Hakerzy kwantowi odszyfrują wrażliwe dane szybciej niż myślimy

Hakerzy kwantowi będą w stanie odszyfrować większość wrażliwych danych. Świat przygotowuje się na Q-day, moment, w którym komputery kwantowe będą w stanie dokonać deszyfrowania najbardziej wrażliwych danych – alarmuje Davide Castelvecchi, publicysta Scientific American i Nature.

.Hakerzy kwantowi, wykorzystujący wydajne komputery kwantowe mogą szybciej złamać algorytmy szyfrujące, które obecnie funkcjonują w sieci. Klasyczny komputer potrzebowałby 300 bilionów lat na złamanie 2048-bitowego klucza szyfrującego RSA. Komputerowi kwantowemu opartemu o 4099 kubitów zajmie to niecałe dziesięć sekund.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć momentu, w którym Q-day nastąpi. Dlatego już dziś instytuty zajmujące się standaryzacją metod szyfrowania próbują wyłonić nową wersję post-kwantowych algorytmów szyfrujących. Zajmuje się tym m.in. US National Institute of Standards and Technology (NIST) oraz Internet Engineering Task Force (IETF)

Wybór i standaryzacja algorytmów to z pewnością solidny krok, aby „pobłogosławić” kandydata. Ale w następnej kolejności Internet musi uzgodnić, jak zintegrować algorytm z istniejącymi protokołami, mówi Nick Sullivan, kryptograf z firmy Cloudflare.

Naukowcy zwracają uwagę, że samo wybranie nowego standardu szyfrowania nie rozwiązuje problemów. Największym wyzwaniem będzie bowiem powszechne wdrożenie tego rozwiązania w procesach sieciowych. Pierwsze testy prowadzone w 2021 r. przez Google pokazują, że niektóre połączenia sieciowe były blokowane, w czasie gdy przeglądarka klienta próbowała komunikować się za pomocą nietypowego protokołu. Problemem może być długość klucza publicznego, użytego do szyfrowania.

Cierpliwi hakerzy mogą już teraz gromadzić niemożliwe do odszyfrowania dane, by odczytać je za jakiś czas, kiedy komputery kwantowe staną się dostatecznie wydaje i powszechne, dodaje Eric Rescorla, jeden z dyrektorów w Mozilli.

Obecnie najlepszy komputer kwantowy IBM’u posiada 127 bitów kwantowych (kubitów).

Warto przeczytać: Ofensywa piątego wymiaru. Rosyjska doktryna cyberwojenna

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 lutego 2022