan Karski” otrzymali Amerykanie – reżyser Derek Goldman, pisarz i nauczyciel Clark Young oraz aktor, zdobywca Emmy, David Strathairn. „Misja Karskiego jest inspirującym i aktualnym opisem znaczenia indywidualnej odpowiedzialności i moralnego postępowania w obliczu nienawiści i niesprawiedliwości” – zaznaczył Goldman.

Jak dodał dla twórców „Remember This: The Lesson of Jan Karski” nie nosi tylko znamion historycznych. Wojna na Ukrainie i rola Polski w przyjmowaniu uchodźców sprawiły, że elementy tej historii nabrały nowego znaczenia.

Fundacja Kościuszkowska wzmacnia pozycję amerykańskiej Polonii

.”Nastał znów czas pracy organicznej – szkolenia liderów i przyszłych polityków amerykańskich polskiego pochodzenia po obu stronach barykady. Polonia amerykańska musi znów wprowadzić swoich reprezentantów do Kongresu Stanów Zjednoczonych, musi mieć swoich gubernatorów, przedstawicieli stanowych, prezydentów miast i innych ważnych przedstawicieli w amerykańskich agencjach rządowych” – pisze Waldemar Biniecki na łamach „Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

„Bez zaplecza intelektualnego nie można przecież budować polskiego lobby. Istotną rolę w tym procesie odgrywają polscy naukowcy pracujący w USA, amerykańscy naukowcy polskiego pochodzenia i inni, którzy zajmują się polską problematyką. Fundacja Kościuszkowska kilka lat temu postanowiła przygotować listę uznanych naukowców nauk ścisłych i w ten sposób powstało Collegium of Eminent Scientists – mówi Marek Skulimowski, nowy prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji. W ten sposób Fundacja opracowała listę blisko 400 wybitnych profesorów nauk ścisłych, która ciągle się powiększa. Następnym krokiem w najbliższej przyszłości będzie opracowanie podobnej listy wybitnych humanistów – Collegium of Eminent Humanists. Projekt ten niestety nie jest skończony.

Wstępne szacunki mówią, że w samych Stanach Zjednoczonych mieszka ponad 800 naukowców na poziomie „tenure”, czyli amerykańskiej habilitacji. Od instruktora do profesora – jest to poważna grupa ludzi z ogromnym potencjałem intelektualnym, której nie można lekceważyć. Polscy naukowcy pracują na setkach uniwersytetów na całym świecie i grupa ta powinna również być motorem rozwoju w Polsce; to o nich powinny zabiegać polskie uniwersytety, ośrodki badawczo-rozwojowe oraz ośrodki władzy różnego szczebla, podobnie jak to robiła II Rzeczpospolita.

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/waldemar-biniecki-polonia-amerykanska/

PAP/Andrzej Dobrowolski/WszystkocoNajważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 grudnia 2022
Fot. Andrzej Bogacz / Forum