Dobra rozmowa gen. Keitha Kellogga z prezydentem Andrzejem Dudą. Wiemy więcej

We wtorek 18 lutego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyło się spotkanie pomiędzy prezydentem RP Andrzejem Dudą, a specjalnym wysłannikiem USA ds. Ukrainy i Rosji gen. Keithem Kelloggiem. Tematem rozmów była kwestia Ukrainy oraz zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej, a także stosunki polsko-amerykańskie oraz dalsza obecność wojskowa USA w Polsce. Spotkanie trwało blisko półtorej godziny, czyli dwa razy dłużej niż pierwotnie zakładano.
Gen. Keith Kellogg w Polsce
.Prezydent Andrzej Duda w trakcie rozmów z amerykańskim dyplomatą przedstawił „polskie stanowisko w sprawie Ukrainy, które jest stałe, niezmienne” oraz które było wyrażane dotąd w trakcie wszystkich spotkań międzynarodowych. Jego sednem jest to, że „Rosja nie może wygrać tej wojny” – wskazywał szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.
Rozmowy jakie 18 lutego odbył Keith Kellogg z przedstawicielami polskich zostały przeprowadzone z pominięciem premiera Donalda Tuska i szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, co można interpretować jako wyraźny sygnał obecnej amerykańskiej administracji wobec koalicyjnego rządu Koalicji Obywatelskiej, którego najwyżsi przedstawiciele w ostatnich latach pozwalali sobie na wrogie komentarze i gesty wobec Donalda Trumpa i Partii Republikańskiej.
W przekonaniu ministra Wojciecha Kolarskiego spotkanie gen. Keitha Kellogga z prezydentem Andrzejem Dudą ma być dowodem na to, iż Polska znajduje się w uprzywilejowanej pozycji w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem wskazywać ma na to fakt, że przed rozmowami pokojowymi pomiędzy Ukrainą i Rosją, w których kluczowym pośrednikiem będą Stany Zjednoczone, gen. Keith Kellogg spotkał się właśnie z prezydentem Polski, wcześniej eliminując z tych rozmów innych europejskich przywódców.
Rozmowy prezydent Andrzej Duda – gen. Keith Kellogg
.”Dzisiaj przeprowadziliśmy długą rozmowę z gen. Keithem Kelloggiem na temat generalnie sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy – oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem dyskusji na temat sytuacji na Ukrainie i tego jak wygląda generalnie w tej chwili sytuacja Ukrainy w związku z trwającą rosyjską agresją. Ja przedstawiałem generałowi, tak jak zawszę to czynię, tę sytuację tak jak my ją postrzegamy i jak ona nam tutaj jest przekazywana w naszej części Europy, także bezpośrednio ze źródeł ukraińskich, czy z tych źródeł z których sami czerpiemy dla siebie informacje jak wyglądał tutaj kwestia kolejnych incydentów, które są prowokowane przez Rosję także na naszym niebie” – wskazywał prezydent.
„Mówiłem panu generałowi również o tym jak odbieramy zachowania rosyjskie, czy te wystąpienia różnych rosyjskich przedstawicieli o których słychać, takich jak wczorajsze wystąpienie ambasadora Federacji Rosyjskiej w ONZ w Nowym Jorku w czasie debaty oraz przedstawiłem jakie kroki uważamy za wskazane w obliczu tego wszystkiego” – wyjaśniał Andrzej Duda, przedstawiając czego dotyczyła jego rozmowa z Keithem Kelloggiem. „Jesteśmy po dwóch poważnych spotkaniach z wysłanymi tutaj do Europy przedstawicielami prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przypomnę, że w zeszłym tygodniu miałem spotkanie z sekretarzem obrony, szefem Pentagonu, Petem Hegsethem, a dzisiaj spotkałem się właśnie z Keithem Kelloggiem. Mogę tym samym śmiało powiedzieć, że mam pełny przegląd sytuacji, jeżeli chodzi o obecne działania jakie są podejmowane przez Stany Zjednoczone przez administrację amerykańską i chcę uspokoić wszystkich moich rodaków, bo widzę, że bardzo wiele niepokoju jest w przestrzeni publicznej, w przestrzeni europejskiej” – uspokajał prezydent RP.
USA nie zmniejszą swojej obecności w Europie Wschodniej – Andrzej Duda
.”Być może jest tak, że liderzy niektórych krajów europejskich są pełni obaw, co do przyszłości, co do rożnego rodzaju interesów jakie są prowadzone lub będą mogły być prowadzone w przyszłości. W moim osobistym przekonaniu Ameryka weszła bardzo mocno do gry, jeśli chodzi o zakończenie wojny na Ukrainie. Znam prezydenta Donalda Trumpa, wiem, że jest człowiekiem niezwykle stanowczym oraz działającym w sposób bardzo zdeterminowany i zazwyczaj skuteczny. W związku z tym spodziewam się, że dojdzie przynajmniej do przerwania walk, a mam nadzieję, że także zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainę” – oznajmił Andrzej Duda.
„My tylko oczywiście przedstawiamy nasz punkt widzenia, tak jak uważamy, że ta wojna powinna być zakończona, więc zarazem sekretarzowi obrony USA, Petowi Hegsethowi, jak i generałowi Keithowi Kelloggowi powiedzieliśmy jasno i wyraźnie, że dla nas oczywistą kwestią jest, że ta wojna nie może zakończyć się zwycięstwem Rosji, a także, że pokój musi być sprawiedliwy, bo tego niezwykle potrzebuje Ukraina. Kwestia jest tylko tego jakie warunki zostaną wynegocjowane i że tutaj jest potrzebna bardzo stanowcza polityka. Ja wierzę w to, że taką bardzo stanowczą politykę prezydent Donald Trump będzie umiał prowadzić” – powiedział prezydent.
„Co bardzo mocno chce podkreślić zostaliśmy zapewnieni, że nie ma absolutnie żadnych zamiarów amerykańskich, co do tego, żeby obniżać aktywność w naszej części Europy – a zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa. Nie zostanie zmniejszona liczba amerykańskich żołnierzy w naszym regionie, a wręcz przeciwnie. Kiedy rozmawiałem z sekretarzem obrony USA, Petem Hegsethem, to powiedział, że możemy raczej spodziewać się wzmocnienia amerykańskiej obecności” – stwierdził Andrzej Duda. Prezydent następnie dodał, iż bardzo prawdopodobne staje się powstanie w przyszłości Fortu Trump, którego budowa była już negocjowana pomiędzy stroną polską i amerykańską w okresie pierwszej administracji prezydenta Donalda Trumpa. Powstanie takiej bazy gwarantowałoby bardzo silne zakorzenienie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, zauważył prezydent Andrzej Duda.
„Donald Trump traktuje Polskę jako wiarygodnego sojusznika”
.W trakcie rozmowy z gen. Keithem Kelloggiem prezydent wskazywał także jak kluczowe znaczenie ma Polska dla bezpieczeństwa całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz wysiłku obronnego Ukrainy – i to nie tylko jeśli chodzi o kwestię dostaw uzbrojenia wojskowego i tego wszystkiego co jest potrzebne do obrony Ukrainy, ale także w kontekście procesu odbudowy Ukrainy i realizacji przyszłych relacji gospodarczych z Ukrainą. „To Polska dzisiaj ma najlepsze połączenia zarówno drogowe, jak i kolejowe, z Ukrainą. To także ma niebagatelne znaczenie – zarazem w sytuacji obecnej, kiedy trzeba wspierać Ukrainę, jak i w przyszłości” – dodał prezydent Andrzej Duda.
„Kiedy popatrzymy na to wszystko i kiedy słucham to co mówią do mnie przedstawiciele Stanów Zjednoczonych, sekretarz obrony USA i gen. Keith Kellogg, to dla mnie jedna rzecz jest jasna. Mamy jako Polska bardzo silny atut. Wszyscy przedstawiciele administracji amerykańskiej, włącznie z prezydentem Donaldem Trumpem, podkreślają, że my jesteśmy wiarygodnym sojusznikiem. I to nie tylko pod tym względem, że nasi żołnierze byli razem z amerykańskimi żołnierzami w Iraku i Afganistanie, wtedy kiedy po atakach na Nowy Jork, Ameryka wezwała na zasadzie artykułu V, państwa NATO do obrony i wspólnej walki z terroryzmem, […] ale także dlatego, że my realizujemy nasze zobowiązania w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w 100 proc.” – mówił prezydent Andrzej Duda.
„Z dumą mogę powiedzieć, że realizacja w 100 proc. polskich zobowiązań w ramach NATO przypada właśnie na okres, kiedy ja sprawuję urząd prezydenta Rzeczypospolitej. 2 proc. naszego PKB zgodnie z postanowieniami, które zostały podjęte w 2014 r. na szczycie w Walii, realizujemy poczynając de facto od 2016 r. To wtedy właśnie przekroczyliśmy tę barierę i od tego czasu ten poziom wydatków militarnych, a tym samym tempo modernizacji polskiej armii, stale wzrasta” – wskazywał prezydent.
Spotkanie podkreślające silną pozycję Polski
.Na temat rangi spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z gen. Keithem Kellogiem jeszcze zanim się ono odbyło mówił minister Wojciech Kolarski. „Tak naprawdę prezydent Andrzej Duda jest jedynym przywódcą europejskim z którym będzie rozmawiał Keith Kellogg, specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa ds. Ukrainy i Rosji. Ma to swoje znaczenie. Po pierwsze to jest moment w którym prezydent przedstawi polskie stanowisko w sprawie rozpoczynających się negocjacji. Po drugie zaś to jest moment uzyskania informacji o zamierzeniach strony amerykańskiej. Jest to tym samym ważne spotkanie, które ma nie tylko symboliczne znaczenie, nie tylko pokazuje jaki jest stan relacji prezydenta Andrzeja Dudy z nową administracją amerykańską prezydenta Donalda Trumpa, ale ma także bardzo praktyczny wymiar” – mówił prezydencki minister Wojciech Kolarski.
Wcześniej tego samego dnia główny negocjator w sprawie Ukrainy gen. Keith Kellogg odbył spotkanie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz szefem Rady Europejskiej Antonim Costą. Z kolei dzień wcześniej, 17 lutego specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy i Rosji rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte.
Podczas Monachijskiej Konferencji bezpieczeństwa Keith Kellogg stwierdził, że Europa nie będzie uczestniczyła w negocjacjach dotyczących zakończenia wojny na Ukrainie, przynajmniej jeśli chodzi o właściwą część rozmów. „Europa nie będzie bezpośrednio zaangażowana w negocjacje„ – stwierdził 15 lutego dyplomata, dodając jednak przy tym, że interesy Starego Kontynentu będą brane pod uwagę w trakcie rozmów pokojowych.
Marcin Jarzębski