
Giorgia Meloni z wizytą w Polsce

Premier Włoch Giorgia Meloni przebywa z wizytą w Warszawie, gdzie w środę w Łazienkach Królewskich spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim. Liderzy rozmawiali m.in. o współpracy, gospodarce i bezpieczeństwie, w tym polityce migracyjnej i ochronie granic zewnętrznych Unii Europejskiej.
.Giorgia Meloni weźmie również w środę udział w odbywającym się w Warszawie szczycie grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów i razem z premierem Morawieckim będzie uczestniczyć w panelu „Przyszłość Unii Europejskiej”.
Giorgia Meloni z wizytą w Polsce
.Współpraca Polski i Włoch i relacje dwustronne są głębokie – powiedziała szefowa włoskiego rządu Giorgia Meloni po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie.
Giorgia Meloni przypomniała, że Polska jest jedynym krajem europejskim, które odwiedziła dwukrotnie od rozpoczęcia swojej kadencji. „Wydaje mi się, że to już wystarczy, żeby pokazać, jak ważna i głęboka jest nasza współpraca i relacje dwustronne” – podkreśliła premier Włoch na wspólnej konferencji z szefem polskiego rządu.
Jak zauważyła, „właściwie niemal we wszystkich kwestiach, o których dyskutujemy na Radzie Europejskiej, nasze stanowiska są wspólne”. „Jest to wiele tematów w tym trudnym i pełnym kryzysów okresie. Musimy stawić czoła temu wszystkiemu” – zaznaczyła Meloni.
Wskazała także, że rozmawiała z Mateuszem Morawieckim o Ukrainie. „Stanowisko Włoch i Polski jest właściwie identyczne. Stoimy u boku Ukrainy oraz obrony wolności narodu, który zadziwia cały świat, broniący swojej wolności i suwerenności granic przed agresją, której nie możemy zaakceptować. Zrobimy wszystko, aby przeciwstawić się jej” – podkreśliła szefowa włoskiego rządu.
„To oznacza, że będziemy stać u boku Ukrainy, dopóki będzie to konieczne. Będziemy wspierać ją. To dotyczy też szczytu NATO” – zadeklarowała Meloni. Jej zdaniem „zapewnienie gwarancji rzeczywistych to absolutna podstawa, aby w przyszłości uzyskać sprawiedliwy i trały pokój”.
Premier Włoch zwróciła także uwagę na autonomię strategiczną. „Europa tak naprawdę nie kontroluje swoich podstawowych łańcuchów dostaw. I to nie zapewni Europie niezależności, samowystarczalności, możliwości bycia panem własnego losu. (..) Do centrum naszych dyskusji musi wrócić obronność. Zasady musza być dostosowane do wyboru strategicznego” – powiedziała Meloni. Dodała, że „pakt stabilności i rozwoju musi wspierać przede wszystkim rozwój”.
Premier Mateusz Morawiecki o współpracy polsko-włoskiej i wspólnych zadaniach na przyszłość
.Premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z premier Giorgią Meloni podkreślił, że Polska i Włochy mają nie tylko długą historię przyjaźni i współpracy, ale także teraźniejszość opartą na wspólnym rozumieniu rzeczywistości i problemów. „Nasze kraje mają bardzo podobną wizję rozwoju naszego kontynentu, spraw, które się tutaj toczą” – dodał.
Premier powiedział, że objawia się to choćby w postrzeganiu kwestii więzi transatlantyckich, które są ważne dla bezpieczeństwa i przyszłości Europy. Wyraził też zadowolenie z faktu, że Włochy pod przywództwem Meloni są „na tej samej długości fali” co Polska, jeśli chodzi o przyszłość więzi transatlantyckich.
Podobnie w przypadku nadchodzącego szczytu NATO w Wilnie, gdzie jak zaznaczył, Polska i Włochy mają bardzo podobne, „żeby nie powiedzieć identyczne stanowiska” dotyczące tego, by zapewnić Ukrainie jak najmocniejsze deklaracje bezpieczeństwa.
„Wiemy doskonale, że bierność wobec Ukrainy byłaby czymś szalenie niebezpiecznym. Dlatego mimo ogromnych wysiłków w kraju dotyczących wzmocnienia naszej siły obronnej i Włochy i Polska pomagają Ukrainie dostawami broni, a jednocześnie w to miejsce wprowadzamy nową, nowoczesną broń” – powiedział.
Premier dodał, że rozmowy z premier Włoch dotyczyły także współpracy obu krajów w zakresie przemysłu zbrojeniowego. „Jest świetna włoska firma Leonardo Agusta Westland i na tej kanwie też będziemy bardzo blisko ze sobą współpracować” – powiedział.
Giorgia Meloni i Mateusz Morawiecki o polityce migracyjnej UE
.”Dzisiejszym głównym tematem jest nielegalna imigracja do Europy. Temu poświęciliśmy sporo czasu, rozmawialiśmy o tym z panią premier. Jak najbardziej chcę zrozumieć włoskie stanowisko, aby właśnie zewnętrzne granice były jak najsilniej chronione. To jest też stanowisko polskie” – podkreślił szef polskiego rządu.
Dodał, że aby wewnętrzeuropejska współpraca podążała we właściwym kierunku, nie można „prowadzić do integracji kolejnych obszarów, gdzie powinna obowiązywać zasada subsydiarności”.
„O tym też dziś rozmawialiśmy, że w wielu obszarach powinna obowiązywać zasada jednomyślności, subsydiarności (…), a nie realizacji wizji centralizacyjnej, która jest groźna dla spójności Europy” – wskazał premier.
Mateusz Morawiecki podkreślił, że uszczelnienie granic zewnętrznych jest kwestią fundamentalną. „Dlatego nasz rząd, Polska, nie zgadza się na nielegalną imigrację. Nie zgadzamy się także na jakiekolwiek nakładanie kar za nieprzyjmowanie” – dodał szef rządu.
Premier Włoch oceniła, że dopóki Europa będzie myślała, że uda jej się rozwiązać problem, dyskutując o tym co zrobić z nielegalną imigracją, jaka już jest na terenie Europy, to nigdy nie uda nam się znaleźć rzeczywistego rozwiązania.
„Dlatego, że interesy poszczególnych krajów, ze względów często geograficznych, są inne. Natomiast, to co możemy wspólnie zrobić, to połączyć interesy wszystkich krajów i zatrzymać tą nielegalną imigrację zanim ona do nas dotrze” – zaznaczyła szefowa włoskiego rządu.
Jak podkreśliła, musi to być zupełnie inna praca w stosunku do Afryki, wsparcie tych osób, które bardzo często są ofiarami handlu i przemytu ludzi.
„Świetnie rozumiem pozycję Polski, jeśli chodzi o pakt o azylu i migracji. Rozumiem tą trudność w przyjęciu tych dodatkowych imigrantów. Tym bardziej do krajów, które przecież przyjmują tak wielu uchodźców ukraińskich” – powiedziała Meloni. „Europa nie do końca docenia to poświęcenie” – dodała.
Premier Meloni podziękowała Polakom i rządowi za wsparcie Ukrainy. „Dlatego, że robicie to dla nas wszystkich i uważam, ze powinno to zostać odpowiednio docenione przez całą Europę” – podkreśliła.
„Nigdy nie będę narzekała na kogoś, kto ochrania swoje interesy narodowe. Bo uważam, że to jest to, co ja powinnam robić dla swojego kraju. Jestem pod wrażeniem jak pan premier silnie wyraża interesy Polski. Natomiast my pracujemy w kierunku wspólnym, czyli nie jak zarządzać nielegalną imigracją w Europie, ale jak ją zatrzymać” – zaznaczyła premier Włoch.
Podkreśliła, że wszyscy będą pracować wspólnie, żeby znaleźć rozwiązania, które będą skuteczne dla wszystkich.
Nostalgia za faszyzmem jest niezgodna z włoską mentalnością
.”Demokracja i wolność zapisane w konstytucji powinny łączyć, a nie dzielić” – pisze Giorgia Meloni w tekście z okazji Święta Wyzwolenia Włoch (25 kwietnia).
Jak podkreśla, „demokracja, miłość do niej i wolności jest nadal jedynym prawdziwym antidotum na wszelkie totalitaryzmy, zarówno we Włoszech, jak i w Europie. Parlament Europejski jednoznacznie i definitywnie potępił wszystkie reżimy XX wieku rezolucją z września 2019 roku – bez wahania głosowała za nią grupa Fratelli d’Italia wraz z innymi konserwatystami i całą centroprawicą. Rezolucja ta nabiera jeszcze większej wartości w świetle heroicznego oporu narodu ukraińskiego w obronie swojej wolności i niepodległości przed rosyjską inwazją”.
„Na całym świecie autokracje starają się zdobyć przewagę nad demokracjami i stają się coraz bardziej agresywne i groźne. Ryzyko ich połączenia, prowadzącego do obalenia porządku międzynarodowego, który liberalne demokracje ukierunkowały i zbudowały po zakończeniu II wojny światowej i rozpadzie Związku Radzieckiego, jest niestety realne. W tym nowym bipolaryzmie Włochy dokonały wyboru i jest on jasny. Jesteśmy po stronie wolności i demokracji, bez żadnych „ale” – i to jest najlepszy sposób na zaktualizowanie przesłania z 25 kwietnia, kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę sprawia, że nasza wolność znów jest zagrożona” – pisze Giorgia Meloni.
PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP