Gwałty w czasie wojny na Ukrainie

Gwałty w czasie wojny na Ukrainie

Przemoc seksualna w trakcie konfliktów zbrojnych jest równie niemoralna jak użycie broni biologicznej czy chemicznej, ale wciąż do niej dochodzi – oświadczył w poniedziałek szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly, otwierając w Londynie konferencję poświęconą tej kwestii.

.Dwudniowa konferencja w ramach Inicjatywy na rzecz Zapobiegania Przemocy Seksualnej w Konfliktach (PSVI) ma na celu wzmocnienie globalnej reakcji na przemoc seksualną, zwrócenie uwagi na jej podstawowe przyczyny, skoncentrowanie się na zapewnieniu sprawiedliwości wszystkim ocalałym i pociągnięciu sprawców do odpowiedzialności oraz wspieranie osób, które przeżyły, i dzieci, które urodziły się w wyniku przemocy seksualnej w trakcie konfliktów, w tym poprzez wzmacnianie ich głosu i zwalczanie dotykającej ich stygmatyzacji. Gwałty w czasie wojny na Ukrainie były jednym z tematów konferencji.

Gwałty w czasie wojny na Ukrainie i eskalacja przemocy seksualnej

.Jak poinformowano przy okazji konferencji, według badań ok. 20-30 proc. kobiet i dziewczynek na obszarach konfliktów pada ofiarą przemocy seksualnej.

“Przemoc seksualna związana z konfliktami jest moralnie odrażająca, jest nielegalna, a jednak wciąż ma miejsce na całym świecie. Naturalnie i słusznie czujemy wstręt do idei ataków chemicznych lub biologicznych w czasie wojny. A dzięki naszym konwencjom i traktatom – oraz sile opinii światowej – broń ta oznacza ogromną eskalację i wymaga międzynarodowej reakcji. Przemoc seksualna w konflikcie jest równie niemoralna. Jest to wyraźne naruszenie prawa międzynarodowego i powinno być linią, która nigdy nie jest przekraczana” – powiedział Cleverly w przemówieniu otwierającym konferencję. Podkreślił, że sama groźba gwałtu i przemocy seksualnej jako broni wojennej lub jako części następstw wojny powinna łączyć się z natychmiastowym międzynarodowym potępieniem oraz szybkimi działaniami w celu powstrzymania tych ataków, zanim do nich dojdzie.

“Dziś stoimy w solidarności z ofiarami, zdeterminowani, by wymierzyć sprawiedliwość. I dziś chcę wysłać jednoznaczną wiadomość do tych, którzy nakazują, pozwalają lub dopuszczają się przemocy seksualnej wobec kobiet i dziewcząt: to nie jest walka, to nie jest siła, to jest tchórzostwo. Nie spoczniemy w wysiłkach, aby chronić te potencjalne ofiary i ścigać sprawców” – zapewnił szef brytyjskiej dyplomacji.

Konferencja międzynarodowa i wsparcie dla ofiar przemocy

.W konferencji biorą udział przedstawiciele ok. 70 krajów. Wśród przemawiających w jej pierwszym dniu byli m.in. laureaci Pokojowej Nagrody Nobla z 2018 r., Nadia Murad, iracka Jazydka, która sama była ofiarą przemocy seksualnej w konflikcie, i Denis Mukwege, lekarz z Demokratycznej Republiki Konga pomagający ofiarom, prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan, a także, zdalnie, aktorka Angelina Jolie.

Podczas konferencji sporo miejsca poświęcone jest przemocy seksualnej na Ukrainie, której obecnie dopuszczają się żołnierze rosyjscy, o czym mówią m.in. pierwsza dama Ołena Zełenska, wicepremier Olha Stefaniszyna i prokurator generalny Andrij Kostin.

Gwałty na Ukrainie jako broń rosyjskich najeźdźców

.Tam, gdzie jest wojna, jest też gwałt, i to gwałt wykorzystywany jako broń – pisze Ewelina U. OCHAB na łamach “Wszystko co Najważniejsze” [LINK]. “Już w marcu 2022 roku minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba mówił o licznych przypadkach przemocy seksualnej, które miały wydarzyć się już w pierwszym tygodniu wojny. Jak mówił, „kiedy bomby spadają na miasta, kiedy żołnierze gwałcą kobiety w okupowanych miastach – a niestety mamy liczne przypadki gwałcenia kobiet przez rosyjskich żołnierzy w ukraińskich miastach – trudno mówić o skuteczności prawa międzynarodowego”.

“Łesia Wasylenko, Alona Szkrum, Maria Mezentsewa i Olena Homenko – cztery ukraińskie deputowane do parlamentu brytyjskiego – poinformowały 17 marca 2022 roku, że Putin celowo atakuje kobiety i dzieci, ponieważ Ukraina nie chce się poddać. Mówiły, że obejmuje to gwałty na Ukrainie i przemoc seksualną. Jak relacjonowały dziennikarzom w Westminsterze, mają „doniesienia o zbiorowych gwałtach na kobietach; zazwyczaj są to kobiety, które nie są w stanie się wydostać z okrążonych terenów. Kobiety te w większości albo zostały stracone po dokonaniu na nich gwałtu, albo odebrały sobie życie”.

PAP/Bartłomiej Niedziński/Wszystko co Najważniejsze/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 listopada 2022
Fot. Marek LAPIS / Forum