Giorgia Meloni wywalczyła w Brukseli 25 mld euro dla włoskich firm aby zrekompensować cła

Rząd Włoch przeznaczy 25 miliardów euro z krajowego planu odbudowy po pandemii Covid-19 i z funduszy spójności na pomoc dla firm w związku z nowymi podwyższonymi cłami, ogłoszonymi przez prezydenta USA Donalda Trumpa – zapowiedziała 8 kwietnia premier Giorgia Meloni. 17 kwietnia 2025 r. Giorgia Meloni jedzie na rozmowy z Donaldem Trumpem.
Premier Giorgia Meloni z sukcesem w Brukseli
.Szefowa rządu, która 8 kwietnia 2025 r. rozmawiała z włoskimi przedsiębiorcami na temat nowych amerykańskich ceł, poinformowała o planie wyasygnowania około 14 miliardów euro z KPO, by „wspierać zatrudnienie i zwiększyć wydajność produkcji”. Następnie zaznaczyła, że kolejny zamiar jej rządu to przeznaczenie 11 miliardów euro z unijnych funduszy spójności „na rzecz firm, pracowników i sektorów, które najbardziej ucierpiałyby” w wyniku nowych ceł. Podkreśliła, że w obu przypadkach sprawa ta wymaga porozumienia z Komisją Europejską.
Premier Georgia Meloni uznała, że należy przeanalizować „wyzerowanie wzajemnych ceł na produkty przemysłowe według formuły: zero za zero”. Wyraziła opinię, że gotowość do negocjowania tej kwestii jest zarówno po stronie przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, jak i komisarza UE ds. handlu Marosza Szefczovicza.
„W negocjacje te powinny być zaangażowani wszyscy na wszystkich poziomach i jest to też zadanie dla mnie, bo 17 kwietnia będę w Waszyngtonie i zamierzam oczywiście dyskutować o tym z prezydentem Stanów Zjednoczonych” – stwierdziła Georgia Meloni, cytowana przez agencję Ansa. Po raz kolejny powtórzyła, że wprowadzenie ceł przez administrację Donalda Trumpa uważa za „absolutnie błędne”.
Walka o włoskie sprawy, walka o wartości Włoch
.Na temat demokratycznych wartości jakie przyświecają Republice Włoskiej na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze włoska premier Giorgia MELONI w tekście „Brońmy wartości demokratycznych na Ukrainie. Jakakolwiek nostalgia za faszyzmem jest niezgodna z naszą mentalnością„.
„Rozumiem jednak, jaki cel przyświeca tym, którzy w ramach przygotowań do uczczenia tego dnia sporządzają listę osób, które mogą, a które nie mogą uczestniczyć w obchodach, co nie ma nic wspólnego z historią. Chodzi o wykorzystanie kategorii faszyzmu jako narzędzia delegitymizowania każdego przeciwnika politycznego – jest to rodzaj broni masowego wykluczenia, jak nauczał Augusto Del Noce, która przez dziesięciolecia pozwalała na usuwanie ludzi, stowarzyszeń i partii z każdej sfery konfrontacji czy dyskusji. Ta postawa przez lata doprowadzała nawet do niedopuszczalnych epizodów nietolerancji. Mamy nadzieję, że nigdy więcej nie będziemy musieli być ich świadkami”.
„Demokracja, miłość do niej i wolności jest nadal jedynym prawdziwym antidotum na wszelkie totalitaryzmy, zarówno we Włoszech, jak i w Europie. Parlament Europejski jednoznacznie i definitywnie potępił wszystkie reżimy XX wieku rezolucją z września 2019 roku – bez wahania głosowała za nią grupa Fratelli d’Italia wraz z innymi konserwatystami i całą centroprawicą. Rezolucja ta nabiera jeszcze większej wartości w świetle heroicznego oporu narodu ukraińskiego w obronie swojej wolności i niepodległości przed rosyjską inwazją”.
.”Na całym świecie autokracje starają się zdobyć przewagę nad demokracjami i stają się coraz bardziej agresywne i groźne. Ryzyko ich połączenia, prowadzącego do obalenia porządku międzynarodowego, który liberalne demokracje ukierunkowały i zbudowały po zakończeniu II wojny światowej i rozpadzie Związku Radzieckiego, jest niestety realne. W tym nowym bipolaryzmie Włochy dokonały wyboru i jest on jasny. Jesteśmy po stronie wolności i demokracji, bez żadnych „ale” – i to jest najlepszy sposób na zaktualizowanie przesłania z 25 kwietnia, kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę sprawia, że nasza wolność znów jest zagrożona” – pisze Giorgia MELONI.
PAP/MJ