Gdzie powstaną małe reaktory jądrowe?

małe reaktory jądrowe

Wszystkie siedem potencjalnych lokalizacji dla reaktorów BWRX-300 znajduje się poza strefami aktywności sejsmicznej – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele spółki Orlen Synthos Green Energy. BWRX-300 to małe reaktory jądrowe zaprojektowane przez firmę GE Hitachi Nuclear Energy – pierwsze takie reaktory mają powstać w przeciągu kilku lat następnych lat.

.Spółka OSGE jako wstępne lokalizacje, w których mogą powstać małe reaktory jądrowe BWRX-300, wskazała okolice znajdujące się w pobliżu Ostrołęki, Włocławka, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Dąbrowę Górniczą, Nową Hutę, Specjalną Strefę Ekonomiczną Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolice Warszawy.

Małe reaktory jądrowe BWRX-300 w Polsce

.Przedstawiciele OSGE zapowiedzieli na poniedziałkowej prezentacji, że w najbliższych miesiącach wystąpią do ministra klimatu z wnioskami o tzw. decyzje zasadnicze dla sześciu z tych siedmiu lokalizacji. Decyzja zasadnicza – formalnie decyzja administracyjna – jest formą ostatecznej aprobaty ze strony politycznej dla realizacji inwestycji jądrowej w określonej technologii i lokalizacji. Wszystkie wskazane miejsca mają być gruntownie przebadane, co ma zająć ok. dwóch lat.

Lokalizacja we Włocławku

.Zgodnie z przedstawionymi informacjami lokalizacja we Włocławku znajduje się przy granicy należących do PKN Orlen zakładów Anwil, 3,2 km od Wisły, na terenie na którym od 10 tys. lat brak aktywnych uskoków, nie występują zjawiska krasowe, osuwiska, podtopienia, nie zagraża jej nawet ewentualne przerwanie leżącej kilka kilometrów w górę Wisły tamy we Włocławku.

Małe reaktory jądrowe w Stawach Monowskich

.Lokalizacja Stawy Monowskie leży w pobliżu zakładów Synthos Dwory pod Oświęcimiem. Jak podkreślono, Główny Instytut Górnictwa ocenia, że nie wstępuje na niej ryzyko szkód górniczych. Źródłem wody chłodzącej miałby być Kanał Wiślany Dwory. OSGE szacuje, że mogłyby tam stanąć cztery reaktory BWRX-300.

Cztery BWRX-300 w Ostrołęce

.Lokalizacja w Ostrołęce zakłada wykorzystanie terenu pod nieukończonym blokiem węglowym, którego budowę przerwano. OSGE ocenia, że można by tam pomieścić cztery reaktory BWRX-300. Według spółki teren jest doskonale przygotowany pod inwestycję.

Lokalizacja w Dąbrowie Górniczej

.W Dąbrowie Górniczej co najmniej cztery reaktory miałyby stanąć obok zakładów hutniczych Arcelor Mittal, które miałyby być głównym odbiorcą energii. Również Arcelor Mittal miałby być odbiorcą energii z reaktora, który rozważany jest w Nowej Hucie – części Krakowa.

Pozostałe lokalizacje

.Dynamicznie rozwijający się przemysł jest z kolei argumentem za budową reaktora w specjalnych strefach ekonomicznych w okolicach Tarnobrzega lub Stalowej Woli, ewentualnie w obu tych lokalizacjach. OSGE nie wystąpi na razie o decyzję zasadniczą dla siódmej potencjalne lokalizacji – w okolicach Warszawy. Nie jest ona jeszcze dokładnie określona, spółka cały czas poszukuje odpowiedniego miejsca – przekazano.

Firma GE-Hitachi Nuclear Energy

.BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) – joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc – 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR – małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE – ma powstać w Polsce do końca dekady.

Atom – główne źródło energii w Polsce przyszłości?

.Na temat polskiej transformacji energetycznej, w ramach której docelowo jednym z głównych źródeł energii w Polsce ma stać się energetyka nuklearna, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Tomasz NOWACKI w tekście “Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?“.

“Rozwój rodzimego przemysłu to wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. Możemy u nas zbudować zarówno sektor pracujący na rzecz OZE, jak i na rzecz energetyki jądrowej. Mało kto wie, że 60 polskich firm w ciągu ostatnich 10 lat było zaangażowanych w 40 projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach. To głównie firmy budowlane i dostarczające wyposażenie do elektrowni jądrowych. Analiza Ministerstwa Energii wykazała także, że ponad 200 polskich przedsiębiorstw posiada kompetencje, które można bardzo szybko dostosować do wymagań sektora jądrowego. To olbrzymi potencjał i szansa na jak największy udział polskiego przemysłu w realizacji projektu jądrowego w naszym kraju. Warto w tym kontekście wspomnieć o Korei Południowej, która budowała swoją potęgę jądrową stopniowo. Pierwszą elektrownię w tym kraju w całości zbudował dostawca technologii, czyli strona amerykańska, lecz każda kolejna siłownia jądrowa była budowana z coraz większym udziałem przemysłu koreańskiego. Obecnie to Koreańczycy wytwarzają zbiorniki reaktora i wytwornice pary dla elektrowni amerykańskich, a przede wszystkim eksportują elektrownie za granicę, czego przykładem są cztery reaktory zbudowane ostatnio w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”.

“Konieczność transformacji naszej energetyki wymaga podjęcia decyzji. Czy zbudujemy teraz stabilne źródło energii dla czterech pokoleń, czy też nasze dzieci, a później także wnuki będą musiały co pokolenie odtwarzać wielkim kosztem moc wytwórczą w sektorze elektroenergetyki?”.

.“Kierując się interesem obywateli, a nie krótkoterminową perspektywą zysku dla ograniczonego kręgu inwestorów komercyjnych, należy przyjąć długą perspektywę czasową. Elektrownie jądrowe będą produkowały energię elektryczną nawet przez 80 lat, co mimo wysokich kosztów inwestycyjnych czyni je najtańszym źródłem energii elektrycznej. Dla przykładu, podczas gdy koszty paliwa i emisji dwutlenku węgla to 70–80 proc. kosztów prądu w elektrowni gazowej, w elektrowni jądrowej to zaledwie 10 proc.” – pisze Tomasz NOWACKI.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 kwietnia 2023