Gabrielius Landsbergis z wizytą w Polsce

Gabrielius Landsbergis

W poniedziałek 17 kwietnia 2023 r. roboczą wizytę w Polsce złoży minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

Minister spraw zagranicznych Litwy w Warszawie

.Wśród tematów zaplanowanych rozmów znajdzie się szczyt NATO w Wilnie i bezpieczeństwo regionalne – poinformował w niedzielę rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina. – Na zaproszenie ministra Zbigniewa Raua w poniedziałek roboczą wizytę w Polsce złoży minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis. Ministrowie omówią kwestie związane ze zbliżającym się szczytem NATO, kwestie bezpieczeństwa regionalnego oraz stosunki dwustronne – poinformował Łukasz Jasina w niedzielę we wpisie na Twitterze.

W ostatnim czasie ministrowie spotykali się m.in. w formacie spotkania ministrów NATO w Brukseli 5 kwietnia, a także w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki 31 marca.

Koniec „russkogo mira”?

Szczyt państw NATO odbędzie się w Wilnie 11-12 lipca br. W ostatnich dniach polscy politycy, w tym prezydent Andrzej Duda podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie oraz premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w USA, wskazywali, że jednym z celów Polski na szczycie będzie zapewnienie dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Z kolei minister Rau w swoim expose w Sejmie w czwartek powiedział, że Polska chce przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie zatwierdzić nowy model sił Sojuszu, który zapewni zdolność do obrony jego terytorium od pierwszego dnia agresji.

Zmiany w regionie Europy Środkowej

Jak twierdzi Andrius Kubillius, premier Litwy w latach 1999–2000 i 2008–2012, a obecnie poseł do Parlamentu Europejskiego, przekształcenie się Rosji w normalną demokrację jest takim samym ogólnym dobrem dla kontynentu europejskiego jak powstrzymanie zmian klimatycznych. – Byłoby dziwne, gdyby Zachód posiadał strategię osiągnięcia jednego dobra (Zielony Ład) i żadnej strategii przyczynienia się do innego dobra (demokracja w Rosji), w której to kwestii ograniczałby się tylko do omawiania różnych teoretycznych scenariuszy – twierdzi autor, w tekście opublikowanym na łamach Wszystko Co Najważniejsze.

PAP/MK

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 kwietnia 2023