Galeria Uffizi we Florencji powiększa swoje zbiory - od Rembrandta do Michalangelo Pistoletto

Galeria Uffizi we Florencji została wzbogacona o 12 nowych sal wystawowych, a nich ponad 255 portretów i autoportretów. Znajdują się tam prace z okresu od XV wieku do czasów obecnych, od Rembrandta do Michelangelo Pistoletto.

Galeria Uffizi we Florencji została wzbogacona o 12 nowych sal wystawowych, a nich ponad 255 portretów i autoportretów. Znajdują się tam prace z okresu od XV wieku do czasów obecnych, od Rembrandta do Michelangelo Pistoletto.

Galeria Uffizi we Florencji i wyjątkowe dzieła

.Dzieła te stanowią część kolekcji ponad dwóch tysięcy portretów, zapoczątkowanej przez kardynała Leopoldo de’ Medici, który żył w XVII wieku.

Prace zaprezentowano chronologicznie. Znajdują się tam obrazy, grafiki, rzeźby, instalacje. Niektóre z nich można zobaczyć po raz pierwszy od stu lat. Wiele było przechowywanych dotąd w magazynach, a część prezentowano w latach 1973-2016 w Korytarzu Vasariego, który jest obecnie częścią Uffizi.

Nowa kolekcja dzieł Galerii Uffizi

.Wystawa, która oferuje 255 prac jest okazją do poznania wielu bohaterów historii sztuki, takich jak: Andrea del Sarto, Federico Barocci, Fede Galizia, Luca Giordano, Rubens, Rembrandt, Rosalba Carriera, wielcy neapolitańczycy Francesco De Mura i Francesco Solimena, a także Francesco Hayez, Eugène Delacroix, Arnold Böcklin, Giuseppe Pellizza da Volpedo, Elisabeth Chaplin, Adolfo Wildt, Marino Marini, Hélène de Beauvoir, Maria Lassnig, czy Berlinde De Bruyckere.

Sale nowej wystawy, na pierwszym piętrze Galerii Uffizi są jasnoróżowe, jako aluzja do szat kardynała Leopolda. Jego posąg, autorstwa wielkiego barokowego rzeźbiarza Giovanniego Battisty Fogginiego, wita zwiedzających w pierwszej sali.

Nowa kolekcja znajduje się na trasie zwiedzania galerii. Bilet wstępu od marca do października kosztuje 26 euro.

Dla sztuki warto zarezerwować czas

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Nasz newsletter pozwoli oderwać się od codzienności. Przypomni o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu? Poświęcenie czasu na wystawę, kino, teatr, dobrą książkę czy muzykę to najlepszy sposób na zainwestowanie… w siebie. Chcemy przypomnieć o kulturalnych wydarzeniach, które niekiedy łatwo przeoczyć.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 lipca 2023