Galeria fotografii na łodzi na Sekwanie

Galeria

Od połowy lipca w Paryżu będzie działała nowa galeria fotografii, znajdująca się na łodzi przycumowanej do brzegu Sekwany. Quai de la photo, znajdujące się na brzegu Sekwany tuż przy francuskiej Bibliotece Narodowej, ma być centrum artystycznym, łączącym dryfującą galerię współczesnej fotografii, darmowe wystawy fotografii, spotkania z artystami, bar na brzegu Sekwany i przystań, z której będą wypływać niewielkie statki wycieczkowe. 

.Nowe centrum współczesnej fotografii prezentować będzie na wystawach zarówno twórczość czołowych francuskich i światowych fotografów, jak i prace młodych artystów.

Pierwszymi wystawami, które od połowy lipca publiczność będzie mogła zobaczyć w Quai de la photo, są „Life’s a beach” znanego brytyjskiego fotografa Martina Parra, przedstawiająca w ironiczny sposób masową turystykę, oraz wystawa „I Called her Lisa Marie” młodej artystki Clémentine Schneidermann, której prezentowana twórczość społeczno-dokumentarna poświęcona  jest społeczności fanów Elvisa Presleya. 

Wystawy, prezentowane w Quai de la photo, będą darmowe i dostępne dla wszystkich. W ciągu roku ma się tam odbywać ok. 4-5 wystaw, trwających po 2-3 miesiące.

Oprócz wystaw czasowych, Quai de la photo ma proponować również zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz spotkania z artystami. Na łodzi będzie również księgarnia wyspecjalizowana w fotografii, a także profesjonalne studio fotograficzne udostępniane rezydującym tam czasowo fotografom. 

W Paryżu od kilku lat działa również Fluctuart, galeria sztuki współczesnej na oszklonej łodzi przycumowanej na brzegu Sekwany przy Invalides. Dryfującą galerię sztuki rocznie odwiedza ok.3 mln osób. 

Jak podkreślają inicjatorzy Quai de la photo, centrum fotografii współczesnej ma być jednocześnie miejscem, gdzie odwiedzający będą się zbierać i spędzać czas, przyciągani nie tylko wystawami, ale również ożywioną atmosferą baru nad brzegiem Sekwany.

.„Naszym celem jest otwarcie kultury dla wszystkich” – tłumaczy Géraud Boursin, jeden z czterech założycieli Quai de la photo oraz założyciel galerii Fluctuart. „Tutaj mamy takie samo założenie, żeby pozwolić jak największej liczbie osób na odkrycie za darmo artystów współczesnej fotografii. Jest to również miejsce, gdzie ludzie świętują, miejscem hybrydowym, w którym sztuka i świętowanie się łączą” – twierdzi. 

oprac.JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 czerwca 2023