Grupa Wagnera ingerowała w Estonii wspierając antyzachodnie partie

Grupa Wagnera ingerowała w Estonii wspierając antyzachodnie partie

Grupa Wagnera w osobie jej założyciela Jewgienija Prigożyna próbowała ingerować w przeprowadzane w Estonii w 2019 roku wybory do Parlamentu Europejskiego, starając się nawiązać współpracę z eurosceptyczną Estońską Konserwatywną Partią Ludową (EKRE) – informuje portal Politico.

Agenci rozpowszechniali w Estonii podstawowe antyzachodnie narracje Kremla, jak to że “za problemami kraju stoi UE”.

“Nie jest jasne, czy zdołali osiągnąć zamierzone cele. Ich strategia była jednak uderzająco podobna do operacji z 2018 roku przed krajowymi wyborami parlamentarnymi. Wagnerowcy założyli m.in. grupy na Facebooku i rosyjskojęzycznym VKontakte, gdzie próbowali wywołać spory i podziały społeczne” – zaznacza Politico.

Zdaniem cytowanego przez Politico Viljar Veebel – naukowca z Baltic Defence College współpraca rozpoczęła się, ponieważ EKRE chciała być radykalnie przeciwna partiom liberalnym i była zadowolona z otrzymania tego bardzo profesjonalnie przygotowanego pakietu wsparcia.

Grupa Wagnera i rosyjska narracja

.Według estońskich badaczy propagandy z Propastop hashtag #ESTexitEU znacząco rozprzestrzenił się wówczas w mediach społecznościowych. Zaczęły się również pojawiać memy i karykatury wymierzone w ówczesną prezydent Kersti Kaljulaid.

“Ostatecznie trudno jest zmierzyć wpływ operacji, ale eksperci stwierdzili, że działania były prowadzone na małą skalę i szybko zostały zatrzymane. Facebook i Twitter zablokowały konta powiązane z siecią Prigożyna” – napisał portal.

Komentarza w sprawie odmówiła partia EKRE, rzecznik firmy META przyznał, że Facebook zablokował pod koniec 2018 roku grupy, co do których istniały podejrzenia o powiązania z Prigożynem.

Harrys Puusepp z estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego powiedział, że strategia grupy Wagnera w Estonii jest podobna do wcześniej zdemaskowanych działań propagandowych Rosji w kraju. Rosyjskie operacje informacyjne są “trwałym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego Estonii” – zaznaczył.

Rosyjski wywiad wczoraj i dziś

.Rosyjscy szpiedzy i działalność rosyjskiego wywiadu od dziesiątek lat próbowali wpływać na światową geopolitykę. O przebiegu tych działań w historii, szczególnie w kwestii wpływu Rosji na USA, fascynująco pisał na łamach “Wszystko co Najważniejsze” prof. Jan Śliwa w swoim tekście “Jak Rosja przenikała Amerykę”.

PAP/Jakub Bawołek/WszystkocoNajważniejsze/ad 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lutego 2023