Fundacja Kościuszkowska z Nowego Jorku zebrała 1,7 mln dolarów na pomoc Ukrainie

Fundacja Kościuszkowska

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Fundacja Kościuszkowska (FK) w Nowym Jorku wspiera w różnej formie ludność i instytucje tego kraju. Według jej władz, organizacja zebrała już 1.7 mln dolarów i nieprzerwanie organizuje różnego rodzaju inicjatywy pomocowe na rzecz Ukrainy.

Fundacja Kościuszkowska

.„W reakcji na rosyjską napaść natychmiast podjęliśmy decyzje o zbiórce środków – zarówno dla uciekinierów ukraińskich w Polsce, jak też pozostałym w swoim kraju” – powiedział prezes i dyrektor wykonawczy FK Marek Skulimowski.

Na początku agresji Putina, kiedy ludzie w popłochu masowo uciekali z Ukrainy, Skulimowski przebywał w Polsce i we współpracy z Fundacją Folkowisko zajmowali się najbardziej doraźną, spontaniczną pomocą dla Ukraińców, którzy przekraczali granicę z niewielkim dobytkiem albo wręcz z niczym.

Fundacja zajmuje się m.in. edukacja i budowanie pomostów kulturalnych i naukowych między USA, a Polską. Wraz z wybuchem wojny, zostało to rozszerzone także na Ukrainę.

„Fundujemy np. nagrody dla naukowców z Ukrainy w takich dziedzinach, jak biologia molekularna, genetyka, biochemia i immunologia i biomedycyna. Pula Nagrody Biomed wyniosła w tym roku 30 tys. dolarów” – powiedział Skulimowski.

Działanie Fundacji

.Kolejną inicjatywą, podaje FK, wespół ze Smithsonian Institution (Smithsonian Cultural Rescue Initiative) i Fundacją Folkowisko stało się ratowanie przed rosyjskimi agresorami narodowego dziedzictwa Ukrainy. Muzeum Narodowe im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie otrzymało z rąk Skulimowskiego pod koniec lutego nawilżacze, osuszacze powietrza i generatory ozonu nabyte kosztem ponad 40 tys. dolarów. Od tego czasu, FK przekazała sprzęt ufundowany przez Smithsonian Institution kolejnym 12 ukraińskim instytucjom muzealnym i archiwom.

„Jako potomek osób mieszkających na terenach dzisiejszej Ukrainy jestem dobrze zorientowany w zniszczeniach jakich doznało polskie i ukraińskie dziedzictwo w XX wieku. Teraz dobra ukraińskiej kultury są znowu zagrożone. Ich ochrona i zachowanie są naszym obowiązkiem” – ocenił szef FK, dodając, że wsparcia wymagają kolejne ukraińskie placówki.

Na przełomie kwietnia i maja dla ukraińskich studentów Uniwersytet Latający FK przygotowuje cykl wykładów online. Natomiast w sponsorowanych przez fundację letnich obozach nauczania języka angielskiego w Polsce przez amerykańskich wolontariuszy wzięło w ubiegłym roku 124 ukraińskich dzieci.

„W zimie podarowaliśmy generatory ukraińskim szkołom, aby dzieci mogły kontynuować edukację mimo wojny. Wsparliśmy też budowę Ambulatorium i Transgranicznego Centrum Edukacji w Nahaczowie. W Polsce współpracujemy z Fundacją SOK, która dzięki środkom przekazanym przez FK wyszkoliła ponad 1200 nauczycieli języka polskiego jako obcego, by pomóc ukraińskim dzieciom w polskich szkołach. Staramy się kierować zebrane fundusze tam, gdzie pomoc w danej chwili jest najbardziej potrzebna. Działania te nie byłaby możliwe bez ofiarności darczyńców, za co serdecznie im dziękujemy” – powiedział Marek Skulimowski.

Pomoc Ukrainie

.Profesor zwyczajny nauk humanistycznych, wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: Piotr GLIŃSKI Polacy, jak mało który naród, znają rosyjską cywilizację śmierci i zniszczenia i potrafią ocenić rozmiar rosyjskich zbrodni. Wiemy też, jak cenna jest wolność i niepodległość kraju. Dlatego od 24 lutego 2022 r. nieustająco staramy się wspierać tych, którzy w imię wolności i niepodległości ponoszą dziś ofiarę najwyższą. Szacuje się, że w różne formy pomocy dla Ukrainy zaangażowało się 70 proc. polskiego społeczeństwa. Polski naród w obliczu zagrożenia udowodnił, że potrafi się zjednoczyć, a praca wykonana przez wolontariuszy, służby, pracowników instytucji państwowych, samorządowych i kościelnych oraz obywateli, którzy włączyli się w ratowanie życia Ukraińców, zapisze się na trwałe na kartach historii”.

„Wobec bezpodstawnej rosyjskiej agresji na Ukrainę naszym obowiązkiem jest sprzeciw i bezinteresowna solidarność, a szeroko zakrojona pomoc dla Ukraińców jest warunkiem sine qua non przywrócenia bezpieczeństwa i pokoju w naszej części świata. To nasz cywilizacyjny obowiązek wobec naszych sąsiadów i wobec przyszłych pokoleń, ale także wobec naszej kultury, której dziś broni stawiająca opór barbarzyńskiej Rosji Ukraina” – pisze prof. Piotr GLIŃSKI w tekście „Pomoc dla Ukrainy jest naszym cywilizacyjnym obowiązkiem”.

PAP/Andrzej Dobrowolski/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 kwietnia 2023