Gwarantem bezpieczeństwa krajów Trójmorza są Stany Zjednoczone - Mateusz Morawiecki

.Jedynym graczem, który rzeczywiście może decydować o bezpieczeństwie Trójmorza są Stany Zjednoczone – powiedział były premier Mateusz Morawiecki (PiS) podczas 5. Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie. Dodał, że głównym gwarantem bezpieczeństwa Polski jest polska armia.
„Trójmorze powinno być główną flanką obronną całej Unii Europejskiej”
.Były premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że Stany Zjednoczone „postanowiły doprowadzić do wygaszenia konfliktu, do zakończenia wojny na Ukrainie”, jednak istnieje potrzeba, aby zgodziła się na to również Rosja. Dodał, że ma nadzieję, że pokój „nie zostanie okupiony zbyt dramatycznymi ustępstwami”, co mogłoby doprowadzić do kolejnego konfliktu. Jego zdaniem Ukraina staje się państwem buforowym, ale ma szansę utrzymać suwerenność.
„Trójmorze powinno być główną flanką obronną całej Unii Europejskiej i główną częścią odpowiedzi na zagrożenia płynące ze wschodu” – powiedział były premier Mateusz Morawiecki. Polskę nazwał w tym kontekście „barbakanem stabilności Trójmorza”.
Polityk uważa, że współpraca Polski z państwami skandynawskimi, bałtyckimi, Czechami, Słowacją, Węgrami, Rumunią, Ukrainą i Turcją „może wyznaczać nową oś gospodarczą i bezpieczeństwa Europy”. Dlatego Komisja Europejska powinna – jego zdaniem – wspierać finansowo projekty z regionu Trójmorza.
Według niego Unia Europejska i Komisja Europejska nie mogą jednocześnie dbać o podniesienie zdolności obronnych, utrzymywać państwo dobrobytu, innowacyjność i jednocześnie realizować Zielony Ład. Zaproponował rezygnację z tej inicjatywy na najbliższe 5, 10, 15 lat. „Lepiej być troszeczkę mniej zielonym, ale żyć w spokoju i w ogóle żyć, niż być bardzo zielonym, ale martwym” – podkreślił były premier Mateusz Morawiecki.
Komisja Europejska powinna wspierać finansowo projekty z regionu Trójmorza – były premier Mateusz Morawiecki
.Samorządowy Kongres Trójmorza odbywa się w dniach 12-13 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. Uczestnicy dyskutują m.in. o odbudowie Ukrainy, bezpieczeństwie i przeciwdziałaniu dezinformacji, udziale kobiet w biznesie, wykorzystaniu sztucznej inteligencji w biznesie i nauki w medycynie. Wydarzeniu towarzyszy Forum Gospodarcze dla przedsiębiorców, sesja naukowa i Wschodni Kongres Młodych Liderów. Organizatorem kongresu jest Samorząd Województwa Lubelskiego.
Inicjatywa Trójmorza zrzesza 13 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Grecję, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
Trójmorze jako format międzynarodowy zostało zawiązane w 2015 r. przez prezydentów Polski i Chorwacji. W ramach Inicjatywy zrealizowano kilka programów infrastrukturalnych, w tym np. gazowy interkonektor między Polską a Litwą.
Jesteśmy aktywni w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa zbiorowego
.”Od początku mojej prezydentury zależało mi, aby Polska była postrzegana nie tylko jako odbiorca, ale również dawca bezpieczeństwa. Dlatego podczas moich dwóch kadencji starałem się, aby Warszawa wywiązywała się z najważniejszych zobowiązań sojuszniczych oraz realnie kreowała politykę bezpieczeństwa w Europie i na świecie. W zgodzie z zapisami Karty Narodów Zjednoczonych – aktywnie działamy na rzecz regionalnych układów mających zapewnić utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Od 25 lat jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, dzięki któremu od 75–lat na obszarze transatlantyckim panuje pokój” – mówił prezydent Andrzej DUDA.
„Angażujemy się na rzecz pokojowego rozwiązywanie sporów. Wyrazem tego dążenia jest nasza aktywność w misjach pokojowych ONZ. Polska może pochwalić się długą tradycją uczestnictwa w tego typu działaniach. Dlatego osobiście zdecydowałem o ponownym wysłaniu polskiego kontyngentu wojskowego do Libanu w ramach operacji UNIFIL. Dodatkowo współprzewodniczymy Komisji Budowania Pokoju, biorąc aktywny udział w Przeglądzie Architektury Budowania Pokoju 2025. Wspieramy również wdrażanie Paktu dla Przyszłości i Nowej Agendy Pokojowej Sekretarza Generalnego ONZ” – zaznaczał.
W trosce o bezpieczeństwo, ale i bardzo potrzebny rozwój naszego regionu, zainicjowałem w 2015 roku, wspólnie z ówczesną Prezydent Chorwacji Kolindą Grabar–Kitarović, Inicjatywę Trójmorza, której celem jest lepsze połączenie 13 państw Europy Środkowo–Wschodniej. Mija dekada od rozpoczęcia działalności Inicjatywy Trójmorza i widzę, że udało nam się bardzo wiele osiągnąć w zakresie modernizacji połączeń infrastrukturalnych między Północą a Południem wschodniej Europy.
Prezydent podkreślał, że obecnie Inicjatywa Trójmorza jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów na świecie, z prognozowanym wzrostem PKB o 35% do 2030 roku. „To gigantyczny rynek, który zamieszkuje 120 milionów obywateli gotowych do współpracy i wspólnego biznesu! Wiem, że dostrzegają to również inni, bo z roku na rok zainteresowanie współpracą z Inicjatywą wzrasta, czego przykładem są strategiczne partnerstwa z USA czy Japonią, które dostrzegają potencjał inwestycyjny, leżący właśnie w naszej części Europy”.
W jego ocenie Europa Środkowo–Wschodnia doskonale wie, jakim zagrożeniem dla suwerenności jest imperialna polityka Federacji Rosyjskiej. „Dlatego tak bardzo angażowałem się we wzmocnienie naszej polityki bezpieczeństwa. Przez ostatnie dziesięć lat udało nam się zacieśnić współpracę obronną w ramach formatu Bukaresztańskiej Dziewiątki. Wspólnie z państwami regionu przygotowywaliśmy się na najtrudniejsze zagrożenia – na rosyjskie ataki hybrydowe na nasze granice, sabotaże na lądzie i na morzu oraz na najgorszy scenariusz – pełnoskalową agresję na naszego sąsiada – Ukrainę. Wspólnie i jako jedni z pierwszych, zareagowaliśmy na jawne i brutalne złamanie prawa międzynarodowego. Od pierwszego dnia wojny mówiliśmy jasno, kto jest ofiarą, a kto agresorem i nieprzerwanie wspieramy Ukrainę, która broni się przed neokolonialnymi zapędami Rosji” – podkreślał polityk.
Wystąpienie dostępne na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/andrzej-duda-wzmacnianie-bezpieczenstwa-wystapienie-w-onz/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB