Hamas ukrywa żywność i paliwo przed cywilami - „NYT”

„NYT”

Zarówno źródła arabskie, jak też zachodnie potwierdzają doniesienia Izraela o ukrywaniu przez palestyńską organizację terrorystyczną Hamas żywności i paliwa przed cywilami ze Strefy Gazy – poinformował amerykański dziennik „New York Times”.

Zapasy Hamasu w rozległej sieci tunelów

.Urzędnicy z krajów arabskich i zachodnich potwierdzili, że Hamas zgromadził zapasy w swojej rozległej sieci tuneli. „Mają tam setki tysięcy galonów (1 galon to około 3,8 litra – przyp. red.) paliwa do pojazdów i rakiet. Posiadają też magazyny amunicji, materiałów wybuchowych oraz zapasy żywności, wody i lekarstw” – powiadomił w piątek dziennik, powołując się na własnych informatorów.

Wyższy rangą urzędnik libański przyznał, że Hamas ma wystarczającą ilość zapasów, aby kontynuować walkę przez trzy do czterech miesięcy bez konieczności uzupełniania tych zasobów. 24 października Siły Obronne Izraela (IDF) opublikowały zdjęcia przedstawiające zbiorniki paliwa w Strefie Gazy. Armia powiadomiła, że posiada dowody potwierdzające ukrycie przez Hamas około 500 tys. litrów oleju napędowego.

Wstrzymanie dostaw do Strefy Gazy

.Izrael wstrzymał wszystkie dostawy paliwa, żywności i leków do Strefy Gazy w odpowiedzi na atak Hamasu z 7 października. Uderzenie przeprowadzone z terytorium eksklawy skutkowało największą liczbą ofiar śmiertelnych wśród Izraelczyków od 1973 roku, gdy państwo żydowskie stoczyło wojnę z koalicją syryjsko-egipską. W ciągu trwającego od 21 dni konfliktu zginęło już około 1,4 tys. obywateli Izraela i ponad 7,3 tys. mieszkańców Strefy Gazy.

Rodziny zakładników Hamasu krytykują rząd Izraela

.Rodziny zakładników, przetrzymywanych w Strefie Gazy przez palestyńskie ugrupowanie terrorystyczne Hamas, przypomniały, że izraelskie bomby zagrażają im tak samo, jak Palestyńczykom; skrytykowały też rząd Izraela za brak spotkania w sprawie omówienia losów ich najbliższych – poinformował w sobotę portal Times of Israel.

Rodziny zmagają się z ogromnym „niepokojem i frustracją” w związku z niebezpieczeństwem, na jakie narazi ich bliskich zapowiadana izraelska ofensywa lądowa – podkreśliło Forum Rodzin Zakładników i Zaginionych. „Ostatnia noc, ze względu na operację sił zbrojnych Izraela, była najstraszniejsza ze wszystkich” – oświadczono. „Rodziny martwią się o los swoich bliskich i czekają na wyjaśnienia. Każda minuta wydaje się wiecznością” – dodała organizacja.

„Naszym celem jest likwidacja Hamasu” – IDF

.W Strefie Gazy przetrzymywanych jest co najmniej 229 zakładników, których porwano w trakcie uderzenia Hamasu na terytorium Izraela na początku października. Organizacja terrorystyczna podała, że w izraelskich bombardowaniach zginęło około 50 spośród tych osób. Rzecznik Sił Obronnych Izraela (IDF) kontradmirał Daniel Hagari powiedział w sobotę, że „wojsko pracuje nad wyeliminowaniem grupy terrorystycznej Hamas i zwróceniem zakładników Izraelowi”. „Działamy zgodnie z wyznaczonymi nam celami. Te cele to likwidacja Hamasu, ochrona granic i narodowe starania na rzecz odbicia zakładników” – sprecyzował Hagari. „Sprowadzenie zakładników do domu jest wysiłkiem narodowym najwyższej wagi. Wszystkie nasze działania, operacyjne i wywiadowcze, mają na celu realizację tego zadania” – podkreślił.

Wojna Jom Kipur

.Na temat zsynchronizowanej agresji Egiptu i Syrii na Izrael w 1973 r., która została przeprowadzona w czasie żydowskiego święta Jom Kipur, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Monika KRAWCZYK w tekście „Wojna Jom Kipur. 50 lat później”.

„Wojna rozpoczęła się po południu. Trwał dzień Jom Kipur 1973 r. Państwo Izrael istniało już ćwierć wieku, było weteranem dwóch wojen i kilku zbrojnych kryzysów wywołanych przez kraje sąsiednie, niepogodzone z istnieniem obcej cywilizacji w świecie zdominowanym przez islam. Izrael stał im ością w gardle. Ważne święto religijne wydało się doskonałym momentem, aby wymierzyć kolejny cios. Wojska Egiptu (od strony Kanału Sueskiego) i Syrii (na południu Wzgórz Golan) przeprowadziły zsynchronizowany atak, zaskakując Siły Obrony Izraela. Główne walki trwały intensywnie przez trzy tygodnie – w dniach 6–25 października. W tym czasie Izrael stracił 2656 żołnierzy. Izraelczykom udało się przeprowadzić błyskawiczną mobilizację. Paradoksalnie żandarmeria miała nieco łatwiej: zamiast chodzić od domu do domu z kartami powołań, przychodziła po prostu do lokalnej synagogi, gdzie zastawała większość rezerwistów uczestniczących w modlitwach świątecznych. Rabini zezwolili powołanym na wcześniejsze zakończenie postu i prowadzenie pojazdów. Kongregacje odmówiły modlitwy za Siły Obrony Izraela i siły bezpieczeństwa. Młodsi rabini również musieli opuścić zgromadzenie, aby zasilić natychmiast korpus kapelanów i … Chewra Kadisza (bractwa pogrzebowego)”.

.”Słowa starożytnego hymnu liturgicznego Unetane tokef, mówiące, że to w tym dniu postanowione zostaje na kolejny rok, „kto będzie żył, a kto zginie”, i to w dodatku jaką śmiercią, nabrały niezwykle realnego znaczenia. W miastach widać było ruch pojazdów wojskowych, w których ludzie ubrani byli nadal w tałesy czy odświętne białe kitle, które przy modlitwach miały upodabniać ich do aniołów, aby wzbudzić miłosierdzie Wszechmogącego. Zatem „armia aniołów” została wysłana do walki… Radio w Jom Kipur było całkowicie głuche. Po prostu nie nadawano żadnych audycji, więc w studiu nie było zupełnie nikogo. O godzinie 14.00 w Jerozolimie zawyły syreny, powodując panikę. Społeczeństwo było całkowicie zaskoczone. Wcześniej nie dyskutowano w mediach o eskalacji napięcia, część meldunków wywiadu, jak okazało się w śledztwie już po zakończeniu wojny, została zignorowana przez klasę polityczną, sztab generalny też wykazał się niefrasobliwością w pewnych aspektach. Błędne okazały się teoretyczne kalkulacje, że do nowej wojny będzie należało się jeszcze szykować. Spodziewano się jej, ale bliżej 1975 r., kiedy to armia egipska miała zostać zaopatrzona w pierwsze zamówione w Moskwie samoloty MIG” – pisze Monika Krawczyk.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 października 2023
Fot. Flickr/scottgunn