Gabriela Słowińska przekuwa rocznicę Somosierry w dzień braterstwa polsko-hiszpańskiego

Gabriela Słowińska przekuwa rocznicę Somosierry w dzień braterstwa polsko-hiszpańskiego

Stowarzyszenie Polaków w Hiszpanii „Nasz Dom” oraz hiszpańska grupa rekonstrukcyjna „Voluntarios de Madrid 1808-1814”, przy współpracy m.in. ambasady RP w Hiszpanii oraz Instytutu Polskiego w Madrycie kierowanego przez Gabrielę Słowińską, zorganizowały w niedzielę uroczystości dla upamiętnienia 214. rocznicy bitwy pod Somosierrą. „W dzisiejszych czasach ta rocznica została przekuta w dzień braterstwa polsko-hiszpańskiego” – powiedziała Gabriela Słowińska.

.W dniu 30 listopada 1808 r. polscy szwoleżerowie pod dowództwem Jana Kozietulskiego przeprowadzili brawurowy atak na bronioną przez hiszpańską artylerię przełęcz Somosierra, zakończony zdobyciem wąwozu. Zwycięska bitwa otworzyła Napoleonowi najkrótszą drogę na Madryt i pozwoliła mu kontynuować kampanię hiszpańską.

Wydarzenie ważne dla zacieśnienia relacji Polska-Hiszpania

.W niedzielnych uroczystościach w Somosierze udział wzięli m.in. attache obrony przy ambasadzie RP komandor porucznik Dorota Stachura, dyrektor Instytutu Polskiego, wicekonsul RP w Madrycie Ilona Hahn, burmistrz Somosierry Alejandro Trillo Sanz. Licznie przybyli Polacy mieszkający w Hiszpanii, w tym przedstawiciele organizacji polonijnych, oraz Hiszpanie – razem ponad 400 osób. Uroczystości filmowała lokalna telewizja TeleMadrid.

W kaplicy w Somosierze odbyła się msza w intencji poległych bohaterów, z ceremoniałem pocztu sztandarowego i uświetniona patriotycznym występem chóru stowarzyszenia „Nasz Dom”. Kaplica została przystrojona biało-czerwonymi kwiatami oraz flagami Polski i Hiszpanii. Odegrano hymny obu krajów, a delegacje złożyły wieńce pod tablicą pamiątkową znajdującą się na fasadzie kościoła. Napis na tablicy głosi w języku hiszpańskim: „Hiszpanie męstwo cenić umieją”. Grupa rekonstrukcji historycznej w strojach i rynsztunku bojowym z epoki napoleońskiej odegrała sceny z bitwy pod Somosierrą.

Polonia jest najlepszym ambasadorem polskości

.„Dzisiejsze uroczystości rocznicowe to doskonały przykład, że wspólnota polonijna jest najlepszym ambasadorem polskości – powiedziała Gabriela Słowińska. – Obchody bitwy pod Somosierrą mają na celu nie tylko upamiętnienie niezwykłego męstwa i poświęcenia Polaków, z czasem zostały przekute w dzień braterstwa polsko-hiszpańskiego, umacniając przyjaźń między naszymi narodami – podkreśliła Gabriela Słowińska.

Burmistrz Somosierry Alejandro Trillo Sanz w przemówieniu podkreślił, że w czasach napoleońskich zarówno Hiszpanie, jak i Polacy walczyli o swoją wolność. Przypomniał, że Polacy mieli nadzieję, że niepodległość odzyskają pod wodzą Napoleona. Wskazał, że „spotkania jak to dzisiejsze przyczyniają się do wzajemnego zrozumienia i tworzą wspólną Europę”; nawoływał do budowania pokoju.

Polonia jest naszą ogromną siłą, ogromnym kapitałem

.”Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom” – pisze Jan Dziedziczak, od 2019 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w którego gestii jest wsparcie dla Polonii i rozwijanie potencjału relacji Polonii z krajem, na łamach “Wszystko co Najważniejsze” [LINK].

olonia (polska diaspora) jest ogromną siłą, ogromnym kapitałem. Wystarczy spojrzeć na liczby: podczas gdy w kraju mieszka ok. 38 milionów Polaków, za granicą jest ich łącznie aż 20 milionów. Polska jest w gronie pięciu krajów, które mają najliczniejszą mniejszość poza granicami kraju, Polonia to najliczniejsza procentowo grupę narodową poza granicami własnego państwa.

Rola Polonii to trzy podstawowe zadanie: dbanie o dobro Polski, budowanie propolskiego lobbingu i przekazywanie polskości następnym pokoleniom.

Wszystko zaczyna się od świadomości swojej tożsamości, do czego skłania wiele osób już samo mieszkanie za granicą kraju. Polskość w Polsce jest trochę jak powietrze – tak oczywista, że jej nie zauważamy. Gdy jednak jesteśmy za granicą, zaczynamy dostrzegać tę swoją polską tożsamość, pewien polski kod kulturowy.

Czas budować mosty, czas opowiadać Polskę

.Takie działanie, jak to podejmowane przez Gabrielę Słowińską, szefową Instytutu Polskiego w Madrycie, mają sens wówczas, gdy prowadzą do synergii działań wielu podmiotów. To udało się w projekcie przekucua rocznicę Somosierry w dzień braterstwa polsko-hiszpańskiego. O tym, jak ważne są takie działania, pisał ostatnio prof. Wojciech Roszkowski, wybitny polski historyk, Kawaler Orderu Orła Białego [LINK]

“Bezcenne są także działania Instytutu Nowych Mediów (wydawcę „Wszystko co Najważniejsze”) w ramach akcji „Opowiadamy Polskę Światu”. Artykuły sygnowane przez polskich przywódców, ale także przez pisarzy, socjologów, historyków i politologów, nie tylko z Polski, ale także z Francji, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, dotarły już dzięki tej akcji do ponad 60 krajów, w tym nie tylko takich jak USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy czy Hiszpania oraz państwa Europy Środkowo-Wschodniej, ale także do Peru, Senegalu czy Timoru Wschodniego. Akcja realizowana przez Instytut Nowych Mediów nie byłaby możliwa bez szerokiego wsparcia instytucji państwowych, takich jak Kancelaria Prezydenta RP, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej, Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, Narodowy Bank Polski, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Fundacja Narodowa i wiele innych organizacji. Wypada tylko życzyć, by akcja „Opowiadamy Polskę Światu” rozwijała się w tym tempie nadal, a także by była jak najszerzej znana i doceniana w samej Polsce. Czasy mamy bowiem niespokojne, a pozycję Polski w świecie należy wspierać” – pisze prof. Roszkowski.

PAP/Grażyna Opińska/WszystkoCoNajwazniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 grudnia 2022