Godność i świętość w „The Chicago Tribune” o rodzinie Ulmów - „Opowiadamy Polskę światu”

Godność i świętość w „The Chicago Tribune” o rodzinie Ulmów - „Opowiadamy Polskę światu”

„Godność i świętość” – zbiór tekstów na temat beatyfikowanej w niedzielę rodziny Ulmów m.in. autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy ukazał się w blisko milionowym nakładzie w weekendowym wydaniu „Chicago Tribune”, największego dziennika w tym mieście i jednego z najstarszych tytułów prasowych USA .

.W tekście na temat historii rodziny Ulmów prezydent RP ocenił, że historia Ulmów, polskiej rodziny zamordowanej w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów, powinna być znana na całym świecie. Podkreślił, że niemiecka okupacja podczas II wojny światowej oraz zagłada Żydów miała w Polsce wyjątkowo brutalny charakter ze względu na historyczne znaczenie Polski jako państwa tolerancyjnego i schronienia dla Żydów.

„Niemieckie władze okupacyjne spodziewały się więc oporu wobec swoich zbrodniczych działań. Stąd też zagroziły śmiercią każdemu, kto na naszych ziemiach choćby tylko próbował udzielić jakiejkolwiek pomocy ukrywającemu się Żydowi. Jednak mimo tak surowej sankcji tysiące polskich Żydów otrzymało wsparcie pozwalające ocalić życie. Pomagano im w ucieczce z getta, udostępniano ukryte miejsca pobytu, dostarczano żywność, pieniądze, fałszywe dokumenty” – napisał prezydent Andrzej Duda.

.W weekendowym „The Chicago Tribune” ukazał się także tekst ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Podkreślił on, że spośród sześciu milionów obywateli Rzeczpospolitej zamordowanych w okresie II wojny światowej około 40 proc. stanowiły dzieci. Zaznaczył, że Polska pielęgnuje pamięć o ofiarach m.in. ustanawiając Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny.

„Pamięć o tamtych dramatycznych doświadczeniach przeszłości jest naszym obowiązkiem – wobec ofiar, ale i wobec przyszłych pokoleń, którym tę pamięć jesteśmy zobowiązani przekazać. Ten zaszczytny obowiązek, testament naszych przodków, staramy się każdego dnia z pełnym zaangażowaniem wypełniać” – dodał prof. Prof Gliński.

.W osobnym tekście historyk, prof. Wojciech Roszkowski pisał o zasadności polskich zabiegów o uzyskanie reparacji wojennych. Ocenił, że polsko-niemieckie pojednanie „utknęło w miejscu i nie jest to wina strony polskiej”, a Niemcy „usiłują rozdawać karty w Europie” i „roszczą sobie prawo do uczenia demokracji swoich niedawnych ofiar”. Niemcy muszą dziś „naprawdę dobrze przemyśleć” swój stosunek do Polski, a „rachunek za potworne straty, jakich Polska doznała w wyniku agresji z 1 września 1939 roku, nie może być przez nich jednostronnie uznany za przedawniony” – zaznaczył historyk.

.Polskie teksty w „Chicago Tribune” ukazują się w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu”, realizowanego przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze” we współpracy z Polską Fundacją Narodową, Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Prasową. Wszystkie teksty projektu w wielu wersjach językowych zostały opublikowane na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

.”Cieszymy się z partnerstwa z jednym z najstarszych tytułów prasowych w USA, świętującym niedawno 175 rocznicę założenia. „The Chicago Tribune” to tytuł o olbrzymiej renomie, z 28 zdobytymi przez jej dziennikarzy Nagrodami Pulitzera, z aferą Watergate, z dziennikarstwem najwyższych lotów, słynącym z uczciwości i wiarygodności. Od dłuższego czasu współpracujemy, wymieniamy teksty pomiędzy redakcjami. Ważne dla nas jest też to, że dziennik wychodzi w mieście o tak silnej reprezentacji Polonii. Zapraszam więc wszystkich z chicagowskiej Polonii do kiosków w Chicago po teksty z polskiego „Wszystko co Najważniejsze”, opowiadajmy Polskę światu razem” – mówi PAP prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 września 2023