Hanoi miastem z najgorszym powietrzem na świecie
Hanoi było 3 stycznia miastem o najgorszej jakości powietrza na świecie – poinformowała agencja Reutera. Stolica Wietnamu od kilku tygodni zmaga się z gęstym smogiem.
Mieszkańcy Hanoi zmagają się zanieczyszczonym pyłem
.W Hanoi poziom cząstek PM2.5, które – według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka wyniósł 266 mikrogramów na metr sześcienny. To najwyższy odczyt na liście najbardziej zanieczyszczonych miast – poinformował serwis AirVisual, dostarczający informacje o jakości powietrza na całym świecie. Dobowy odczyt na poziomie 60 µg/m3 uznaje się za bardzo wysoki.
W późniejszych godzinach sytuacja nieco się poprawiła, ale Hanoi pozostaje w ścisłej czołówce niechlubnego rankingu. Gęsty smog to bolączka wielu miast Wietnamu, który należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się państw Azji. W Hanoi głównymi przyczynami smogu są intensywny ruch uliczny, spalanie śmieci oraz działalność przemysłowa.
„Na początku myślałem, że to mgła, ale później dowiedziałem się, że to w rzeczywistości drobny pył, który ogranicza moje widzenie i utrudnia oddychanie” – przyznał 21-letni mieszkaniec Hanoi w rozmowie z Reutersem. Na kłopoty podobnej natury skarżą się mieszkańcy Hanoi w niemal każdym przedziale wiekowym.
Wicepremier Wietnamu Tran Hong Ha wezwał do bardziej intensywnych wysiłków na rzecz przejścia na pojazdy elektryczne, co miałoby doprowadzić do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia powietrza. Władze Hanoi postawiły sobie za cel, by do 2030 r. co najmniej 50 proc. autobusów miejskich i 100 proc. taksówek było pojazdami elektrycznymi.
Na liście najbardziej zanieczyszczonych miast świata, obok stolicy Wietnamu, dominują w piątek inne metropolie Azji: stolica Indii – Delhi i Bangladeszu – Dhaka, a także Lahaur i Karaczi w Pakistanie oraz miasta w Chinach – Chengdu, Chongqing i Wuhan. W Europie w piątek najbardziej zanieczyszczone powietrze było w stolicy Macedonii Północnej, Skopju, gdzie poziom cząstek PM2.5 nieznacznie przekraczał 100 µg/m3.
Globalny podatek minimalny w Wietnamie?
.Dnia 29 listopada 2023 r. wietnamskie Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło uchwałę w sprawie wdrożenia globalnego podatku minimalnego – dodatkowego podatku dochodowego od osób prawnych w ramach projektu GloBE (ang. Global Anti-Base Erosion). Rezolucja wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku. Pomimo poparcia większości (93 proc.), wciąż istnieją obawy co do wykonalności uchwały, jej wpływu na konkurencyjność Wietnamu w kontekście pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) oraz preferencyjnej polityki utrzymywania „orłów” technologii.
W ramach uchwały globalnym podatkiem minimalnym w wysokości 15 procent objęte zostaną międzynarodowe korporacje, których przychody w dwóch z czterech kolejnych lat przekroczyły 750 mln euro (ok. 800 mln USD).
Uchwała wpływa na jednostki składowe międzynarodowych korporacji i wprowadza dwa elementy: kwalifikowany krajowy podatek wyrównawczy (QDMTT) dla jednostek prowadzących działalność w Wietnamie oraz minimalny dochód podlegający opodatkowaniu (IIR) dla spółek dominujących z podmiotami zagranicznymi o niskim opodatkowaniu.
Według obliczeń Ministerstwa Finansów QDMTT obejmie 122 zagraniczne korporacje w Wietnamie, a przewidywane dodatkowe wpływy z podatków wyniosą około 14,6 bln VND (608,3 mln USD). Jeśli IIR zostanie zastosowany do spółek wietnamskich, może on objąć sześć podmiotów, a szacowany dodatkowy pobór podatku wyniesie około 73 mld VND.
„Wśród znaczących korporacji objętych uchwałą znajdują się Samsung, Intel, LG, Bosch, Sharp, Panasonic, Foxconn i Pegatron, które stanowią prawie 30 procent całkowitego kapitału BIZ w Wietnamie (około 131,3 miliarda USD) i które korzystają z preferencyjnych stawek podatku dochodowego od osób prawnych (poniżej 15 proc.)” – pisze w swoim artykule Võ Trí THÀNH, były wiceprezes Centralnego Instytutu Zarządzania Gospodarczego (CIEM) w Wietnamie i członek Krajowej Rady Doradczej ds. Polityki Finansowej i Monetarnej.
Globalny podatek minimalny nie jest umową międzynarodową, a kraje nie są zobowiązane do jego stosowania. Wietnam nie musi go zatem wprowadzać, ale jeśli inne kraje będą go egzekwować, może to skutkować pobieraniem przez nie dodatkowych podatków od przedsiębiorstw w Wietnamie, w szczególności od firm z kapitałem zagranicznym.
Przewiduje się, że kraje i terytoria inwestujące za granicą, w tym te posiadające znaczny kapitał w Wietnamie (takie jak Korea Południowa, Japonia, Hongkong czy Singapur), wprowadzą globalny podatek minimalny od 2024 roku. Podobnie kraje pozyskujące inwestycje zagraniczne – również rozważają politykę dotyczącą globalnego podatku minimalnego.
Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/vo-tri-thanh-wietnam-globalny-podatek-minimalny/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB