Ostatnia debata telewizyjna  przed wyborami we Francji dotyczyła wartości i Ukrainy 

we Francji wybory kampania debata Jordan Bardella Gabriel Attal Francja

Przedstawiciele trzech najważniejszych sił politycznych we Francji starli się w drugiej i ostatniej debacie telewizyjnej w stacji telewizyjnej France 2 przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. Kandydat na premiera obozu prawicy Jordan Bardella, obecny premier Gabriel Attal i socjalista Olivier Faure spierali się o wartości oraz o to, kto sprawuje we Francji zwierzchnictwo nad armią, co w konsekwencji decydować będzie o polityce Francji wobec Ukrainy i Rosji. 

Kto będzie decydował w sprawie pomocy Ukrainie?

.Najwięcej emocji wzbudziła kwestia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi prezydenta, którą zakwestionowała dzień wcześniej liderka Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, wskazując, że będzie to tylko tytuł honorowy w przypadku wygrania wyborów przez jej ugrupowanie. 

Socjalista Faure stwierdził natomiast, że prezydent Emmanuel Macron przyczynił się do eskalacji konfliktu na Ukrainie, mówiąc o wysyłaniu wojsk na Ukrainę  

Premier Attal ripostował z kolei: „Prezydent Republiki przypomniał, że Władimir Putin nie postawił żadnych czerwonych linii, a zatem Francja też tego nie zrobiła”. Francja nieujarzmiona głosowała przeciwko umowie o wsparciu dla Ukrainy – przypomniał premier, a Olivier Faure oświadczył, że „głosował” za nią.

Szef rządu podkreślił, że to, co zrobiła Le Pen, przesłanie, które zostało wysłane, jest jasne: gdyby Zjednoczenie Narodowe wygrało te wybory, doszłoby do pewnego rodzaju sporu między prezydentem a premierem (w przypadku zagrożenia) i jest to bardzo poważny komunikat skierowany do świata w sprawie bezpieczeństwa Francji”.

Jordan Bardella powtórzył, że nie będzie „francuskich żołnierzy wysłanych na Ukrainę”, wskazując, że to premier i rząd „zatwierdzają budżet” armii. „Nie pozwolę, aby imperializm rosyjski wchłonął państwo sojusznicze, takie jak Ukraina” – dodał, ale „chronimy się przed jakimkolwiek ryzykiem eskalacji. Jestem przeciwny wysyłaniu rakiet dalekiego zasięgu (które mogłyby uderzyć w Rosję), co mogłoby uczynić Francję stroną w konflikcie”. 

„Jasno zrozumieliśmy, że Jordan Bardella zamierza rozbroić Ukrainę” – skwitował Gabriel Attal.

Kto jest rasistą? 

.Gabriel Attal oskarżył Zjednoczenie Narodowe o rasistowskie i antysemickie uwagi, w odpowiedzi Jordan Bardella określił premiera jako „pierwszego kłamcę we Francji”.

Olivier Faure zapowiedział, że chce „złagodzić” kraj. „Musimy przestać uważać Francuzów za ludzi „do niczego” lub „opornych Gallów” – powiedział polityk Lewicy. „Wiem, że premier nie będzie ani buntownikiem, ani socjalistą, ani komunistą, ani ekologiem, tylko będzie pochodził z Nowego Frontu Ludowego”. O „załagodzenie konfliktów” zaapelował także premier Gabriel Attal.

Jordan Bardella zapowiedział, że stworzy „rząd jedności narodowej” w przypadku wygranych wyborów przez obóz prawicy. 

Wartości: homofobia, prawa kobiet

.„W krajach skrajnie prawicowych homofobia i transfobia powracają” – mówi Olivier Faure. 

„Homofobia, doświadczyłem jej, żyję nią” – oznajmił Gabriel Attal. Dodał:  ”młodym ludziom chcę powiedzieć, że w społeczeństwie, którego bronię, żaden Francuz nie będzie dyskryminowany”. „Chcę podziękować Gabrielowi Attalowi za to, że był pierwszym premierem, który zaakceptował swój homoseksualizm” – powiedział Olivier Faure. „Ale po homofobii następuje transfobia i ubolewam, że głowa państwa podchodzi do tematu lekko” – kontynuował, nawiązując do komentarzy Emmanuela Macrona na temat programu Nowego Frontu Ludowego. „W krajach skrajnie prawicowych homofobia i transfobia powracają, wystarczy spojrzeć na Węgry”. 

Jordan Bardella odpowiedział, że homofobia jest „nie do przyjęcia”. Polityk stwierdził jednak, że  „czuje się, jakby żył w świecie równoległym. Są dzielnice, w których nie jest dobrze być kobietą lub homoseksualistą, ponieważ sprowadza się ludzi, którzy bronią kary śmierci przeciwko (homoseksualistom)” – kontynuował polityk prawicy, wymieniając swoją podparyską miejscowość Saint-Denis.

„Chcę być pierwszym premierem praw kobiet” – zapewnił Jordan Bardella – „w naszym kraju są miliony kobiet, które boją się o swoją wolność i bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej, w zależności od tego, jak są ubrane, kiedy jadą koleją RER. W Paryżu 75% ataków na kobiety dokonują cudzoziemcy” – oświadczył polityk prawicy, cytując dane MSW. 

Ze swojej strony Olivier Faure chce ustanowienia „prawdziwej równości” kobiet i mężczyzn. „Zbyt długo uważaliśmy, że kobiety są substytutami” – podkreślił socjalista. 

Gabriel Attal podkreślił, że nie należy ufać Zjednoczeniu Narodowemu w kwestii praw kobiet. „Wszyscy wasi sojusznicy na szczeblu europejskim ograniczają prawa kobiet” – podkreślił Attal, zwracając się do Bardelli: „Grasz na strachu, to wszystko, co ci pozostało”.

Lider skrajnej prawicy replikował żartem, że jest jedynym politykiem w debacie, który chce wygranej w wyborach prezydenckich dla kobiety (Marine Le Pen-red.). 

Imigracja a przestępczość 

.„Duża część przestępczości jest powiązana z imigracją i wynika z naszej niezdolności do kontrolowania naszych granic” – powiedział Jordan Bardella i zwrócił się do premiera:” Dlaczego nie chcesz zawiesić zasiłków rodzinnych dla rodziców przestępców?” „Bo taki środek karze tylko matki” – odpowiedział premier, co Bardella nazwał „kulturą wymówek”.

Szkoła 

.Jordan Bardella chce trzymać z daleka od szkoły młodocianych przestępców. „Musimy zapewnić sobie środki, aby osoby zakłócające porządek, które wywierają presję na społeczność edukacyjną, były wykluczone z zajęć” – zapowiedział polityk prawicy, który planuje przywrócenie „ustawy Ciottiego” zakładającej obcięcie zasiłków rodzinnych dla rodziców dzieci zakłócających porządek publiczny. 

Olivier Faure opowiedział się za bezpłatnymi przyborami szkolnymi, ponieważ Nowy Front Ludowy chce zapewnić równe szanse wszystkim dzieciom. 

Emerytury i pensja minimalna 

.Gorący spór między kandydatami dotyczył podwyższenia pensji minimalnej np. o 200 euro, o co postulował Faure z lewicy. Sterowaniem odgórnym pensjami sprzeciwił się Bardella, który zarzucił socjaliście, że Front Ludowy obniży emerytury części bogatszych emerytów, co związane jest również z krótszym okresem składkowym przy obniżeniu wieku emerytalnego.

Bardella i Faure spięli się również w kwestii obniżenia podatku VAT do 5,5 % na część produktów w tym energię, co zaproponował w swoim programie Bardella. Zdaniem Faure taka obniżka to prezent dla najbogatszych, w tym koncernu energetycznego Total. 

„Sześć miesięcy temu broniliście obniżki VAT, nie było tego w programie Anne Hidalgo (socjalistyczna mer Paryża) na 2022 rok? – ironizował Bardella.

Katarzyna Stańko
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 czerwca 2024