Haga wprowadza zakaz reklamowania paliw kopalnych, w tym podróży samolotem

Holenderska Haga jest pierwszym miastem na świecie, które wprowadziło od nowego roku zakaz reklamowania paliw kopalnych oraz aktywności związanych z ich użyciem, m.in. podróżowania samolotami czy samochodami wyposażonymi w silniki spalinowe.

Holenderska Haga jest pierwszym miastem na świecie, które wprowadziło od nowego roku zakaz reklamowania paliw kopalnych oraz aktywności związanych z ich użyciem, m.in. podróżowania samolotami czy samochodami wyposażonymi w silniki spalinowe.

Zakaz reklamowania paliw kopalnych w Hadze

.Władze miasta przyjęły odpowiednie przepisy już we wrześniu, ale zaczęły one obowiązywać w środę.

Nowe prawo usuwa z przestrzeni publicznej, w tym z billboardów i przystanków autobusowych, reklamy m.in. podróży samolotami i statkami wycieczkowymi oraz pojazdami z silnikami spalinowymi. Obejmuje również zakaz promocji biletów lotniczych czy rabatowych umów energetycznych.

Kilkumiesięczny okres przejściowy ma pomóc reklamodawcom na dostosowanie się do nowych przepisów. Po otrzymaniu ostrzeżenia na łamiących nowe prawo będą nakładane kary finansowe, których wysokość nie jest jeszcze znana.

Firmy turystyczne przeciwko nowym przepisom

.Jak zauważa dziennik „El Pais”, holenderskie firmy turystyczne zapowiedziały walkę z nowymi przepisami w sądzie. Skrytykował je również Związek Reklamodawców (BVA), twierdząc, że promowanie „ulepszonych i bardziej zrównoważonych produktów” nie powinno być zabronione.

Podobne, ale częściowe ograniczenia tego typu wprowadzały w przeszłości już inne holenderskie miasta. W 2021 r. władze Amsterdamu zakazały reklamowania samochodów benzynowych oraz tanich biletów lotniczych w metrze. Haga jest jednak pierwszym miastem, które uregulowało tę kwestię całościowo na poziomie lokalnym.

Dlaczego Polska potrzebuje atomu?

.”W 1990 roku 98% energii elektrycznej w Polsce wytworzono w elektrowniach węglowych. Po 27 latach odsetek ten zmniejszył się do 80%. Polityka klimatyczna Unii Europejskiej i pakiet zimowy wymuszają dalszy spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej przy jednoczesnym rosnącym zapotrzebowaniu na prąd. W tej sytuacji musimy sobie odpowiedzieć na strategiczne pytanie – jakie źródło energii może nam zapewnić stabilne dostawy energii elektrycznej bez względu na pogodę i z zachowaniem podstawy naszego bezpieczeństwa energetycznego” – pisze we „Wszystko co Najważniejsze” Krzysztof TCHÓRZEWSKI, inżynier, polityk, b. minister energii.

Jak podkreśla, „atom może być ratunkiem dla rodzimej branży węglowej i pomocą w utrzymaniu dziesiątek tysięcy miejsc pracy w górnictwie. Ma to zasadnicze znaczenie dla naszej niezależności energetycznej”. 

„To prawda, że na etapie inwestycyjnym energetyka jądrowa jest droga. Jednak produkcja energii w siłowni jądrowej jest najtańsza – ze względu na niskie koszty paliwa, długi czas eksploatacji (nawet 80 lat) i bezemisyjność. Koszty paliwa i emisji CO2 stanowią aż 70 – 80% kosztów wytwarzania prądu w elektrowni gazowej, podczas gdy w jądrowej jest to zaledwie 10%. Rosnące w ostatnim czasie ceny uprawnień do emisji CO2 jeszcze bardziej tę różnicę podkreślają na korzyść atomu” – pisze Krzysztof TCHÓRZEWSKI.

Link do całości tekstu: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/krzysztof-tchorzewski-dlaczego-polska-potrzebuje-atomu/

PAP/Wszystko CoNajważniejsze/sn

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 stycznia 2025